Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Zapierające dech obrazy Słońca jakich dotąd nie widzieliście

Zapierające dech obrazy Słońca jakich dotąd nie widzieliście

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • kotek
  Participant
  #8483

  latest_512_0304.jpg

  W związku z programem "Solar Dynamics Observatory" (SDO) naukowcy z NASA obserwowali Słońce przez ponad 5 lat. Wykonali w tym czasie ponad 200 milionów zdjęć. Fotografie zostały wykonane w 10 różnych długościach fal promieniowania ultrafioletowego, niewidocznego dla ludzkiego oka, które odpowiadają różnym temperaturom występującym na Słońcu. Powyższe czerwone zdjęcie pokazuje warstwę Słonecznej atmosfery.
   
  Misja SDO rozpoczęła się 11 lutego 2010 roku. Porgram jest częścią większej misji NASA "Living With a Star" (LWS). SOD ma na celu poznanie przyczyn zmian aktywności słonecznej i ich wpływom zarówno na życie na Ziemi jak i stosowaną współcześnie technologię. Bardzo istotnym zagadnieniem jest zwłaszcza poznanie wpływu burz słonecznych na zaburzenia funkcjonowania satelitów okołoziemskich.
   
  Ostatnio NASA opublikowała trwający pół godziny film, będący animacją i połączeniem zdjęć wykonanych Słońcu w październiku tego roku. Zdjęcia wykonywane są co 12 sekund w jakości 8 krotnie przewyższającej HD. Na stworzenie 1 minuty tego filmu zespół specjalistów poświęcił az 10 godzin!
   

   
  Źródło: sdo.gsfs.nasa.gov

  snowman
  Participant
  #122071

  Kurczę, nawet gdyby przez 6 lat pstrykali 10 zdjęć co 12 sekund bez przerwy to zrobiliby ich niecałe 158 milionów. Miejmy nadzieję, że księgowi NASA są rzetelniejsi w rachunkach. 😀

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram