Forum Star Trek Online - Forum serwisu STOnline.pl Newsy Star Trek Online Wielozadaniowe okręty naukowe: Vesta

Wielozadaniowe okręty naukowe: Vesta

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 36 total)
  • Author
    Participant

Dołączona grafika

Z DEV Bloga STO: "Nareszcie są. Prosto z kart trylogii "Destiny", oryginalnie zaprojektowane przez Marka Rademakera. Cryptic oraz ekipa Star Trek Online mają zaszczyt przedstawić nowe, wielozadaniowe okręty naukowe (Multi-Mission Science Vessels): linię Vesta.

Wszyscy, którzy śledzili postępy w przygotowaniu tych okrętów wiedzą, że myśleliśmy o nich od dawna. Nasi graficy - Jeff Miller oraz Adam Gibson - pracowali od jakiegoś czasu nad tym, by jak najlepiej oddać szczegóły wymyślone przez Marka Rademakera i mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni z wyników. Ale nie tylko wygląd jest tym, co chcieliśmy dobrze przygotować. Fabuła opowiadań "Destiny" skupia się na okręcie USS Aventine (kierowanego przez kapitan Ezri Dax), który odegrał kluczową rolę w pokonaniu Borg. Mówiąc wprost: ten okręt ma niesamowity rodowód i bardzo pragnęliśmy dobrze oddać jego bogatą historię i dziedzictwo.

[more]

Zaprojektowanie możliwości Vesty było nie lada wyzwaniem. Spędziliśmy sporo czasu badając jego specyfikację i przeglądając strony książek. Było dla nas niezmiernie ważnym, by fani cyklu "Destiny" poczuli, że faktycznie mogą dowodzić okrętem klasy Vesta. Nie oszukujmy się jednak: Vesta to w Gwiezdnej Flocie technologiczny cud pod każdym względem. Ma nawet podwozie umożliwiające lądowanie na powierzchni - podobnie jak klasa Interpid! W świecie gry statek byłby trochę zbyt napakowany i dlatego trudne było tchnięcie w niego ducha książki, jednocześnie nie zakłócając równowagi pomiędzy możliwościami statków w grze.

Zaczęliśmy od zdecydowania, jakiego rodzaju okrętem powinna być Vesta. Jest spora jak krążownik, może być wyekwipowana w działa jak eskorta, ma hangar jak lekki lotniskowiec, a do tego posiada na pokładzie zaawansowane czujniki i technologię niczym statek naukowy. Postanowiliśmy, że będzie to okręt naukowy. Mówiąc dokładniej - nowa, całkowicie odrębna klasa okrętu naukowego. Opowiadanie klasyfikuje Vestę jako wielozadaniowy okręt eksploracyjny (Multi-Mission Explorer), więc my postanowiliśmy nazwać całą linię wielozadaniowym okrętem naukowym (Multi-Mission Science Vessels).

Dołączona grafika

Kolejnym krokiem było przyjrzenie się funkcjonalności. Po pierwsze i najważniejsze - statek posiada silnik Slipstream Drive. Nie jest to nic nadzwyczajnego w STO, więc postanowiliśmy jakoś go uatrakcyjnić. Vesta posiada kilka niezwykłych technologi, które również chcieliśmy oddać w ręce graczy: Multidimensional Wave-Function Analysis Module [tł: wielowymiarowy moduł analizy funkcji falowych], Quantum Field Focus Controller [tł: kontroler skupienia pola kwantowego], Chroniton Integrator [tł: integrator chronitronowy], a także Sympathetic Fermion Transceiver [tł: rezonansowy radioaparat nadawczo-odbiorczy fermionów]. Moduł Multidimensional Wave-Function Analysis może być wykorzystywany do stworzenia wielowymiarowego pola grawitonów (Multidimensional Graviton Shield), które chroni okręt przed potężnymi siłami występującymi na horyzoncie zdarzeń tunelu pod-przestrzennego. Kryje to pewien potencjał. Quantum Field Focus Controller jest kluczowy dla działania silnika Slipstream Drive, ale również może skupiać energię w głównym deflektorze statku, by móc odpalić potężny wystrzał fazerowy lub bańkę osłon - to drugie może nawet zgnieść obcy statek. Chroniton Integrator pozwala czujnikom okrętu na odczyt z kilkunastosekundowym wyprzedzeniem z przyszłości, również ważna technologia do działania silnika. To mogło być kluczem do zaprojektowania lepszego silnika Slipstream Drive dla Vesty.

Nie zapominajmy o Sympathetic Fermion Transceiver. Niewiele napisano o tej technologii poza tym, że kilkukrotnie był nią zaimponowany sam Geordi La Forge. Ci, którzy czytali opowiadania wiedzą, o co chodzi. Ta ostatnia technologia wydawała się bardzo ważna, ale nie mieliśmy nic, poza nazwą. Fermiony to cząstki subatomowe. "Sympathetic" jako termin fizyczny oznacza ciało, którego wibracje są wzbudzane przez inne ciało. A "Transceiver" to urządzenie pozwalające na odbiór i nadawanie sygnału. Niezłym wyzwaniem było utworzenie projektu przy jednoczesnym zachowaniu ducha opowiadań.

To był nasz początek. Wkrótce jednak zdaliśmy sobie sprawę, że zbyt dużo chcemy wcisnąć do jednego okrętu. To dlatego, podobnie jak z klasą Oddysey, stworzyliśmy trzy statki: Multi-Mission Surveillance Explorer: Vesta Class (model naukowy), Multi-Mission Reconnaissance Explorer: Aventine Class (model taktyczny) oraz Multi-Mission Strategic Explorer: Rademaker Class (model inżynieryjny). Każdy z nich ma odrobinę inną konfigurację konsol, poziom bonusu do energii, jak również wygląd. Wszystkie mają unikalną konsolę, która może być wykorzystana tylko na jednym z tych trzech okrętów. Wszystkie trzy konsole tworzą set, którego dwie lub trzy części na jednym statku dadzą graczom bonusy. Wyglądy są unikalne dla każdego z okrętów, ale będzie można je wymieniać, o ile gracz będzie w posiadaniu kilku z tych klas.

Tak więc wierzymy, że dobrze oddaliśmy ducha Vesty, zgodnie z założeniami. Fani opowiadań rozpoznają sporo detali, a graczom powinny spodobać się możliwości statków. Teraz kilka szczegółów:

Multi-Mission Science Vessels

Dołączona grafika

Auxiliary Dual Heavy Phaser Cannon

Najbardziej zaawansowana linia statków we flocie, Multi-Mission Science Vessels (wielozadaniowe okręty naukowe), dostępna jest z wieloma nowymi technologiami. Oryginalnie zaprojektowana do testów eksperymentalnego silnika Quantum Slipstream Drive, Vesta okazała się przydatna w walce z Borgiem. Jeden z pierwszych okrętów klasy Vesta, USS Aventine, dowodzony jest przez kapitan Ezri Dax.

Wielozadaniowe okręty naukowe są standardowo wyposażone w Mark XII Auxiliary Dual Heavy Phaser Cannon. Ta broń została zaprojektowana do wykorzystania zasilania zapasowego (Auxiliary), a nie energii broni. Na pokładzie znaleźć można również Sensor Analysis, Subsystem Targeting, jak również hangar ze skrzydłem promów Danube (choć gracz może wyposażyć hangar w inne pojazdy). Vesta jest jedynym okrętem naukowym, mogącym wykorzystywać podwójne, lub ciężkie działa (dual/heavy cannon). Na mostku czekają uniwersalne stanowiska dla oficerów w rangach Lieutenant Commander oraz Ensign.

Dołączona grafika

Hangar z promami Danube

Statystyki podstawowe (dla wszystkich trzech typów okrętów):

• Wymagana ranga: Vice Admiral
    • Kadłub (Hull): 27,800
    • Modyfikator oslon: 1.35
    • Załoga: 750
    • Sloty na broń: 3 przednie, 3 tylne
    • Sloty na urządzenia: 3
    • Stanowiska oficerów: 1 Lieutenant taktyczne (2 sloty na umiejętności), 1 Lieutenant inżynieryjne (2 sloty), 1 Commander naukowe (4 sloty), 1 Ensign uniwersalne (1 slot), 1 Lieutenant Commander uniwersalne (3 sloty)
    • Zwrotność: 13 stopni
    • Modyfikator impulsowej: 0.16
    • Sensor Analysis
    • Subsystem Targeting
    • Może wykorzystywać działa (Cannons)
    • Aux Phaser Dual Heavy Cannons Mk XII [Acc] [Dmg]x2
    • 1 Hangar- ze skrzydłem promów Danube

Multi-Mission Surveillance Explorer: Vesta Class

Dołączona grafika

Vesta

Multi-Mission Surveillance Explorer: Vesta Class posiada dodatkowy slot na konsolę naukową, oraz największy bonus do zasilania zapasowego (Auxiliary Power). Klasa Vesta jest dostarczana z uniwersalną konsolą Sympathetic Fermion Transceiver, która pozwala na utworzenie pola fermionów dookoła statku. To pole może służyć do naprawy poszycia oraz osłon gracza jednocześnie wzmacniając moc (buff) generatora cząstek (Starship Particle Generators).

Multi-Mission Surveillance Explorer jest dostarczany z wyglądem Vesty. Nabycie innych statków typu Multi-Mission Science Vessels pozwala na wykorzystanie ich wyglądów.

Dołączona grafika

Fermion Field

Uwaga: kupno klasy Vesta odblokowuje ten okręt na wszystkich postaciach gracza.

Dodatkowe informacje o klasie (poza podstawowymi statystykami):

• +15 mocy do zasilania awaryjnego (Auxiliary Systems)
    • Konsole: 3 taktyczne, 2 inżynieryjne, 5 naukowe
    • Uniwersalna konsola - Sympathetic Fermion Transceiver

Multi-Mission Reconnaissance Explorer: Aventine Class

Dołączona grafika

Aventine

Multi-Mission Reconnaissance Explorer: Aventine Class posiada dodatkowy slot na konsolę taktyczną, jak również zwiększa moc broni (Weapon Power). Na pokładzie znajduje się uniwersalna konsola Quantum Field Focus Controller, która pozwala na przekierowanie zasilania do deflektora i odpalenie Quantum Field Focus Phaser.

Multi-Mission Reconnaissance Explorer jest dostarczany z wyglądem Aventine. Nabycie innych statków typu Multi-Mission Science Vessels pozwala na wykorzystanie ich wyglądów.

Dołączona grafika

Quantum Field Focus Phaser

Uwaga: kupno klasy Aventine odblokowuje ten okręt na wszystkich postaciach gracza.

• +10 mocy do zasilania awaryjnego (Auxiliary Systems), +5 mocy do broni
    • Konsole: 4 taktyczne, 2 inżynieryjne, 4 naukowe
    • Uniwersalna konsola ? Quantum Field Focus Controller

Multi-Mission Strategic Explorer: Rademaker Class

Dołączona grafika

Rademaker

Multi-Mission Strategic Explorer: Rademaker Class posiada dodatkowy slot na konsolę inżynieryjną, a do tego zwiększa moc osłon. Klasa Rademaker jest wyposażona w uniwersalną konsolę Multidimensional Wave-Function Analysis Module, dzięki której można stworzyć osłonę grawitonową (Multidimensional Graviton Shield) zabezpieczającą przed takimi efektami, jak Gravity Wells lub Tractor Beams. Może również odbijać część obrażeń kinetycznych (np. torped) na pobliskich wrogów.

Multi-Mission Strategic Explorer jest dostarczany z wyglądem Rademaker. Nabycie innych statków typu Multi-Mission Science Vessels pozwala na wykorzystanie ich wyglądów.

Dołączona grafika

Multidimensional Graviton Shield

Uwaga: kupno klasy Rademaker odblokowuje ten okręt na wszystkich postaciach gracza.

• +10 mocy do zasilania awaryjnego (Auxiliary Systems), +5 mocy do osłon
    • Konsole: 3 taktyczne, 3 inżynieryjne, 4 naukowe
    • Uniwersalna konsola - Multidimensional Wave-Function Analysis Module

Set trzech konsol

Konsole Multidimensional Wave-Function Analysis Module, Quantum Field Focus Controller oraz Sympathetic Fermion Transceiver mogą być użyte na dowolnym statku Multi-Mission Science Vessel. Wszystkie trzy tworzą set Experimental Systems.

Dwa elementy setu dają bonus Chroniton Integrated Quantum Slipsteam, który wzmacnia działanie silników Slipstream. Chroniton Integrated Quantum Slipsteam to najszybszy silnik w Federacji - oferuje czterokrotnie większy modyfikator na zwrotność.

Dołączona grafika

Chroniton Integrated Quantum Slip Steam

Trzy elementy setu pozwalają na utworzenie Quantum Focused Shield Bubble, czyli najbardziej efektywnej osłony. Kiedy jest aktywna, poszycie statku jest niezniszczalne, nie uszkodzi go nawet Ramming Speed. Osłony są również wzmacniane - efekt jest proporcjonalny do mocy zapasowej (auxiliary) - nawet o 100%. Niestety w trakcie działania osłony wyłączana jest broń.

Możliwości osiągalne z konsol wykluczają się wzajemnie - w danym momencie tylko jedna z nich może być włączona.

Dołączona grafika

Quantum Focused Shield Bubble

Wszystkie statki będą dostępne w C-Store w cenie 2500 Zen za jeden, lub w paczce: 5000 Zen za wszystkie od razu ze startem sezonu 7.

Uwaga: Gracz musi posiadać wolny slot na okręt, by móc używać statku. Jeśli nie masz miejsca, możesz dokupić slot w C-Store, lub trzymać okręt w banku, aż miejsce się zwolni.

Uwaga: Statystyki okrętów mogą jeszcze ulec zmianie."

Źródło: Season 7 Dev Blog #12

[/more]

Slawek
    Moderator

Dołączona grafika

Jamjumetley
    Participant

A ile pieniędzy na to wydasz, Sławek? 🙂

Slawek
    Moderator

Wydam równowartość 50$ 😉

Mortifer
    Participant

Ale paskudny tak jak 90% statków w grze. No cóż, musi nawiązywać do ST.

FAB
    Participant

A który jest według Ciebie najładniejszy?

Mortifer
    Participant

O gustach się nie dyskutuje, ale skoro pytasz.Z wygladu:1. Atrox2. Guramba3. Tholian Recluse Carriermoże jeszcze jakieś by były, niestety nie znam nazw.

FAB
    Participant

Według mnie każda rozmowa jest o gustach, bo wyrażamy swoją opinię. Jeżeli mamy o gustach nie rozmawiać to o czym byśmy rozmawiali 😉

Mortifer
    Participant

Tak tylko że ktoś mógłby po mnie pojechać że mam zryty gust więc uprzedzam posty. Innym te statki wcale nie muszą się podobać.

mad
    Participant

a ja zbieram na jakiegos tam DEF'a ... dla mnie to jest najpiękniejszy statek w grze ... a reszty nowinek nie ogarniam już :roll:martwi mnie że starsze okręty tracą na wartości... grindowanie, kasa polityka.... i się kręci

Uchi
    Participant

Bardzo fajny, choc marzyła mi się Nebula z hangarem (w końcu ten dekiel nad spodkiem by się na coś przydał) ;-)Wygląda tylko trochę za cruiser'owato, mogli się bardziej postarać.

Jamjumetley
    Participant

Bardzo fajny, choc marzyła mi się Nebula z hangarem (w końcu ten dekiel nad spodkiem by się na coś przydał)

Tyle, że ten "dekiel" to zestaw czujników. Trochę jak współczesny system AWACS.

Uchi
    Participant

Wiem, wiem, przez co dobrym pomysłem było zrobieniem z Nebuli naukowca, a nie krążownika. Jednak myśliwce dało by się gdzieś upchnąć ;-)Tak czy siak zbieram na Nebulę a nie na Veste - nie podoba mi się (mimo że parametry ma świetne).

LIBERTO
    Participant

a którą nebulę: c-storową czy flotową? też się nad tym statkiem zastanawiałem, ma ciekawe możliwości buildu tanka i healera. ciekaw jestem twojego zestawu

Slawek
    Moderator

W oczekiwaniu na okręt(y) zacząłem już sobie myśleć nad buildem. I choć przede wszystkim planowałem zakup Vesty dla swego naukowca, który już zdecydowanie za długo siedzi na przerośniętych, niezdolnych do skrętu bydlętach (Atrox, Recluse), tak w kontekście samego PvE myślę, że i dla mego inżyniera znajdzie się nowa zabawka, przynajmniej do momentu aż FED dostaną pełnoprawnego Battlecruisera.

Wielozadaniowość tych okrętów nie jest wcale przesadzona. Wiele osób się spiera, że jeśli coś jest od wszystkiego, to jest do niczego, ale w tym przypadku będzie okręt zwinny i zdolny zadać pokaźne obrażenia, posiadający przyzwoite możliwości lecznicze, a także z szansą na wprowadzenie lekkiego zamieszania myśliwcami i zdolnościami sci. Jedyny solidny minus to słaby kadłub, ale to okręt powinien móc nadrobić siłą osłon (z EPTS3 i TSS2/3 u inżyniera to będzie ładny tank). Jeśli zaś się zrezygnuje z torped, to przeciętny DPS wcale nie będzie dużo gorszy od eskortowców (osobiście planuję DBB + DHC + Quad + 3xTurret). W PvE i STFach poradzi sobie to ładnie.

Boję się tylko, że po fakcie mogą coś znerfić, bo jednak zbyt pięknie to wygląda i prawdę mówiąc nie widzę teraz absolutnie żadnej pokusy by sięgnąć po którykolwiek inny okręt czysto naukowy - wliczając w to Fleet RSV.

Tak czy inaczej, nie mogę się doczekać. Może to tylko ja tak mam, ale połowę frajdy STO zawsze sprawiało mi testowanie nowych zabawek i buildów, a w tym przypadku pole do popisu jest ogromne. No i wreszcie wszystkie moje postacie będą miały coś zdolnego do skrętu. ;P

Sci plan

Eng plan

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 36 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram