Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Polityka Czy powstaną Europejskie Siły Zbrojne?

Czy powstaną Europejskie Siły Zbrojne?

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 94 total)
  • Author
    Participant

To zapewne bardzo dobrze dla Polski że powstały takie plany. A tu coś jeszcze o innych ważnych planach politycznych dotyczących Polski:

Polska jednak chce grupy G6

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/polska-jed...,wiadomosc.html

Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini oświadczył, że stanowisko jego kraju zgodne jest z linią Polski w sprawie G6, czyli włoskiej propozycji utworzenia grupy sześciu krajów Unii Europejskiej o największej liczbie mieszkańców.

W skład takiej grupy konsultacyjnej wchodziłyby: Włochy, Polska, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania.

Chyba podoba mi się ten pomysł 🙄

Koniec epoki...

http://www.altair.com.pl/start-5418

Dołączona grafika

Wczoraj z pokładu lotniskowca HMS Ark Royal wystartowały – po raz ostatni – myśliwce Harrier GR9. Okręt i samoloty zostaną wycofane ze służby w grudniu.

W grudniu zarówno lotniskowiec, jak i jego samoloty pokładowe zostaną wycofane ze służby. Jest to efekt ostatnio wprowadzonych oszczędności budżetowych

Romek 63
    Participant

Bwp Anders – następca BWP-1

http://www.altair.com.pl/start-5498

Dołączona grafika

8 grudnia 2010 na terenie Zakładów Mechaniznych Bumar-Łabędy zadebiutował publicznie demonstrator technologii bojowego wozu piechoty Polskiej Platformy Bojowej XXI wieku Anders.

Bwp to najbardziej obecnie poszukiwana przez MON, Sztab Generalny WP i Wojska Lądowe wersja przyszłościowego pojazdu, przygotowywanego przez polski przemysł zbrojeniowy dla zastąpienia przestarzałych rosyjskich BWP-1, które tworzą trzon polskich sił zmechanizowanych. Aż 7 brygad zmechanizowanych Wojsk Lądowych może zostać wyposażonych w nowy bojowy wóz piechoty, co wymagałoby wyprodukowania 500 nowych pojazdów tego rodzaju i 200 wozów wsparcia ogniowego z działem kal. 120 mm oraz kilkuset dalszych w specjalistycznych wariantach, pomocy technicznej, rozpoznania inżynieryjnego itd.

Nie jest wykluczone, że przyszłościowe polskie bwp rodziny Anders zostałyby wyposażone w jeszcze nowocześniejszą wieżę bezzałogową – zdalnie kierowaną, uzbrojoną w działo automatyczne 30 mm oraz wyrzutnie ppk Spike.

Czesław Swoboda – prezes ZM Bumar-Łabędy na terenie których zaprezentowano Andersa w wariancie bwp, po raz pierwszy podsumował to wydarzenie znamienną deklaracją:

Anders w wersji Bojowego Wozu Piechoty – to nowa propozycja dla polskiej armii. Wojsko dysponuje obecnie blisko 30-letnimi BWP-1. Jesteśmy gotowi przejąć te wozy i po ich modernizacji sprzedawać je na rynkach zagranicznych. Tym samym przygotujemy miejsce dla Andersa jako nowoczesnego bwp. Wozy Anders w tej wersji mogłyby wejść do wyposażenia Sił Zbrojnych RP w dwa lata od integracji prototypu. Decyzje w tej sprawie są potrzebne już teraz, aby projekt mógł zostać zrealizowany w takiej perspektywie czasowej.

Galactica
    Participant

Dobree by było je wprowadzić, ale wiadomo jak jest z pieniędzmi. Czasem pieniądze są, a kupują zagraniczniaki zamiast polskie sprzęty czasem nawet lepsze i tańsze niż te zagraniczne.

Match
    Participant

Lepsze jak lepsze, póki co niezbyt wiadomo czym Anders jest a czym nie jest (czy raczej czym ma być a czym nie - to nawet prototyp nie jest, tylko "demonstrator technologii). Z racji armaty 120 mm trudno go nazwać BWP - raczej wóz wsparcia ogniowego, pewnie jest raczej planowany jako uzupełnienie dla Rosomaków.Pożyjemy - zobaczymy 🙂

Romek 63
    Participant

Widzę ze nie przeczytałeś poprzednich postów na ten temat. To jest ściśle określone czym jest Anders - to jest wielozadaniowa platforma bojowa (jak widać poniżej) a więc wersji będzie kilka. Poza tym może w wersji BWP jest on demonstratorem technologii ale w wersji lekkiego czołgu jest już prototypem i to bardzo zaawansowanym. Prowadzono z niego już strzelania na poligonie i wypadły pomyślnie. Ta wersja przedstawiona powyżej jest BWP z 30 mm armatą, a ta z poprzednich postów ze 120 mm armatą jest lekkim czołgiem, czasem nazywanym też właśnie wozem wsparcia ogniowego.

Dołączona grafika

Match
    Participant

czytałem, czytałem

Romek 63
    Participant

W MON łapanka na żołnierzy. Zabraknie 30 tys. szeregowych ?

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,8...eregowych_.html

PRZEGLĄD PRASY. W tym roku może zabraknąć 30 tys. chętnych na szeregowych. Zastąpić ich mają rezerwiści, których też brakuje - informuje "Rzeczpospolita".

Dołączona grafika

W tej sytuacji polska armia wraz z korpusem rezerwistów, która w tym roku miała liczyć 120 tys. żołnierzy, będzie ich miała niespełna 90 tys. - czytamy w gazecie.

To może przywrócą pobór ❓ 😮

Silver Phoenix
    Participant

Nie wiem, czy przywrócą, ale sytuacja w naszej armii jest co najmniej śmieszna...

Jakiś czas temu ruszył nabór do NSR (Narodowe Siły Rezerwowe). Wg planu do końca 2010 miały liczyć 10 tys. ludzi, docelowo zaś (2011) -20 tys. ludzi.

Na dzień dzisiejszy jest ich około 3 tysięcy. I nic dziwnego, skoro warunki przystąpienia do NSR są dla logicznie myślącego człowieka - chore... Poszukajcie sobie, zrozumiecie. Kilkuletni kontrakt, zgoda pracodawcy (!) na przystąpienie do NSR, ochrona pracownika przed zwolnieniem z przyczyn innych niż dyscyplinarka bądź redukcja stanowiska (jaki normalny pracodawca - czyt. "normalny" polski pracodawca zgodzi się na to, by jego pracownik był tak chroniony?), możliwość wysłania rezerwisty (!) na misje zagraniczne (a to czym, przepraszam, będą zajmowali się wtedy zawodowi? Rezerwa powinna być w kraju na wypadek wojny bądź klęski żywiołowej) - sama radość.

Jakiś miesiąc temu znalazłem informację, że skoro program nie wypalił, każdy kandydat na zawodowego będzie musiał obligatoryjnie odbębnić kontrakt w NSR ( http://promilitaria21.org/fresh/showpage.p...mp;entry_page=0 ).

Kolejny pomysł nadający się do spuszczenia w klozecie - jeśli młody człowiek ma najpierw odbyć kilkuletni kontrakt w rezerwie, to przez ten czas znajdzie sobie inny sposób na życie - bo i tak będzie musiał. NSR to tylko 30 dni w roku, przez pozostały czas trzeba coś gdzieś zarobić.

Niecały rok temu można było poczytać artykuły na temat tego, że wojsko ma aż za dużo chętnych na zawodowych. Zainteresowani na pewno pamiętają.

Teraz zaś Twoja, Romku, informacja.

Powiem krótko: burdel taki, że Szwejk się chowa.

Zamiast poprawić strukturę Obrony Cywilnej żeby to miało ręce i nogi - bawimy się w polską wersję Gwardii Narodowej. Z nierealnymi założeniami.

Nie wiem, ale coraz bardziej jestem zdania, że MON należy po prostu rozpędzić na cztery wiatry - albo przynajmniej postarać się o kurs logicznego myślenia. Dla wszystkich, kurde, szczególnie zaś dla ministra Klicha. W chwili obecnej mamy po prostu popisową niekompetencję.

Coen
    Participant

Niestety, to jest efekt faktu, że wojskiem od dekad nie rządzą wojskowi, czy osoby z jakimkolwiek doświadczeniem lub przeszkoleniem w tym zakresie. Mieliśmy prawników, psychiatrów, matematyków czy tam inne badziewne badziewia. Wydaje mi się, że wszystko to jest spowodowane strachem, przed kolejnym Stanem Wojennym. A jak ktoś się na czymś nie zna, to efekty są jakie są.Kolejnym powodem tego bajzlu jest zlikwidowanie poboru do którego WP zwyczajnie nie było przygotowane. Zrobiono to na szybko, bez głowy, byleby zrealizować cel polityczny.Ostatnim ogniwem zaś są w mojej opinii sami wojskowi, kumoterstwo jakie wśród nich panuje i post-komunistyczne obyczaje. Sam pamiętam jak przez tydzień wozili nas do innej jednostki ponad 100km w każdą stronę, abyśmy mogli poznać sprzęt wojskowy, starszy i w mniejszej liczbie typów niż mieliśmy po sąsiedzku raptem parę kilometrów od siebie. Jak policzyliśmy, na samo to wojsko przewaliło 1000-2000 zł, bo komuś nie chciało się wykonać telefonu.Z takim marnotrawstwem środków nie może być aby było dobrze...

Romek 63
    Participant

Tak w sumie to jednak wszystko rozbija się o pieniądze. Gdyby lepiej płacili to chętnych do służby wojskowej było by wystarczająco. I to zarówno do służby zawodowej jak i w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Silver Phoenix
    Participant

Nie chodzi tylko o pieniądze. Kokosów nie zarobisz, ale z głodu nie zginiesz. Wielu młodych chętnie poszłoby do armii - zwłaszcza młodych z rejonów o dużym bezrobociu. Tyle, że jak przemyślą sobie pewne sprawy, to zapewne wychodzi im, ze lepiej wyjechać na trochę za granicę.

NSR w tej chwili bardziej wygląda na próbę zyskania taniej siły roboczej - do robót, które przedtem odwalało wojsko z poboru. No i chyba straszak najważniejszy - misje. Wyobraź sobie ludzi, którzy mają rodziny - żony, dzieci... Im chęć na męskie przygody dawno już minęła. I nagle dostają rozkaz wyjazdu np. do Afganistanu. Bo tak. Bo członkowi NSR zapłacisz mniej, niż zawodowemu za przebywanie w warunkach bojowych.

Albo kogoś, kto ma żonę tuż przed porodem i otrzymuje rozkaz wyjazdu z kraju na kilka tygodni/miesięcy...

Dodatkowo jakoś nikt się nie zastanowi, że miesiąc szkolenia co roku w takim przypadku to za mało. Powiem szczerze, że sam się zastanawiałem choćby nad złożeniem papierów do NSR. Nie wiem, czy bym przeszedł sito, ale przynajmniej bym spróbował. Kiedy jednak poczytałem o implikacjach... Cóż, wykonałem gest Kozakiewicza w kierunku poronionych pomysłów. Takiego...

Co dalej... Aha, zwolnienie żołnierzy kontraktowych tuż przed emeryturą: http://praca.gazetaprawna.pl/wywiady/37149..._emerytury.html

Też fajnie... Nic dziwnego, że zaczyna brakować chętnych.

Romek 63
    Participant

Ale ta wiadomość to mnie zaskoczyła - czy Holandia chce się rozbroić ?

Ostatnie strzelanie

http://www.altair.com.pl/start-6306

Wśród kadry likwidowanych jednostek panowało przygnębienie. Jeden z dowódców stwierdził, że rezygnacja z czołgów musi doprowadzić do zmiany taktyki wojsk lądowych, które nie będą już w stanie wykonać szybkiego przełamania obrony przeciwnika.

Holandia zamknęła 90-letnią historię wykorzystywania czołgów. Pierwsze pojawiły się wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. W okresie Zimnej Wojny kraj ten utrzymywał flotę ok. tysiąca wozów. Stanowiły one trzon trzech dywizji, tworzących holenderski korpus, przeznaczony – w ramach NATO – do walk w Niemczech.

Dołączona grafika

Elvenking
    Participant

No na te ich Leopardy to powinniśmy ostrzyć zęby. Sprzedając swoje T-72 bogatym dyktatorom krajów trzeciego świata i wymieniając je na holenderskie Leo moglibyśmy poważnie wzmocnić swoje siły pancerne.

Match
    Participant

Patrzac na aktualna sytuacje polityczną, to nie wiem czyją obronę Holandia miałaby przełamywać ;)A bogaci dyktatorzy krajów 3 świata są z definicji bogaci, po co im nasze staruszki (które swoją drogą miały do końca przyszłego roku prawie całkowicie zniknąć z naszej armii).

Romek 63
    Participant

Stworzymy weimarską grupę szybkiego reagowania

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,8...reagowania.html

Dołączona grafika

Weimarska grupa szybkiego reagowania będzie liczyć prawie 1700 żołnierzy zdolnych do działania w połowie 2013 roku. To rezerwa strategiczna Unii Europejskiej i jeśli sytuacja zaostrzy się w jakimś regionie świata, wtedy będzie tam przerzucana grupa bojowa.

- Będą oni przeznaczeni do wykonywania wszystkich operacji jakiekolwiek mogą zaistnieć. Praktycznie w każdej sytuacji kryzysowej, w której znajdzie się Unia Europejska ta grupa bojowa może być aktywowana. Taka sytuacja może się zdarzyć dziś lub jutro, nie wiadomo, my musimy mieć pewien instrument wojskowy, który pozwoli nam reagować w sytuacjach kryzysowych. I to de facto się stało - powiedział generał dywizji Janusz Bojarski, przedstawiciel Polski przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej.

Czy to początek europejskich sił zbrojnych ? 🙄

Viewing 15 posts - 46 through 60 (of 94 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram