Forum Trek.pl Pathfinder Pathfinder 7 (2009) - opinie i komentarze

Pathfinder 7 (2009) - opinie i komentarze

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
 • Author
  Posts
 • OmegaOne
  Participant
  #4743

  Zapraszamy do dzielenia się opiniami na temat siódmego numeru E-zinu.

  Reyden
  Participant
  #74852

  Na razie wstępnie czytałem nowy numer .

  Jedyne do czego się przyczepię obecnie to tekst Zarathosa o klasie Reliant z Honorverse .

  Zawiera on błędy .

  Po pierwsze Reliant to Krążownik Liniowy a nie Ciężki ( co dziwne jest prawidłowo oznaczony skrótem - BC , także porównanie jego siły jest zrobione do innego BC z Ludowej Marynarki Haven ) .

  Kolejny błąd to samo porównanie , na dzień kiedy HMS Nike był w służbie pod dowódctwem Honor , klasa Reliant jest najsilniejszym BC w serii .

  Nawet klasa Warlord jest od niego słabsza pod względem uzbrojenia .

  Kolejna sprawa to przyśpieszenie okrętu - 580,5 g / 5 694 m/s^2 .*

  W sprawie jego uzbrojenia nie mam większych zastrzeżeń , poza tym że ci gdzieś wcięło 1 wyrzutnię rakiet .

  A także kompletny brak rozpiski uzbrojenia pościgowego .

  Okręt posiada także sensory grawitacyjne i jest zdolny do odbierania impulsów grawitacyjnych z sond .

  Dane okrętu brałem z tej strony

  * - z drugiej strony takie przyśpieszenie osiągnie okręt który ma kompensatory bezwładnościowe 5 generacji i leci z pełnym przyśpieszeniem a nie zwyczajowym 80 % .

  Wiec twoje dane mogą być bliższe prawdzie .

  Zarathos
  Participant
  #74864

  Wiem, że to, co napisałem nie do końca zgadza się z książką, ale to nie dane wyciągnięte z książki, ale podane przez Davida Webera. Mam znajomego, który prowadzi z nim korespondencję i podesłał mi jego maila z opisem właśnie klasy Reliant. To, że się późniejsze dane nie zgadzają z książką też nie jest dziwne, bo w świecie HH w którymś momencie było "urealnienie" technologii i te wszystkie dziwactwa z książek zostały skorygowane.

  zdarom
  Participant
  #74867

  Nie chcę się czepiać ale czy w ankiecie nie powinno być "Okropny" zamiast "Okopny"?

  Reyden
  Participant
  #75028

  Po lekturze artykułu Zarathosa dot. uzbrojenia okrętów kosmicznych , przyszły mi dwa rodzaje broni które w ogóle nie zostały nawet wspomniane :- Broń typu EMP działająca na systemy komputerowe i transmisji danych , także układy przesyłania energii na okrętach .Zaczynając od głowic atomowych po specjalnie skonstruowane generatory EMP .Zarówno jako głowice rakiet jak i działa okrętowe do walki na małych dystansach . - Broń zabijająca załogę wrogiego okrętu , sam okręt pozostawiając nietkniętym .Tu tak samo mogą być użyte klasyczne głowice nuklearne , ale o wiele lepiej sprawdziły by się dedykowane generatory impulsów szkodliwego promieniowania np. głowice neutronowe .A teraz środki obrony przez takową bronią . Obronę przed EMP można w zasadzie podzielić na 2 kategorie - faktyczna obrona w postaci np. pancerzy ferrytowych lub uodpornienie systemów na takową broń - np. transmisja danych oparta o światłowody , zamiast o kable metalowe ( miedziane , stalowe , aluminiowe itp. ) .Elementy elektroniki nie zbudowane z półprzewodników ani przewodników ( komputery kwantowe , elektronika molekularna ) .Na końcu systemy transmisji energii , tutaj nie mam zbyt dużo pomysłów poza systemami opartymi na plazmie , ale nie wiem jak wygląda interakcja plazmy z EMP . Sposób obrony przed drugim typem broni był by trudniejszy bo tylko jeden w zasadzie - pancerze z materiałów dobrze pochłaniających takowe promieniowanie np. ołów .

  Zarathos
  Participant
  #75032

  Najlepszą bronią tak EMP jak i do likwidacji załogi jest głowica atomowa lub fuzyjna. W próżni w zasadzie 100% energii eksplozji to promieniowanie. Więc systemy okrętów tak czy tak musiałyby być odporne gdyby w użyciu była broń atomowa. Światłowody do przesyłania danych, komputery nie bazujące na scalakach (kwantowe albo lampowe), zamiast radarów lidary. No przed promieniowaniem musi, tak czy tak, chronić konstrukcja, bo w kosmosie promieniowania pełno. Szczególnie w pobliżu wielkich planet. Można powiedzieć, że więcej niż w wypadku eksplozji atomówki w pobliżu okrętu (poza jakimiś wyjątkowo bliskimi detonacjami). A jeżeli atomówka podleci na tyle blisko, żeby unicestwić załogę za pomocą promieniowania, to równie dobrze może przelecieć te paręset metrów dalej i rozmienić cel na drobne.Z tego głównie względu pominąłem takie bronie.

  Aquenral
  Participant
  #76941

  Szczerze mówiąc, przeczytałem tylko wstęp, Muzykę w BSG i Magię kina w DNA, ale jestem zdecydowanie na tak. Bardzo żałuję, że nie ma czegoś takiego w fandomie SW, żebym był bardziej w temacie, bo jakoś nie widzi mi się nauka klingońskiego czy czytanie o klasie Vor'cha, o której pierwszy raz usłyszałem teraz. Macie kolejnego czytelnika :>

  Zarathos
  Participant
  #76942

  Pathfinder był poczęty jako gazetka Trekowa i większość redakcji to zagorzali trekkerzy. Mimo, że nie chciałem sobie zapaskudzać działu technicznego (mój ssskarb) trekiem, to jakoś się to i owo przemyca, bo rednacz miał obiecany artek o okręcie trekowym, a ten nie doszedł - więc muszę to jakoś uzupełnić.Ze swojej, technicznej strony mogę obiecać, że SW się pojawi w Pathfinderze - pod postacią opisów technologii, okrętów czy historii Jedii i innych takich. W każdym razie jak nie w numerze 8, to w kolejnym i mam nadzieję, że będzie się pojawiać równie często jak Trek. Szczególnie, że ostatnio zażarcie grywam w KOTORy i czytam warsowe fanfiki - jestem więc w klimacie :D.

  Piotr
  Keymaster
  #76944

  Aquenral, wiedz, że nie musisz się ograniczać do bycia czytelnikiem. 😉 Nowi redaktorzy są bardzo mile widziani.

  Aquenral
  Participant
  #76945

  Ze swojej, technicznej strony mogę obiecać, że SW się pojawi w Pathfinderze - pod postacią opisów technologii, okrętów czy historii Jedii i innych takich. W każdym razie jak nie w numerze 8, to w kolejnym i mam nadzieję, że będzie się pojawiać równie często jak Trek. Szczególnie, że ostatnio zażarcie grywam w KOTORy i czytam warsowe fanfiki - jestem więc w klimacie :D.

  To tym bardziej będę czekał na następne numery; wiecie jak zaostrzyć ludziom apetyt :>

  Aquenral, wiedz, że nie musisz się ograniczać do bycia czytelnikiem. 😉 Nowi redaktorzy są bardzo mile widziani.

  W jaki sposób prowadzona jest rekrutacja? 🙂

  Piotr
  Keymaster
  #76952

  Rekrutacja wyjątkowo dziś przebiega bardzo prosto - wystarczy, że odbierzesz PM od Naczelnego. 😉

  Q__
  Participant
Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram