Forum › Rozmowy (nie)kontrolowane › Nauka › Reakcje termonuklerane
Czy ktos może mi wskazać strone lub wyjasnić jak zachodzi reakcja syntezy deuterku litu.
pierwsze słysze o reakcjii syntezy deuterku litu 😯 😯
wiem ze deuter ( izotop wodoru ) w rekacjii syntezy daje Hel ( lit jest zaraz po nim w tablicy )
Synteza jądrowa, fuzja jądrowa, proces łączenia się jąder lekkich pierwiastków w jądra cięższych pierwiastków (nukleosynteza), jądra posiadają dodatni ładunek elektryczny i wzajemnie się odpychają, ich zbliżenie się do siebie na odległości, przy których przyciąganie powodowane przez oddziaływanie silne przezwycięży to odpychanie najłatwiej osiąga się w wysokich temperaturach (większych niż 107 K), stąd reakcje syntezy jądrowej nazywane są reakcjami termojądrowymi.
W reakcjach syntezy jądrowej wydzielają się znaczne ilości energii, w naturze procesy te odpowiadają za produkcje energii w gwiazdach - cykl p-p, cykl CNO (H.A. Bethe). Na Ziemi udaje się przeprowadzić reakcję syntezy jądrowej w skali modelowej (pojedyncze jądra w eksperymentach akceleratorowych), niekontrolowane reakcje wybuchowe (broń termojądrowa), lub w sposób kontrolowany przez bardzo krótki okres czasu (tokomak).
Reakcjami syntezy jądrowej charakteryzującymi się największym przekrojem czynnym już w stosunkowo niskich energiach są procesy (w nawiasach wydzielana w jednej reakcji energia wyrażona w MeV): 2H+3HT4He+n (17,6), = 2H+2HT3H+p (4,0), 2H+3HeT4He+p (18,3), 3H+3HT4He+2n (11,3), teoretycznie nie można wykluczyć doprowadzenia do syntezy jądrowej poprzez wykorzystanie efektu tunelowego wraz z obniżeniem odpychającego potencjału jąder przez działanie odpowiednich pól wewnątrz kryształów, stąd poszukiwania tzw. zimnej fuzji.
wzięte z http://wiem.onet.pl/wiem/00a3fe.html
Niby do czego bylby potrzeny deuter litu. Jest to substancja ciezka i ciezko ja magazynowac z tego wzgledu, ze malo sie jej produkuje i nie przydaje sie do uzytku na skale przemyslowa. Ale jest to dobre rozwiazanie i pozyskiwaniu energii. Ale trzeba zaplacic wiecej za jej produkcje niz jest z tego jakikolwiek dobry zysk.Oprocz wyzej wymienionych cech reakcji termojadrowej, pojawia sie tu jeszcze inna czastka ,,neutrino''. Proton bompardowany elektronem daje 160 mega vata energi + 2 czastki neutrin.
Dzieki za podanie stron. Nareszcie znalazłem brakujace przekształcenia.
Niby do czego bylby potrzeny deuter litu. Jest to substancja ciezka i ciezko ja magazynowac z tego wzgledu, ze malo sie jej produkuje i nie przydaje sie do uzytku na skale przemyslowa
Nic bardziej mylnego z tego co wiem to prościej przechowac deuterek litu który wystepuje w postaci proszku lub po sprasowaniu w postaci bryłek niż deuter w kriogenicznych pojemnikach, trzeba tylko dbać o to aby LiD nie miał styku z woda po której zachodzą w nim szybkie przemiany co może doprowadzić do niekontrolowanego wybuchu.
Oprocz wyzej wymienionych cech reakcji termojadrowej, pojawia sie tu jeszcze inna czastka ,,neutrino''. Proton bompardowany elektronem daje 160 mega vata energi + 2 czastki neutrin.
Reakcje syntezy w których powstaje proton zachodzą rzadziej niż inne reakcje syntezy i tym raczej nie przejmowałbym się tak bardzo.
A czy ktos mógłby mi wskazać materiały na temat syntezy wodorku litu.
Fuzja z borem ?
http://www.polskieradio.pl/nauka/strumiend...ja_z_borem.html
No to może jednak nie Unia Europejska ale Amerykanie będą pierwsi w tym projekcie ❓
Okazuje się, że w czasie fuzji jony zachowują się inaczej, niż zakladano:
https://www.nature.com/articles/s41567-022-01809-3
https://www.llnl.gov/news/national-ignition-facility-experiment-puts-researchers-threshold-fusion-ignition
https://www.llnl.gov/news/llnl-researchers-observe-ions-behave-differently-fusion-reactions
https://kopalniawiedzy.pl/fuzja-jadrowa-National-Ignition-Facility-plazma,35738
(Może, pofantazjuję sobie, lepsze zrozumienie tych zjawisk da klucz do zimnej?)
Podobno Amerykanom fuzja wypaliła 😉 :
https://www.tvn24.pl/biznes/ze-swiata/przelom-w-pracach-nad-fuzja-jadrowa-wkrotce-oswiadczenie-departamentu-energii-usa-financial-times-6464844
EDIT:
Jest i oficjalne potwierdzenie:
https://www.energy.gov/articles/doe-national-laboratory-makes-history-achieving-fusion-ignition