Forum Fantastyka Star Trek Star Trek: Insurrection (Rebelia)

Star Trek: Insurrection (Rebelia)

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
 • Author
  Posts
 • fluor
  Keymaster
  #4224

  Dyskutowaliśmy już o nim wiele razy przy okazji jakości tłumaczenia w polskiej telewizji czy porównywania innych filmów, ale nie ma tematu, w którym można wyrazić same opinie o filmie.A to jest dla mnie jeden z wyjątkowych filmów - oglądając na małym ekranie człowiek żałuje, że nie widział tego w kinie, gdzie ta całkiem znośna fabuła i muzyka podziałałyby z jeszcze większą mocą.Ten film to było intro dla wielu wielu osób, którym pokazywałem "co to jest Star Trek". Dlaczego? Postaci nie są tak mocno uwikłane w "kanon" jak w przypadku First Contact - spora część akcji dzieje się na planecie, a sporo trekowych niuansów jest wyjaśnionych od razu. Son'a to nowi "wrogowie", nie to co dobrze znany fanom Borg, tak więc dowiadujemy się od nich wszystkiego w tym filmie.Przygody na planecie są fajne, ale to co może razić to kulminacja fabuły - wielkie działo rodem z Bonda i w podobnym stylu poprowadzona akcja (przycisk ABORT, który trzeba wcisnąć).W walkach kosmicznych zaskakuje, chociaż nie tak bardzo, taktyka okrętu Gwiezdnej Floty. Zostają ostrzelani dwiema torpedami i dopiero wtedy oficer dowodzący ogłasza czerwony alarm - przysnął? :)Jeszcze jedna sprawa - w wydanej w Polsce powieści "Star Trek: Rebelia" (co swoją drogą jest fenomenem 😉 ) motywacja admirała Dougherty'ego była nieco inna niż w filmie - o ile dobrze pamiętam liczył na ożywienie swojej martwej lub ciężko chorej żony.Jak Wy odbieracie ten film?

  Lo'Rel
  Participant
  #67879

  Fantastyczna muzyka, idylliczny klimat niezobowiązująca fabuła, ciekawe postacie. Taka historia na niedzielne popołudnie. Bardzo lubię ten film, ale o wiele bardziej cenię First Contact. Książkę czytałem i posiadam w zbiorach i myślę, że nie zmienia motywacji admirała, tylko ją rozwija, dopowiada wiele z tego, czego nie pokazano w filmie. Ale film lubię za ten właśnie cudny klimat, choć fabuła ma trochę nieścisłości i błędów z zakresu technologii trekowej.

  Xalein
  Participant
  #67892

  Ja lubie ten film, ale jak dla mnie jest troche schematyczny - mamy tutaj negatywnego admirala, ktory po latach sluzby nastawia sie na prywatne korzysci, obcych ktorzy mu pomagaja, kapitana, ktory znow ma romans i biedych obcych ktorym trzeba pomoc.

  zdarom
  Participant
  #67990

  Fajny jest i troszkę leci w stronę Brazylii, ale ogólnie jest dla mnie zaraz po First Contact.

  MCPSI
  Participant
  #67995

  Jak dla mnie Rebelia jest dobrej jakości produkcją, ale trochę za ckliwa ;] W odróżnieniu od moich przedmówców moim ulubionym filmem jest "Star Trek VI: The Undiscovered Country" :yo:

  Silver Phoenix
  Participant
  #67996

  To mnie pewnie powiesicie, bo wolałem "Rebelię" od "First Contact". 😉

  Dlaczego?

  Definitely feeling aggressive tendency, sir!

  Tia... 😉

  fluor
  Keymaster
  #67997

  Ja też zdecydowanie wolę Rebelię od First Contact, ale jest kilka rzeczy w tym filmie, które nie są potrzebne - np. wielkie działo na końcu (jak z Bonda!) czy to, że Worf w tym filmie ma trochę rolę takiego popychadła, z którego się wszyscy podśmiewają (coś jak krasnolud Gimli lub Jar Jar Binks).

  Silver Phoenix
  Participant
  #67998

  Dodaj jeszcze sterowanie Sovereignem za pomocą joysticka - "Bridge Commander" na żywo 🙂 Nie zmienia to jednak faktu, że IMO "Insurrection" daje widzowi chwilę oddechu między "FC" a "Nemesis". Momentami mniej poważny od wymienionych dwóch "braci" - ale to dobrze...Poza tym nie przypominam sobie innego filmu/odcinka, gdzie pokazano by zachowanie Klingona w wieku dojrzewania - nie najgorszy kontrast w zestawieniu z typowym Worfowym zachowaniem 😉

  lszekg
  Participant
  #67999

  Film przejściówka między FC a Nemesis. Gdyby był to odcinek TNG nazwał bym go klasycyzmem; dobra akcja, fabuła, muzyka, efekty, aktorstwo. Ogółem lekkostrawny.

  Match
  Participant
  #69873

  Jak dla mnie "zbyt lekkostrawny". Jako odcinek byłby ok, ale jako film, hm, nie za bardzo mi się podoba, fabuła niespójna, brakuje akcji, obcy, którzy niewiadomo skąd się wzięli...W ogóle za filmami z ery TNG nie przepadam, ale to już całkiem inna historia.W moim prywatnym rankingu "Insurrection" zajmuje miejsce dziewiąte, tuż przed "The Final Frontier".

  Krusty
  Participant
  #69878

  Za grzeczny i niewykorzystana szansa by wykorzystać sukces FC. Szkoda zwłaszcza, że pierwsze wersje scenariusza były lepsze i bardziej mroczniejsze i posępniejsze. Federacja naprawdę była zła, admirał bardziej zmotywowany a bunt naprawdę miał swoją konsekwencję i cenę. Kolejny zmarnowany materiał taki trekowy średniak.

  Tsalex
  Participant
  #70840

  Bardzo dobry film,dobra akcja, dobrzy aktorzy i świetne efekty specjalene. Ocena 9/10.

  zdarom
  Participant
  #70883

  Gdyby nie First Contact dałbym 10/10

  Q__
  Participant
  #242576

  O INS na 20-lecie premiery (a ja wrzucam dopiero teraz... 😛 ):
  https://www.cbr.com/defending-star-trek-insurrection-20-years-later/

  ps. I tradycyjny bliźniak 😉 :
  http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&forum=2&topic=2148

  Q__
  Participant
  #243239

  Ciekawostka... Jak wynika z książki "The Fifty-Year Mission - The Next 25 Years: From The Next Generation to J. J. Abrams. The Complete, Uncensored, and Unauthorized Oral History of Star Trek"* Braga żałuje, że wycofał się z pracy przy INS, i twierdzi, że byłby to lepszy film, gdyby powstawał z jego udziałem:
  https://redshirtsalwaysdie.com/2021/08/07/braga-says-insurrection-would-have-been-better-with-him/

  * https://www.amazon.com/Fifty-Year-Mission-Generation-Uncensored-Unauthorized/dp/1250089468/

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram