Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Pomóż NASA skartografować powierzchnię Plutona

Pomóż NASA skartografować powierzchnię Plutona

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • Author
  Posts
 • snowman
  Participant
  #8284

  MN9TZsZ.jpg

  19 stycznia 2006 roku NASA wystrzeliła w kierunku Plutona sondę kosmiczną New Horizons. Wspomnianą misję zorganizowano z dwóch powodów. Pierwszym z nich była chęć zbadania oziębiającej się atmosfery Plutona, który od roku 1989 oddala się od Słońca otrzymując w związku z tym coraz mniejsze ilości ciepła. Drugim zaś była chęć skartografowania powierzchni Plutona oraz Charona (największego z plutoniańskich księżyców) zanim znaczna ich część skryje się w mroku polarnej nocy. Miejmy przy tym nadzieję, że ewentualne, niezaobserwowane dotąd księżyce planetki nie zakłócą przebiegu misji.
   
  14 lipca sonda New Horizons dotrze do celu swojej podróży. W związku z tym wydarzeniem IAU (International Astronomical Union) oraz SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) w porozumieniu z ekipą misji New Horizons rozpoczęły publiczną kampanię mającą na celu wskazanie najpopularniejszych propozycji nazw dla obiektów, które odkryte zostaną na powierzchni Plutona oraz Charona. Samo głosowanie ma charakter zamknięty, co oznacza, że wybierać możemy tylko spośród zatwierdzonych wcześniej propozycji. O ile jednak dobrze zrozumiałem intencje autorów kampanii, to własne pomysły można zgłaszać na jej forum. Propozycje podzielono na trzy kategorie: History of Exploration (Historia odkryć), Literature of Exploration (Literatura odkryć) oraz Mythology of the Underworld (Mitologia zaświatów). Wśród propozycji należących do kategorii Literatura odkryć znajdują się fikcyjne/legendarne/mityczne postaci oraz miejsca znane między innymi z uniwersów Star Trek oraz Star Wars a także filmów, powieści, komiksów czy innych gatunków literackich. Głosować można wielokrotnie pod tym adresem, ale nie częściej niż raz dziennie. Nie ma przy tym potrzeby rejestracji. Ekipa misji New Horizons zastrzega jednak, że wyniki głosowania nie będą dla niej wiążące.

  Romek 63
  Participant
  #120874

  Świetny pomysł z tym zamieszczonym linkiem do pomocy NASA w kartografii powierzchni Plutona 🙂

  http://www.ourpluto.org/vote

  snowman
  Participant
  #120925

  Ze względu na ogromne zainteresowanie kampanią czas jej trwania wydłużono do 24 kwietnia 2015.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram