Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Badania planet, komet, gwiazd i innych ciał niebieskich

Badania planet, komet, gwiazd i innych ciał niebieskich

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 133 total)
 • Author
  Posts
 • Romek 63
  Participant
  #5952

  Czy jesteśmy blisko odkrycia filmowej Pandory ?

  http://www.kosmonauta.net/index.php/Techno...ej-pandory.html

  Wielu naukowców spekuluje, iż w naszej galaktyce może istnieć pełno światów podobnych do pięknej Pandory z filmu Avatar - planet czy księżyców podobnych do naszej Ziemi w innych układach słonecznych. W chwili obecnej inżynierowie i naukowcy testują nowe technologie, które pozwolą nam na wykrywanie coraz mniejszych egzoplanet. Już teraz kwestią najbliższego czasu jest odkrycie potencjalnej 'drugiej Ziemi'.

  Razem z A.J. Booth (były pracownik JPL, obecnie zatrudniony w firmie Sigma Space Corp.), Martin rozwinął system, który może zmienić dotychczasowy stan rzeczy. Instrument, którego zmodyfikowaną wersję zaprojektowali, nazywany jest interferometrem wygaszającym. Podczas obserwacji ma być zbierane światło podczerwone, w którym rejestracja egzoplanet jest łatwiejsza. Główna zasada działania opiera się na wykorzystaniu aż 4 teleskopów z których zebrane światło jest łączone w taki sposób, iż możliwe jest manipulowanie światłem danej gwiazdy. W tym wypadku naukowcy są w stanie 'wygasić' gwiazdę, dzięki czemu z nieobecnego wtedy blasku można wyłuskać poszukiwane egzoplanety.

  Ostatnie lata w dynamicznym rozwoju technologii pozwalających odkrywać dalekie światy, pozwalają wysnuć wniosek, iż nie upłynie dużo czasu do momentu, w którym znajdziemy bardzo interesujące nas egzoplanety i egzoksiężyce. Może któryś z tych światów będzie podobny do Pandory?

  Dołączona grafika

  Romek 63
  Participant
  #94944

  W Polsce powstanie najnowocześniejszy radioteleskop na świecie

  http://odkrywcy.pl/kat,111398,title,W-Pols...,wiadomosc.html

  Ma mieć 90 metrów średnicy, najnowocześniejszy sprzęt pomiarowy i dokonać spektakularnych odkryć astronomicznych. To wcale nie nowe narzędzie NASA! Trzeci co do wielkości i najbardziej zaawansowany technologicznie radioteleskop na świecie zostanie zbudowany w Polsce!

  RT90, radioteleskop o średnicy czaszy parabolicznej równej 90 metrów, to najnowszy projekt polskich astronomów. Teleskop zaprezentowany podczas ostatniego zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, z okazji zbliżającej się 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza, ma zrewolucjonizować naukę w Polsce i umocnić jej pozycję na arenie międzynarodowej.

  Dotychczas polscy badacze korzystali z radioteleskopu o zaledwie 32 metrowej średnicy, zlokalizowanego w obserwatorium astronomicznym w Piwnicach koło Torunia (na zdjęciu). Nowy projekt znacznie rozszerzy możliwości obserwacyjne i może znacząco przyczynić się do nowych odkryć.

  Dołączona grafika

  Romek 63
  Participant
  #95121

  Polscy astronomowie zaobserwowali wybuch gwiazdy nowej.

  http://www.rp.pl/artykul/577023_Wybuch-gwi...m-uscisku-.html

  FOTO

  Planeta z diamentowymi górami

  http://gadzetomania.pl/2010/12/11/planeta-...entowymi-gorami

  Naukowcy doszli do wniosku, że na odkrytej w zeszłym roku przez Brytyjczyków planecie WASP-12b mogą istnieć góry z grafitu, diamenty większe, niż może podpowiadać wyobraźnia, i nie wiadomo co jeszcze. Wiadomo za to, że wszystko byłoby zbudowane z węgla. Po dokładnym przebadaniu jednym z teleskopów, który NASA ma na orbicie, WASP-12b okazała się planetą przebogatą w węgiel. Stąd przypuszczenia, że na odkrytym w zeszłym roku globie z racji ilości występowania tego pierwiastka mogą istnieć struktury, o jakich nawet nie śniło się największym marzycielom.

  Dołączona grafika

  Diabeu
  Participant
  #95127

  To jak będą tam sprzedawać działki za bezcen (jak na księżycu) to ja biorę od razu parę hektarów ;D

  Galactica
  Participant
  #95130

  Ogłaszam wszem i wobec, że od tej chwili ta planeta należy do mnie. 🙂

  Romek 63
  Participant
  #95213

  Dołącz do projektu poszukiwania egzoplanet ! 🙄

  Więcej tutaj: http://www.kosmonauta.net/index.php/Astron...nethunters.html

  Wczoraj ruszył projekt Planet Hunters, w którym może uczestniczyć każdy zainteresowany internauta. Celem projektu jest wyszukiwanie egzoplanet w danych zebranych przez sondę Kepler. Do poszukiwań wystarczy jedynie przeglądarka internetowa i nieco wolnego czasu.

  Dołączona grafika

  Romek 63
  Participant
  #95469

  Obserwatorium kosmiczne JWST - przegląd misji

  http://www.kosmonauta.net/index.php/Techno...glad-misji.html

  Dołączona grafika

  Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (JWST, pierwotna nazwa Next Generation Space Telescope - NGST) jest przygotowywanym następcą Teleskopu Hubblea. Jest to projekt NASA realizowany we współpracy z agencjami kosmicznymi ESA i CSA. Posłuży do wykonywania bardzo szczegółowych obserwacji najróżniejszych obiektów astronomicznych - od odległych galaktyk poprzez gwiazdy do ciał Układu Słonecznego.

  Pierwsze prace nad JWST zostały podjęte w 1996 roku. Start Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba był planowany pierwotnie na 2011 rok. Został jednak przesunięty z powodu ograniczenia wzrostu budżetu programów naukowych NASA w roku budżetowym 2007. Obecnie start jest przewidywany na 2014 rok lub połowę roku 2015. Rakietą nośną będzie Ariane 5. Miejscem startu będzie kosmodrom ESA Guiana Space Centre w Kourou w Gujanie Francuskiej.

  Dołączona grafika

  Romek 63
  Participant
  #95569

  Propozycja misji na Urana

  http://www.kosmonauta.net/index.php/Przysz...01-04-uran.html

  Dołączona grafika

  Czy Europejska Agencja Kosmiczna wraz NASA wspólnie zrealizują bezzałogową misję do planety Uran?

  Uran jest tak odległym światem od Ziemi, że dotychczas tylko jedna misja bezzałogowa zbliżyła się do tej planety. Była to wyprawa Voyager II w styczniu 1986 roku. Sonda nie weszła na orbitę tej planety, a dokonała jedynie przelotu koło Urana na drodze do Neptuna i dalszego Układu Słonecznego. Od tego czasu nasza wiedza o Uranie pochodzi z naziemnych obserwatoriów oraz teleskopów umieszczonych na niskiej orbicie wokółziemskiej.

  Niedawno, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) otrzymała szczegółową propozycje bezzałogowej misji orbitalnej. Start miałby nastąpić w 2021 roku a dotarcie do systemu Urana - piętnaście lat później, po przelotach koło Wenus i Saturna (tzw asysty grawitacyjne). Następnie, przez kilka kolejnych lat sonda badałaby Urana, jego pierścienie oraz księżyce.

  Szkoda że aż tyle czasu to zajmie 🙁 Może jednak do tego czasu dopracują silnik VASIMIR i uda się ten przelot bardzo przyśpieszyć.

  Romek 63
  Participant
  #95604

  Zidentyfikowano fragment płaszcza planetoidy Westa

  http://www.kosmonauta.net/index.php/Astron...1-07-westa.html

  Dołączona grafika

  Astronomowie zidentyfikowali pierwszy fragment płaszcza planetoidy 4 Westa. Obiekt nosi nazwę 1999 TA10 i pozwala na wyjątkowe spojrzenie do wnętrza planetoidy Westa.

  Planetoida 4 Westa (średnica około 500 km) jest prawdopodobnie jedyną zachowaną propotoplanetą, czyli obiektem, którego wewnętrzna struktura została przeobrażona i podzieliła się na skorupę, płaszcz i jądro. Westa jest prawdopodobnie jedynym zachowanym świadkiem wydarzeń sprzed 4,5 miliarda lat - wszystkie inne pozostałe protoplanety złączyły się w planety lub zostały zniszczone w procesie formowania się Układu Słonecznego.

  Wykrycie 1999 TA10 może być kolejnym krokiem do dokładniejszego poznania struktury wewnętrznej planetoidy Westa i tym samym rzucić światło na procesy formowania się planet we wczesnym Układzie Słonecznym. Warto tu dodać, że do Westy zbliża się sonda Dawn i już w lipcu tego roku powinna wejść na orbitę tej zagadkowej planetoidy. Obserwacje Westy z orbity potrwają do połowy 2012 roku. Już za kilka miesięcy zobaczymy wspomniany duży krater na południowej półkuli planetoidy - miejsce skąd z dużym prawdopodobieństwem pochodzi 1999 TA10.

  Romek 63
  Participant
  #95863

  Przelot Mars Express koło Phobosa

  http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-...3-mephobos.html

  Dziewiątego stycznia 2011 roku sonda Mars Express (ME) dokonała przelotu koło Phobosa. Największe zbliżenie ME wyniosło około 100 kilometrów i nastąpiło o godzinie 15:06 CET. Na obrazach przesłanych przez sondę widać dużą ilość kraterów, głazów oraz dość niecodziennych "rowków", o znacznych długościach. Mechanizm powstania tych "rowków" jest wciąż nieznany.

  Na zdjęciach przesłanych przez ME widać także proponowane miejsca lądowania dla misji Phobos-Grunt, której start powinien nastąpić w listopadzie tego roku. Na pokładzie Phobos-Grunt znajduje się manipulator CHOMIK, który jest aktualnie budowany w Polsce.

  W marcu 2010 roku sonda ME zbliżyła się do Phobosa na odległość zaledwie 67 kilometrów.

  Dołączona grafika

  Elvenking
  Participant
  #95900

  Czy ktoś już wrzucał info, że Betelgeuse albo już przeszła w supernową, albo to zrobi w niedalekiej przyszłości? Ponoć niedługo będziemy mogli to zobaczyć. Gwiazda nie jest zbyt daleko, więc wedle prognoz możemy mieć coś w rodzaju dwóch słońc na niebie 🙂

  Astronomowie zapowiadają, że pod koniec 2011 roku będziemy świadkami niezwykłego zjawiska. Nad naszą planetą zajaśnieją dwa słońca, a przez dwa tygodnie nie zapadnie zmrok ? podaje australijski serwis ?Now?.

  http://odkrywcy.pl/gid,13064616,img,130646...g4sticaid=6ba8d

  I starszy artykuł...

  http://wyborcza.pl/1,75476,6711779,Betelge...eksplozji_.html

  Teoretycznie rzecz biorąc mogła już eksplodować jakiś czas temu 🙂 No to czekamy na efekt.

  Romek 63
  Participant
  #95903

  Jeśli to prawda to byłoby wkrótce super widowisko - 100 razy bardziej atrakcyjne niż zaćmienie słońca 🙄

  To się chyba zdarza gdzieś raz na 100 pokoleń ludzkości ❗

  Tylko jest zasadnicze pytanie czy nie grozi nam śmiercionośne promieniowanie z tego powodu ❓

  Może Majowie mieli rację i w 2012 r. będzie koniec naszego ziemskiego świata :huh:

  http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/...zymy-dwa-slonca

  Dołączona grafika

  Galactica
  Participant
  #95921

  Ale by było ciekawie. Nie mogę się doczekać 😀

  Romek 63
  Participant
  #96056

  Jest tlen na księżycu Saturna!

  http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Jest-t...,wiadomosc.html

  Dołączona grafika

  „Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu aparatura badawcza wykryła znaczącą obecność tlenu w atmosferze jakiegoś ciała niebieskiego.” powiedział Andrew Coates, z UCL's Mullard Space Science Laboratory, współautor publikacji naukowej, która ukazała się na łamach “Science” .

  „Aktywne, skomplikowane procesy chemiczne, nawet z udziałem tlenu, mogą być powszechne w przestrzeni kosmicznej całego Układu Słonecznego, ale nie oznacza to tym samym, że istnieje tam życie, przynajmniej nie w takiej formie, w jakiej je dziś rozumujemy. - tłumaczy Ben Teolis z Southwest Research Institute w San Antonio. – Z pracy sondy Cassini wiemy również, że warunki panujące na powierzchni księżyca Rhea są bardzo trudne, jest tam niezwykle zimno i najprawdopodobniej nie ma tam ani kropli wody.”

  amo

  New Horizons przecina orbitę Urana

  http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-...ewhorizons.html

  Podczas gdy na orbitę wokół najmniejszej z planet Układu Słonecznego z powodzeniem weszła sonda kosmiczna MESSENGER, inny bezzałogowy aparat wysłany niecałe dwa lata po „Posłańcu” dokonuje kolejnego, symbolicznego kroku na drodze do celu jakim jest planeta karłowata Pluton i inne obiekty Pasa Kuipera. W dniu wczorajszym, 18. marca 2011 roku próbnik New Horizons przeciął orbitę Urana.

  Misja New Horizons realizowana jest przez amerykańską agencję kosmiczną jako pierwsza w ramach programu New Frontiers. Sonda kosmiczna typu fly-by (to znaczy misja przelotowa, bez wchodzenia na orbitę badanego ciała niebieskiego), została wysłana w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Atlas V (wersja 551) 19. stycznia 2006 roku w kierunku układu Pluton – Charon oraz, w dalszej kolejności, obiektów Pasa Kuipera (rozległego obszaru przypominającego pas planetoid, położonego za orbitą Neptuna).

  Obecnie sonda kosmiczna znajduje się w odległości przeszło 19 jednostek astronomicznych od Ziemi, a do podstawowego celu misji pozostało ponad 12. Zanim go osiągnie, 25. sierpnia 2014 roku minie orbitę Neptuna. Badania układu Pluton – Charon, a także pozostałych dwóch księżyców planety karłowatej – Hydry i Nixa ma nastąpić niecały rok po tym wydarzeniu. Przelot obok tych obiektów ma nastąpić 14. lipca 2015 roku. Następnie próbnik zostanie skierowany w głąb Pasa Kuipera, by przeprowadzić badania przynajmniej jeszcze jednej planetki.

  Pluton będzie drugą planetą karłowatą badaną przez sondę kosmiczną. Kilka miesięcy przed tym, jak minie go New Horizons, na orbitę Ceres, znajdującej się w Pasie Głównym, wejść ma napędzany silnikiem jonowym amerykański próbnik Dawn (luty 2015).

  Dołączona grafika

  Wizja artystyczna sondy kosmicznej New Horizons w układzie Pluton - Charon (NASA)

  Romek 63
  Participant
  #96619

  Sonda Messenger wejdzie na orbitę Merkurego

  http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/...rbite-Merkurego

  Lecąca do Merkurego sonda MESSENGER przygotowuje się do wejścia na orbitę planety.

  Dotąd wysyłalismy orbitery w pobliże Marsa, Wenus i bardziej odległych planet. Ziemskie próbniki badają Saturna czy Jowisza. Aż dziw bierze, że Messenger to pierwsza sonda, która będzie porządnie badała Merkurego, małą skalista planetę, która krąży najbliżej Słońca.

  Wart 427 milionów dolarów próbnik kosmiczny przygotowuje sie własnie do wejścia na orbitę „swojej” planety. Messenger (ang. Posłaniec) to skrót od Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging satellite. Jest to pierwsza misja poświęcona Merkuremu od czasu Marinera 10, tj. od 33 lat. Sonda wystrzelona została 3 sierpnia 2004. Na orbitę ma wejść już 17 marca.

  Dołączona grafika

  Voyager 1 - manewry sondy

  http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-...ewry-sondy.html

  W lipcu 2010 roku instrumenty badawcze na sondzie Voyager 1 zarejestrowały, że prędkość wiatru słonecznego w obszarze w którym sonda się wtedy znajdowała zmalała do zera. Naukowcy z Jet Propulsion Laboratory zdecydowali się na wykonanie manewrów sondy, które pozwoliłyby na rejestrację napływu wiatru słonecznego z różnych kierunków. Pierwszy manewr miał miejsce 7 marca tego roku.

  Dołączona grafika

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 133 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram