Forum Fantastyka Star Trek Star Trek a rasizm i proamerykanskość

Star Trek a rasizm i proamerykanskość

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 80 total)
 • Author
  Posts
 • Eviva
  Participant
  #4663

  Posty przeniesione z tego miejsca.

  Czasem warto spojrzeć na Treka oczami fana SW. Wywód dosyć ciekawy.

  Zapewne, ja jednak nie zgodziłabym się z nim, choć jestem umiarkowanym fanem SW (no, w każdym razie oryginalnej trylogii). Każde z nas ma jednak pełne prawo do własnych fascynacji, no nie?

  Lo'Rel
  Participant
  #73050

  Ależ oczywiście, że tak. Ja też jestem fanem SW, ale jednak Star Trek only the best. Z resztą ST zawsze był łagodnie ujmując proamerykański.

  Eviva
  Participant
  #73053

  No był. Weź jednak pod uwagę, że był adresowany głównie do widowni amerykańskiej, nie ma się więc co dziwić.

  Lo'Rel
  Participant
  #73060

  Niby tak, ale gloryfikowanie swojej wielkiej amerykańskości i wmawianie, że oto teraz będziemy rządzić nawet w kosmosie, to jednak typowa przywara mieszkańców tego kraju. I tak im zostało po dziś dzień.

  r_ADM
  Participant
  #73062

  I tak im zostało po dziś dzień.

  A co w tym zlego?

  Barusz
  Participant
  #73064

  Skoro krytykujemy zbyt rozbudowane ego u jednostek, to chyba tym bardziej powinniśmy krytykować je u narodów ;>

  r_ADM
  Participant
  #73066

  Nie bardzo widze analogie. Skoro amerykanie produkuja film/serial logiczne jest, ze ustawiaja sie w pozytywnej roli. Nie sa w tym wzgledzie rozni od innych nacji.

  Barusz
  Participant
  #73067

  Jeżeli ktoś nie widzi analogii między mniemaniem o sobie u ludzi i narodów, to ja nie podejmuje mu się jej wytumaczyć. Ani niczego innego.A co do tego, że skoro to oni robią treki, to mogą zawsze robić z siebie superherosów... Trzymając się analogii, której nie widzisz - pan X (to tylko taki przykład), nazwijmy go Willard Schnater, pisze wspomnienia, z których wynika, że jest najinteligentniejszym człowiekiem we wszechświecie, że 27 razy uratował świat od zagłady a Mahatma Gandi uczył się od niego pokory względem świata. Owszem, to być może logiczne, że "ustawia sie w pozytywnej roli", ale ewentualnym czytelnikom jak najbardziej wolno go wyśmiać, a w każdym razie skrytykować. Tak, wiem, nie bardzo widzisz analogię.

  r_ADM
  Participant
  #73068

  A co do tego, że skoro to oni robią treki, to mogą zawsze robić z siebie superherosów

  W ktorym miejscu amerykanie przedstawiaja sie jako superherosi w treku? Pokazujac na mostku azjate, swahilanke, wolkana i szkota? Czy kapitan bedacy amerykaninem to juz ten przejaw rozbudowanego ego?

  Barusz
  Participant
  #73069

  Nie kapitan, tylko fakt, że spośród pięciu (sześciu wliczając Pike'a) głównych kapitanów nie-Amerykaninem był jeden. A Azjata z reguły był w Treku bardziej Amerykaninem niż przeciętny Biały 😉

  r_ADM
  Participant
  #73071

  Mimo wszystko, argument jakoby st byl serialem od 'potrzasania flaga' zakrawa na absurd. siedziba prezydenta ufp w paryzu tez pod to podpada?

  Jamjumetley
  Participant
  #73076

  Ci Ziemianie nie zawsze święci byli: spiskowcy w Star Trek VI, admirał Dougherty w Insurrection, admirał Pressman w TNG "Pegasus" (który notabene powoływał się na swoich wysoko postawionych przyjaciół w dowódctwie), kapitan Ransom w VOY "Equinox". Myślę, że ktoś jeszcze by się znalazł.

  Lo'Rel
  Participant
  #73101

  Sekcja 31 oczywiście, ale to już były mniej idealistyczne seriale lub filmy. Sama nazwa okrętu mówi za siebie - przedsiębiorczy już nasuwa dalsze skojarzenia jak kreatywny, energiczny, idący mocno do przodu ze swoją amerykańską ideologią. Fakt, była murzynka, Rosjanin i Japończyk, ale kto nimi dowodził? Biały człowiek, który łamał nakazy tak często gdy tylko mu one przeszkadzały, czyt. to USA wyzwoliła Europę, rozwijajcie się swoją drogą, ale jak zechcemy to i tak was zmusimy do podjęcia decyzji zgodnych z interesem USA. Taki był ST r_ADM nie ma sensu zaprzeczać.

  r_ADM
  Participant
  #73102

  Biały człowiek, który łamał nakazy tak często gdy tylko mu one przeszkadzały, czyt. to USA wyzwoliła Europę, rozwijajcie się swoją drogą, ale jak zechcemy to i tak was zmusimy do podjęcia decyzji zgodnych z interesem USA. Taki był ST r_ADM nie ma sensu zaprzeczać.

  Jeszcze kurwa napisz, ze ten bialy czlowiek tak naprawde byl oprawca czarnych, i ponizal ich samym faktem bycia ich dowodca.

  Piotr
  Keymaster
  #73104

  r_ADM, ja rozumiem, że czyjś post może wyprowadzić z równowagi, ale nie na tyle, by nie myśleć, co się pisze. Trochę kultury, nie musisz bluzgać, by przekazać, co myślisz.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 80 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram