Forum Trek.pl Newsy Wydarzenia Zmarł Stanisław Lem

Zmarł Stanisław Lem

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • Author
    Posts
  • Dalek
    Participant
    #2755

    Jak powiadomił asystent pisarza, dziś w Krakowie w wieku 84 lat zmarł najwybitniejszy polski pisarz sf, Stanisław Lem, znany i ceniony na całym świecie. Urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie.Był autorem między innymi: "Solaris", "Kataru", "Śledztwa", "Pamiętnika znalezionnego w wannie", "Dzienników Gwiazdowych", "Bajek Robotów", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Bomby Megabitowej" i "Cyberiady".

    Zeal
    Participant
    #40461

    Szkoda... Wielka szkoda. Odszedł człowiek, od którego twórczości wiele osób (w tym ja) zaczynało swoją znajomość z S-F.Niestety... Każdego z nas to kiedyś czeka.

    Constantine
    Participant
    #40467

    Ech memento mori - Wiem ,ze jedna z jego ksiązek to była moja pierwsza w SF, Nie pamiętam tylko czy był to "Pilot Pirx" Czy "Bajki robotów".

    A jeśli już przy książkach to zapomnieliście dodać chyba najważniejszej (przynajmniej wg. mnie) "Głos Pana".

    Świeć Panie nad Jego duszą.

    Skopiowałem z wp:

    W wieku 85 lat zmarł w poniedziałek w Krakowie Stanisław Lem, jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich pisarzy, autor książek science-fiction.

    O śmierci Lema poinformował asystent prasowy pisarza. Informację potwierdziła Klinika Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    Stanisław Lem urodził się w 1921 r. we Lwowie. Jego ojciec był lekarzem laryngologiem. Choć Stanisław Lem zdał egzaminy na Politechnikę Lwowską, ze względu na niedobre pochodzenie nie został przyjęty na uczelnię, a ojciec korzystając ze swoich znajomości umieścił go na medycynie.

    Podczas okupacji niemieckiej Stanisław Lem pracował jako mechanik i spawacz. W 1946 r. w ramach akcji repatriacyjnej przeniósł się z rodzicami do Krakowa, gdzie kontynuował studia medyczne. Jak sam przyznał przełomem w jego życiu było spotkanie doktora Mieczysława Choynowskiego i posada asystenta w założonym przez niego Konserwatorium Naukoznawczym. Lektura dzieł z logiki, metodologii nauk, psychologii, historii nauk przyrodniczych oraz wielu innych dziedzin okazała się niezwykle przydatna dla pisarza science-fiction.

    Debiutował w 1946 r. nowelą Człowiek z Marsa. Pięć lat później ukazała się jego pierwsza powieść fantastyczno-naukowa Astronauci. Kolejne dzieła Lema: Powrót z gwiazd, Solaris, Opowieści o pilocie Pirxie, Dzienniki Gwiazdowe, Cyberiada, weszły do kanonu najsłynniejszych dzieł science-fiction XX wieku.

    Łączny nakład jego książek, tłumaczonych na 41 języków, przekroczył 27 mln egz.

    W 1973 r. Stanisław Lem został honorowym członkiem Science Fiction Writers of America (Stowarzyszenia Pisarzy Science Fiction w Ameryce). Tytuł ten odebrano mu za krytyczne wypowiedzi o amerykańskiej literaturze science-fiction.

    Pół roku po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego pisarz wyjechał do Niemiec, a później do Austrii. Do kraju wrócił w 1988 r.

    Lem jest kawalerem Orderu Orła Białego, honorowym obywatelem Krakowa, doktorem honoris causa Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Opolskiego, Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    Moderator: a wystarczyło podać link - każdy zainteresowany trafiłby do źródła.

    The D
    Participant
    #40471

    Do dziś pamiętam moje zdziwienie, gdy czytając (wcale nie tak dawno) "Bajki robotów" odnalazłem "Trzech Elektrycerzy" i "Wielkie Lanie" - opowiadania pamiętane z podstawówki. No a "Opowieści o pilocie Pirxie" były jedną z pierwszych, jeżeli nie pierwszą poważnąpozycją SF w moim życiu.

    Cross
    Keymaster
    #40473

    Pierwszą lekturą większości starszych pewnie były "Bajki robotów", ponieważ w szkole podstawowej były one -właśnie - lekturą. Pamiętam jak nie mogłem zrozumieć zawołania bojowego jednego z cyberrycerzy "AWRUK!" 🙂

    Gorlim
    Participant
    #40474

    Chciałbym być taki żywy kiedy osiągnę jego wiek. Do końca miał tak samo cięty język i umysł jak w wieku lat 40 :)To chyba jeden z tych nielicznych ludzi, którzy mogą powiedzieć, że nie przespali swojego życia.Będzie mi brakować jego publicystyki.

    Unicorn
    Participant
    #40481

    Nigdy tak naprawdę nie lubiłam jego książek... nie wciągały mnie, ale według mnie był wielkim człowiekiem. Interesował się tyloma rzeczami! Był niesamowity....

    [*][*][*]

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram