Forum Fantastyka Star Trek Wolkanie: Emocje i logika a sztuka i piękno

Wolkanie: Emocje i logika a sztuka i piękno

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
 • Author
  Posts
 • rdo
  Participant
  #1990

  Wiadomo powszechnie, że wolkanie ukrywają emocje i starają się podporządkowywać swoje decyzje czystej logice, ale tu sie pojawia jeden drobny problem: Kwestia sztuki.Czy dla wolkan istnieje takie określenie jak piękno?? piękno i sztuka są to rzeczy ściśle związane z szerokim spektrum rozmaitych emocji... wiadomo: sztuka porusza.... a co do tego ma logika??z jednej strony o ile pamiętam: Spock grał w TOSie na jakimś instrumencie, z drugiej strony: nie przypominam sobie, aby sztuka miała jakieś znaczenie w ich kulturze... na Volkaninie o ile pamiętam nie robi wrażena np. piękna kobieta Według mojej skromnej opinii również Volkańśkie statki sprzed ery federacji były po prostu brzydkie (to raczej nie jest argument: dla ludzi może być brzydkie coś, co sie podoba Volkanom)Mam nadzieję, że kolektywnie wyprowadzimy jakieś wspólne zdanie na ten temat i znajdziemy logiczne argumenty oraz potwierdzające je przykłady.A może volkanie podejmują decyzje w oparcu o logikę, a do sztuki/kultury/piękna potrafią podchodzić emocjonalnie??Oczywiście chodzi o tych Volkan TOSowych i późniejszych - ci entkowi to zupełnie inna historia

  Thengel
  Participant
  #16407

  Istnieje możliwość że ich sztuka nie opierała się na emocjach. Tak jak w klasycyzmie wszystko opiera się na żelaznych zasadach tak u Wolkan mogło posunąć się jeszcze dalej. Cała ich sztuka mogła być podporządkowana logice.

  Coen
  Participant
  #16410

  Hmmm...sztuka dla wolkan moze miec znaczenie czysto urzytkowe

  rdo
  Participant
  #16418
  Quote:
  Istnieje możliwość że ich sztuka nie opierała się na emocjach. Tak jak w klasycyzmie....

  Klasycyzm opierał sie na zelaznych zasadach, ale od twórcy wymagano artystycznego podejscia do działą - tworzył tyle że zgodnie z zasadami... sztuka oparta o logikę?? do tego nie potrzeba atrystów tylko robotników i maszyny:) Inwencja twórcza zresztą wynika nie z logiki a z emocji... (dlatego Volcanie nie dokonali wielkiego postępu pzez ostatnie 1000 lat przed wstąpieniem do federacji, a w Utopia Planitia są głównie ludzie i inne rasy nielogiczne (patrz wątek o Entku "Już wiem czemu Entek taki jest")

  Quote:
  Hmmm...sztuka dla wolkan moze miec znaczenie czysto uzytkowe.....

  to ma sens.... powiedziałbym ze jest logiczne a zarazem zgodne z trekologią i trekoznawstwem[/quote]

  Gosiek
  Participant
  #16457

  Wiadomo powszechnie, że wolkanie ukrywają emocje

  Wolkanie nie ukrywają swoich emocji a przynajmniej nie jest to ich celem. Oni je kontrolują i nie pozwalają aby emocje kierowały ich życiem.

  Czy dla wolkan istnieje takie określenie jak piękno??

  Istnieje. Choć jest odbierane nie tylko na poziomie czysto emocjonalnym - Wolkanie szukają w pięknie również funkcjonalności i doskonałej techniki wykonania.

  z jednej strony o ile pamiętam: Spock grał w TOSie na jakimś instrumencie, z drugiej strony: nie przypominam sobie, aby sztuka miała jakieś znaczenie w ich kulturze...

  Wszystko zależy od tego jak zdefiniujemy sztukę. Jeżeli jako spontaniczną twórczość, która nie musi mieć związku z rzeczywistością to faktycznie nie znajdziemy jej na Wolkanie zbyt wiele.

  Jeżeli natomiast do sztuki zaliczymy muzykę ceremonialną i literaturę o podobnym rodowodzie to ma ona dla Wolkan duże znaczenie i zawiera w sobie elementy, które ziemianie mogliby uznać za "emocjonalne".

  na Volkaninie o ile pamiętam nie robi wrażena np. piękna kobieta

  To, że wszyscy się za nią nie oglądają nie znaczy, że nie robi wrażenia. 😉 Poza tym Wolkanki są (podobno) bardzo piękne, więc można założyć, że dla ich rodaków piekne kobiety to codzienność. 🙂

  Według mojej skromnej opinii również Volkańśkie statki sprzed ery federacji były po prostu brzydkie (to raczej nie jest argument: dla ludzi może być brzydkie coś, co sie podoba Volkanom)

  O gustach podobno się nie dyskutuje, więc pozwolę sobie tylko napisać, że się nie zgadzam. Uważam, że okręty klas Sh'Raan i Surak są piękne i mają wspaniałe opływowe kształty. Choć T´Plana Hath nie była niestety najładniejszą konstrukcją...

  Polecam odwiedzenie strony Vulcan Starships i sprawdzenie jak wyglądają różne wolkańskie konstrukcje.

  A może volkanie podejmują decyzje w oparcu o logikę, a do sztuki/kultury/piękna potrafią podchodzić emocjonalnie??

  To się wyklucza. Nie można podchodzić do życia logicznie ale z wyjątkami. Poza tym Wolkanie mają emocje - patrz wyżej.

  Wolkanie mogą odbierać sztukę (i inne rzeczy też) na poziomie emocjonalnym ale z pewnością nikt poza nimi samymi nie będzie o tym wiedział, gdyż te emocje nie zostaną ujawnione, nie będą widoczne dla innych. Nie są to emocje takie jak u ludzi - u Wolkan sztuka budzi zachwyt swoją doskonałością, cenią jej wykonanie i talent twórcy ale nie dążą do wprowadzenia się w stan "emocjonalnego zachwiania" z powodu oglądania/słuchania/czytania wytworów sztuki.

  Informacje na temat wolkńskiej sztuki można znależć na strochach Ambasady Wolkana. A o samych "szpiczastouchych" można (oprócz stron Ambasady rzecz jasna) poczytać w topicu Ech ci Wolkanie...

  Coen
  Participant
  #16459

  Co do okrętów to rdo napisał iż ma na mysli że cze

  Gosiek
  Participant
  #16465
  Quote:
  Co do okrętów to rdo napisał iż ma na mysli że cze

  Mylisz się,

  Quote:
  Według mojej skromnej opinii również Volkańskie statki sprzed ery federacji

  A akcja Enterprise dzieje się właśnie w czasach przedfederacyjnych i właśnie dlatego można tam oglądać konstrukcje typowo wolkańskie zamiast federacyjnych zunifikowanych spodków.

  Ale ponieważ dyskusja o statkach wykracza poza ramy tego tematu proponuję ją zakończyć.

  Q__
  Participant
  #246550

  Chciałem tu dawno odpisać, ale zawsze jakoś co innego było pilniejsze jak co do czego... 😉 Jednak co się odwlecze...

  Przechodząc do rzeczy... Pamiętajmy o, starych co najmniej jak pitagoreizm i platonizm, próbach wywiedzenia z matematyki rządzącej (Wszech)światem obiektywnych norm estetycznych (sectio aurea, itd.) czy o nowszych dążeniach do ustalania co jest ładne intersubiektywnie (wiadomo, słynne badania jakie twarze statystycznie się podobają, itd.). Być może Wolkanie faktycznie (in universe) takie uniwersalne wzorce odkryli (a przynajmniej tak sądzą lub twierdzą).

  Tu - by zbudować analogię - odwołam się do materiałów niekanonicznych (o ile tradycyjne rozumienie kanonu ma w obecnych czasach rację bytu), ale w końcu kim jesteśmy, by lekceważyć słowa scenarzysty TMP:

  "— Kapitanie — powiedział Spock — czy może pan nam zdradzić powody, dla których mamy wejść na pokład obcego statku?
  — Nic nadzwyczajnego, panie Spock. Mamy trochę czasu. Poza tym ciekawość. Zwykła, stara ludzka ciekawość.
  — Tak właśnie myślałem. Jeśli jednak, mówiąc o wyjątkowości tego uczucia, wykluczał pan mnie, to niestety pan się pomylił.
  — Ależ, Spock! — wykrzyknął McCoy, odpowiadając na wyzwanie. — Nie wmawiaj mi, że odczuwasz takie emocje jak ciekawość!
  — Pańska ocena zjawiska jest jak zwykle nietrafna, doktorze. Ciekawość jest naturalną, logiczną funkcją wyższego umysłu, a nie jedną z emocji elementarnych.
  — To zależy od tego, jak na to spojrzymy — sprzeciwił się McCoy. — Jeśli..."

  Alan Dean Foster, "Star Trek - Log One"

  Bo tak, jak spiczastousi uznają ciekawość za odruch intelektualny, nie - emocję (czy słusznie? można dyskutować, ale warto pamiętać, że podobny osąd Lem włożył w "usta" GOLEM-a XIV), tak też mogą traktować zmysł estetyczny - wiążąc go z matematyką właśnie, jako się rzekło, czy z mechanizmami pattern recognition (ponownie można spytać czy zasadnie, ale z praktycznego punktu widzenia nie ma w sumie znaczenia czy przyznamy im tu rację, czy złożymy rzecz na karb ichniej hipokryzji, ważne, że na takim fundamencie mogą budować teorię logicznej sztuki).

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram