Forum Star Trek Online - Forum serwisu STOnline.pl Artykuły Waluty w grze - poradnik Ferengi

Waluty w grze - poradnik Ferengi

Tagged: 

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • Author
  Posts
 • Dr Bobaz
  Participant
  #5416

  [chapter]Wprowadzenie i Kredyty Energetyczne (EC)[/chapter]W wasze ręce oddajemy informator i przewodnik po walutach stosowanych w Star Trek Online. Mamy nadzieję, że przybliży on Wam różnorodne środki płatnicze w STO.

  Aktualnie w grze dostępne jest pięć walut- Kredyty Energetyczne, Dilitium, Latinum, Fleet Marks i Fleet Credits. Stan swojego konta możesz sprawdzić otwierając okno inwentarza (domyślnie klawisz "i") i klikając zakładkę Assets.

  Kredyty Energetyczne (Energy Credits - EC)

  Pomimo, że Federacja Zjednoczonych Planet dawno wyzbyła się żądzy i pociągu do pieniądza, i nie stosuje już materialnych środków płatniczych, wiele innych imperiów, organizacji i światów ciągle używa twardej waluty. Zamiast pieniędzy w Federacji stosuje się jednostki limitów wykorzystywania i pozyskiwania dóbr - kredyty.

  W Star Trek Online podstawowym środkiem płatniczym są kredyty energetyczne. Reprezentują one ilość energii, którą trzeba zużyć na replikację niezbędnych elementów. Mając do dyspozycji technologię replikacji, pozwalającą stworzyć zdecydowaną większość materiałów i przedmiotów, energia to jedyny wydatek.

  EC służą do płacenia za powszechne przedmioty l usługi. Najważniejsze zastosowania to:

  • Kupowanie przedmiotów od sprzedawców na planetach i stacjach kosmicznych.
  • Replikowanie przedmiotów w replikatorze na Twoim statku.
   Dostęp do replikatora uzyskasz otwierając okno inwentarza (domyślnie klawisz "i") i naciskając przycisk "replicator" - musisz jednak znajdować się w kosmosie.
  • Wyszkolenie nowych umiejętności
  • Zmiana imienia oficera
  • Zmiana imion i nazwiska postaci. Uwaga - za zmianę nicka (imienia widocznego przed znakiem "@") płaci się za pomocą Cryptic Points.
  • Usługi krawieckie, fryzjerskie i zmiany wyglądu kapitana oraz jego załogi - krawców spotkasz na stacjach kosmicznych i w większości stref socjalnych.
  • Zmiana nazwy okrętu, jego numeru identyfikacyjnego lub dodanie sufiksu literowego.
  • Zmiana konfiguracji (wyglądu) okrętu. Konfiguracje zmienić można w stoczniach, które znajdują się między innymi w ziemskim doku czy na Deep Space Nine.
  • Jest to podstawowa i jedyna waluta na aukcjach (Exchange).

  Prawdopodobnie największe znaczenie na obrót kredytami mają aukcje. Tutaj najszybciej wydasz duże ilości EC, możesz też sporo zarobić. Dostęp do aukcji można uzyskać z terminali w większości stref socjalnych, na stacjach kosmicznych i w Battle Group Omega.

  Nie licząc Exchange, kredyty energetyczne pozyskuje się przede wszystkim jako nagrody za ukończone epizody i misje. Poza tym każdy udział w potyczce PvP lub misji Fleet Action nagradzany jest między innymi EC. Uzyskasz je też sprzedając zdobyte przedmioty u sprzedawców lub pozbywając się ich w replikatorze. Cena sprzedaży przedmiotów u sprzedawców jest równa połowie ich wartości, a ilość pozyskanej energii z replikatora wynosi około 40% ich wartości w EC.

  Exchange - aukcje

  Jak handlować - kilka porad i sugestii dotyczących handlowania na aukcjach. Większość z nich to niemalże truizmy, ale mam nadzieję, że pomogą w racjonalnym kształtowaniu rynku.

  • Unikaj sprzedawania na aukcjach przedmiotów, które można kupić od sprzedawców. Dotyczy to przede wszystkim przedmiotów białych (common), o nieparzystych stopniach (Mk).
  • Przedmioty początkowe, które otrzymujesz wraz z pierwszym statkiem są bezwartościowe. Nie próbuj ich sprzedawać, szkoda czasu. Jeśli żal ci ich wyrzucać, użyj replikatora.
  • Zwracaj uwagę na to ile kredytów mogą mieć potencjalni kupcy na danym etapie gry - zwykle mniej więcej tyle ile Ty (nie licząc dużych wydatków, które mogłeś ponieść). Bierz jednak pod uwagę to, że bogatsi gracze kupują czasem wyposażenie dla swoich nowszych postaci.
  • Rzadszy sprzęt jest więcej wart. Ale mierz siły na zamiary, ile czasu trzeba zużyć na zdobycie nieczęstego przedmiotu (zielonego), a ile na zdobycie bardzo rzadkiego (fioletowego). Przedmiot będący nagrodą z misji wymaga minimalnego wysiłku!
  • Najważniejsza sprawa - sprawdź ceny u konkurencji. Jeśli przebijesz ich cenę znacząco, szanse że ktoś kupi twój towar są minimalne. Jeśli chcesz szybko dobić targu, staraj się ustawiać ceny niższe niż konkurencja.
  • Na aukcjach można (paradoksalnie) handlować oficerami (Bridge Officers), trudno jednak ocenić ich wartość. Nie przesadzaj z zerami, a dobrej jakości oficer, z umiejętnościami wyjątkowymi i specjalnymi lepszymi cechami sprzeda się szybko i skutecznie.
  Reyden
  Participant
  #103784

  [chapter]Dilithium[/chapter]Dilithium to nowy rodzaj waluty wprowadzony w czasie prac przed F2P. Jest to waluta najcenniejsza - nie tylko dlatego, że najtrudniej ją zdobyć, ale też przez to, że za Dilithium można kupić m.in. Cryptic Points.

  Dilithium zdobywa się w postaci rudy (Dilithium Ore), którą poddaje się rafinacji (okno inwentarza, zakładka Assets) - maksymalnie 8 000 jednostek na dobę - i dopiero wtedy można je wydawać. Oto na co możemy je przeznaczyć:

  • Zakup kolejnych statków, poza pierwszym z danego poziomu, który jest darmowy
  • Zakup broni i wyposażenia zarówno dla okrętu jak i dla załogi
  • Nowi oficerowie mostka (Bridge Officers - BOffs)
  • Nowi członkowie załogi (Duty Officers - DOffs)
  • Materiały potrzebne do craftingu
  • Dilithium Exchange - czyli miejsce, gdzie możemy wymienić Dilithium na Cryptic Points i odwrotnie.

  Dobrym źródłem Dilithium są Duty Officers - większość przydziałów (Assignments) dla DOffów daje 5 Dilithium jako nagrodę, występują też misje bardziej opłacalne - wśród najbardziej dochodowych są Relocate Colonists (500 Dilithium) i Turn Over Contraband (2 000 Dilithium).

  Kolejnym sposobem jest wykonywanie specjalnych misji dających Dilithium jako nagrody. Pełna lista tych misji znajduje się tutaj. Jeśli interesują Was porady, jak najszybciej zarobić, prześledźcie Twój sposób na Dilithium, dyskusję na naszym forum.

  Dilithium da się przekazać innym swoim postaciom - wystarczy je wystawić na Dilithium Exchange z zaporową ceną i wycofać ofertę po przelogowaniu na drugą postać.

  Piotr
  Keymaster
  #104784

  [chapter]Gold Press Latinum (GPL)[/chapter]Jest to bardzo rzadki, niereplikowalny materiał. Można go zdobyć, grając w Dabo w dwóch miejscach - na stacji Drozana położonej w systemie Drozana w Eta Eridani Sector Block oraz na Deep Space Nine położonej w pobliżu systemu Bajor w Beta Ursae Sector Block.

  Grać w Dabo jest łatwo - zasady wyjaśnia nam Holo Leeta. Partyjka w Dabo jest częścią misji Spin the Wheel.

  Za Latinum możemy kupić specjalne holoemitery zamieniające nasz statek w jeden z kilku innych - przedsmak tego systemu mamy w epizodzie Night of the Comet - oraz trofea. Latinum może być użyte w misji Rescue Deferi Captives (Daily), jest potrzebne do uiszczenia opłaty w epizodzie Second Wave, wymaga go także część przydziałów handlowych dla Duty Officers.

  Sprzedawcy przyjmujący latinum.

  • Woadroh "Woadie" Bhoith na Deep Space 9
  • Greelan na stacji Drozana
  Piotr
  Keymaster
  #106733

  [chapter]Fleet Marks (FM) i Fleet Credits (FC)[/chapter]Wraz z premierą Sezonu 6. w Star Trek Online pojawiły się dwie nowe waluty, powiązane zarówno z wprowadzonym systemem rozwoju flot, jak i ze sobą wzajemnie.

  Pierwsza z nich, Fleet Marks, jest niezbędna do finansowania niemal wszystkich projektów związanych z rozbudową bazy floty. Fleet Marks są nagrodą za wykonywanie różnych zadań dla jednego jak i wielu graczy - o tym jak zarabiać FM dowiecie się z artykułu na temat misji flotowych.

  Fleet Credits, czyli druga waluta to rodzaj zapłaty za wkład w rozbudowę bazy floty. Każdy gracz dokładający do projektu dilithium, oficerów, Fleet Marks, próbki czy wszelkie inne przedmioty otrzyma określoną liczbę Fleet Credits. Te z kolei można wydawać w bazie na odblokowane wcześniej bronie, okręty i inne usługi. Fleet Credits służą także do określania wkładu graczy w projekty dzięki rankingowi dostępnemu w oknie rozbudowy bazy, w zakładce Leaderboard. Warto pamiętać, że osiągnięcia w rankingu są zerowane, gdy gracz przechodzi do innej floty, ale zachowuje on zdobyte Fleet Credits.

  Liczbę posiadanych Fleet Marks i Fleet Credits można śledzić w oknie inwentarza, w zakładce Assets. Żadnej z tych walut nie da się przekazywać innym postaciom.

  Melnikor
  Participant
  #107116

  [chapter]Wymiana Dilithium <=> ZEN[/chapter]Star Trek Online posiada przyjazny dla graczy system umożliwiający zakup waluty używanej w C-Store (ZEN) nie wydając na nią ani złotówki/dolara/euro tylko zdobyty w grze dilith. Warto zaznaczyć iż ilość i cena ZEN na rynku zależna jest od graczy którzy to zaopatrują w nie rynek.

  Możliwe jest to poprzez Dilithium Exchange (Inventory -> Assets -> Exchange)

  0GA85.jpg

  Okno wymiany składa się z trzech zakładek (A):

  • Zakup ZEN za dilithium.
  • Sprzedaż ZEN za dilithium.
  • Historia operacji gracza na giełdzie.

  W części B widoczne są aktualne oferty (kurs) sprzedaży/kupna ZEN (zależnie od wybranej zakładki).
  C zawiera spis aktualnych ofert sprzedaży/kupna wystawionych przez gracza.

  Część D umożliwia ustalanie ofert i składa się z trzech linijek w których ustalamy warunki transakcji. Opis jak to zrobić zacznę od środkowej.

  W linijce drugiej "Dilithium per ZEN" podajemy ceną, w dilithium, za jaką chcemy kupić/sprzedać ZEN.
  Następnie wypełniamy linijkę pierwszą (jeśli chcemy pozyskać/sprzedać konkretną ilość ZEN) lub trzecią (jeśli chcemy pozbyć się lub kupić określoną liczbę dilithium). Po wypełnieniu jednej z linijek druga zostanie automatycznie uzupełnione przez system na podstawie podanej ceny z 2 linijki.

  Aby oferta trafiła na rynek wystarczy teraz tylko wcisnąć przycisk oznakowany jako E a nasze zamówienie pojawi się w C. Jeśli jakiś z graczy posiada ofertę zgodną z naszymi warunkami następuje automatyczna transakcja.

  Zakupione ZEN i Dilithium trafiają do punktu F skąd, aby móc z nich skorzystać, wydobywamy je przyciskiem "Withdraw". Warto zaznaczyć że ZEN mogą być używane przez dowolną postać na koncie niezależnie od tego, którą postacią je wyjęliśmy z Exchange, natomiast dilithium przypisane jest do konkretnej postaci.

  Smiecho
  Participant
  #109640

  System reputacji i baz floty wymaga nowych walut - różnorakich Marków. Poniżej najważniejsze informacje o nich w pigułce.

  Fleet Marki

  Do czego?

  Fleet Marki służą do rozwoju projektów flotowych. Między innymi z nich są finansowane stocznia, transwarp, czy też podnoszenie bazy na wyższy poziom.

  Subiektywnie najlepszy sposób zdobycia

  Prawdopodobnie najbardziej efektywnym i najmniej męczącym sposobem zdobycia jest wymiana punktów commendation. Chodzi o punkty zdobyte podczas misji Doff. Są zadania Doff, które dają od 500 do 1000 punktów (bez krytyka), szczególnie w gałęziach Military, Engineering, czy też Medical. W bazie floty można każde 10tys punktów powyżej 100tys z każdej gałęzi wymienić na 75 Fleet Marków (100 w przypadku krytycznego sukcesu).

  Inne sposoby na zarabianie

  Można bawić się w misje flotowe (Colony Invasion, Fleet Alert, itd).

  Więcej informacji

  - opis misji flotowych

  - STO Wiki - Fleet Mark

  Omega Marki

  Do czego?

  Do rozwoju reputacji borgowej (Task Force Omega) i kupna rzeczy z nią związanych (borgowe sety MACO, Omega, KHG, itd).

  Subiektywnie najlepszy sposób zdobycia

  Zdecydowanie misje STF. Dają 75 Marków (za poziom elite z optionalem), nie wspominając juz o dilithium, czy Borg Neural Processors (te ostatnie też są potrzebne w reputacji).

  Inne sposoby na zarabianie

  Są jeszcze dwa sposoby zdobycia Marków - misje Red Alert i bicie Borga na Deferze.

  Więcej informacji

  - opis misji STF

  - STO Wiki - krótko o borgowej reputacji

  Romulan Marki

  Do czego?

  Do rozwoju reputacji romulańskiej, a co za tym idzie, również kupowania setów romulańskich, setów remańskich, itd.

  Subiektywnie najlepszy sposób zdobycia

  Polowanie na epohhy na Nowym Romulusie. Polega to na tym, że zbieramy team, który oznacza minimum 30 epohhów, za co dostajemy 4 tagi (sorry... mnie przypominają marchewki). 4 tagi wymieniamy na 1 Epohh Research. Tyle można zrobić dziennie. Po 5 dniach mamy 5 Epohh Researchów, które wymieniamy na małego pluszaka, a tego hodujemy, by po 3 dniach móc go zamienić na 400 Romulan Marków. Oczywiście zbieranie, wymiana i hodowla może być wykonywana jednocześnie, a to oznacza, że przy sprzyjających wiatrach mamy 400 Marków co 5 dni.

  Inne sposoby na zarabianie

  Misje na Nowym Romulusie i w sektorze Tau Dewa.

  Więcej informacji

  - STO Wiki - krótko o reputacji romulańskiej

  Nukara Marki

  Do czego?

  Do rozwoju reputacji "Nukara Strikeforce".

  Subiektywnie najlepszy sposób zdobycia

  Wykonywanie misji, w których bije się Tholian. Są to niektóre misje flotowe ("Azure Nebula Rescue", nowa "Crystalline Catastrophe" albo "The Vault: Ensnared") oraz zadania na powierzchni i w jaskiniach Nukary.

  Inne sposoby na zarabianie

  Chwilowo brak innych.

  Więcej informacji

  - STO Wiki - krótko o reputacji Nukary

  iron1992
  Participant
  #113530

  A tak dopowiem że jako romulanie można zdobyć 1500 za niewolników Orion

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram