Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Uniwersalny Translator - już istnieje?

Uniwersalny Translator - już istnieje?

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • Author
  Posts
 • Senok
  Participant
  #6714

  No właśnie... jak w temacie... Urządzonko wygląda ciekawie/kosmicznie 🙂 i jeszcze bardziej ciekawy jestem jak będzie działało w praktyce. A co Wy na jego temat?

  Niżej link do artykułu i wklejony sam artykuł.

  link do artykułu

  Uniwersalny tłumacz rodem ze Star Treka

  Naukowcy z azjatyckiego ośrodka badawczego Microsoftu stworzyli uniwersalny translator mowy, który nagrywa naszą wypowiedź i tłumaczy ją na 26 różnych języków. Co więcej, urządzenie "mówi" naszym własnym głosem, tyle że w innym języku. W Star Treku wynaleźli coś takiego dopiero w XXII wieku!

  Prace nad tłumaczami uniwersalnymi trwają już od dawna. Chyba najbardziej znanym narzędziem tego typu jest Google Translate - usługa, która pozwala na tłumaczenie tekstu pisanego, głównie zawartości stron internetowych. Jednak największy konkurent Google - Microsoft również posiada podobny produkt w ofercie i jako pierwszy wykorzystał go do stworzenia uniwersalnego translatora. Stawka w tym wyścigu jest wysoka - kto pierwszy wprowadzi na rynek urządzenie, które pozwala mówić w dowolnym języku, zdobędzie gigantyczne pieniądze.

  Jak działa uniwersalny translator?

  Uniwersalny tłumacz Microsoftu nagrywa próbkę naszego głosu, następnie wykorzystuje algorytmy zamieniające mowę na tekst, który z kolei tłumaczony jest przez mechanizmy usługi Bing Translator (Microsoftowy odpowiednik Google Translate). Na koniec przetłumaczony tekst zamieniany jest na sygnał mowy. Nie jest to jednak byle jaki sygnał, ale głos wypowiadający słowa w nieznanym nam języku, ale brzmiący zupełnie jak nasz własny.

  Działający prototyp urządzenia został zaprezentowany na początku 2012 roku. Jednak, nie jest on jeszcze pozbawiony wad. Największą z nich jest próbka głosu potrzebna do poprawnego działania - musimy nagrać około godzinny monolog do przetłumaczenia. Tak duża próbka jest niezbędna nie tyle do samego tłumaczenia, co do odtworzenia naszego głosu. Tłumaczenie pozwala na przekład pomiędzy dowolnymi dwoma z 26 wybranych języków.

  Docelowo urządzenie ma przybrać formę aplikacji dla smartfonów. Już za kilka lat prawdopodobny będzie scenariusz spotkania w polskiej restauracji Chińczyka, który powie coś w mandaryńskim do swojego telefonu, który z kolei odpowie nam polskim głosem azjatyckiego rozmówcy.

  Kapitan James T. Kirk byłby dumny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, producent z Redmond zasłuży nawet na okręt kosmiczny nazwany USS Microsoft.

  ---

  P.S.:

  Taki offtopic... Ten mój post powinien być chyba w Mesie (Rozmowy (nie)kontrolowane)? Tak więc Admina proszę o przeniesienie.

  Sorry

  Eviva
  Participant
  #104796

  Star Trek staje się rzeczywistością. Może to jeszcze nie to, co mieli załoganci Picarda, ale podróż długą na tysiąc mil zaczyna się od pierwszego kroku, jak mawiają Chińczycy.

  Romek 63
  Participant
  #104810

  Prace nad takimi translatorami trwają już co najmniej od kilkunastu lat, a w ubiegłym roku zaprezentowano chyba jeszcze 2 inne podobne rozwiązania. Mi się najbardziej podoba to rozwiązanie Google czyli translator połączony z komórką 🙄

  http://gadzetomania.pl/2011/06/01/telefon-...reki-jezyk-obcy

  Pisałem już o tych wynalazkach kilka razy w temacie "Nowinki techniczne i naukowe".

  Barusz
  Participant
  #108311

  Forbes.pl dziś entuzjastycznie o tym pisze 🙂

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram