Forum Fantastyka Star Trek Polonica

Polonica

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)
  • Author
    Posts
  • Barusz
    Participant
    #2644

    Jakie ślady polskości widzieliście w trekowych filmach i serialach? Lista moich odkryć nie jest zbyt długa, oto ona:

    - Administracyją stolicą Marsa jest Miasto Kopernika,

    - W ENT "Twillight" załoga przygotowuje się do obejrzenia "Dziecka Rosemary". Film ten miał jak wiadomo polskiego rezysera i kompozytora,

    - Twórcy DS9 przyznali, że imię Vedeka Balaila (Antos) jest tak naprawdę polskie,

    - taki link 🙄 : http://memory-alpha.org/en/wiki/Mazurka_Festival ,

    - z charakterystycznych nazwisk łatwo zapamiętać dr Pulasky i aktora Matthew Kaminsky'ego grającego redshirta w dwóch odcinkach ENT.

    Oreł
    Participant
    #34224

    Ciekawy ten cały Festiwal Mazurka; świętowanie go w New Berlin może być wskazówką odnośnie przedzjednoczeniowej historii Ziemi.

    Miasto Kopernika nie jest na Księżycu?

    Q
    Participant
    #34473

    A DAX ma na imie Jadzia 😉 czyli Jadwiga.

    I. Thorne
    Participant
    #34475

    Czyli cały gatunek Trillów ma korzenie w polskiej emigracji? To chyba lekka przesada. To tylko autorzy serialu wzorowali się na polskim imieniu.Na Księżycu oprócz miasta jest też całkiem pokaźna stocznia imienia naszego astronoma.Był też ambasador Krajensky, ale raczej nie żyje bo Zmienny podszywał się pod niego aby rozpętać wojnę Federacji z Tzenkethi.

    r_ADM
    Participant
    #34481

    Imie Dax nie ma nic wspolnego z Polska.

    Barusz
    Participant
    #34493

    A z kolei Wy jesteście pewni, że miasto Kopernika jest na Księżycu? Bo w dwóch miejscach wspomina się tylko Nowy Berlin właśnie tam - konkretnie mówi o nim Riker pod koniec FC i Archer na początku "Terra Nova".

    I. Thorne
    Participant
    #34499

    Na pewno wiem o stoczni. Pojawią się ona w wielu informacjach ASDB.

    Comm_Luke
    Participant
    #34586

    Ja również dodam link do Memory Alpha, do ciekawego, ale krókiego artykułu o Polsce:

    http://memory-alpha.org/en/wiki/Poland

    Moja analiza nazwisk ze Star Treka:

    1) Kapitan Krasnovsky, którego statek był w Starbase 11 w odcinku TOS "Court Martial"

    2) Joe Menosky, członek Gwiezdnej Floty, mieszkał w pokoju 24523 w Starbase 32 w odcinku TNG "Violations"

    3)Kapitan John Nesterowicz, był na plakietkach dedykacyzjnych dwóch statków, oraz miał mieszkać w pokoju 45266 w Starbase 32, odcinki: TNG "Night Terrors", TNG "Violations" i TNG "All Good Things..."

    4) ? Andrew Neskoromny, również miał mieskzać w jednym z pokojów w bazie 32 w TNH "Violations", jego nazwisko może jednak przywoływać skojarzenia z Czechami

    5) ? Polakiem może być również inzynier, służący w Gwiezdnej Flocie, Al Smutko

    6) oczywiscie dr. Pulaski, o któejk była już mowa w poście Barusza

    7) Kustanovich, polsko brzmiące nazwisko oficera naukowego na USS Livingston, DS9: "Invasive Procedures"

    8) Kosinski wystąpił w TNG: "Where No One Has Gone Before", jako specjalista pracujacy nad systemami napędu USS Enterprise-D

    9) Porucznik Kelowitz służyl na USS Enterprise wystąpował w TOS: "The Galileo Seven", TOS: "Arena" i TOS: "This Side of Paradise"

    Powyższe nazwiska wypisałem na podstawie Memory Alpha, ufff długo trwało przeglądnie tych list 😛

    Barusz
    Participant
    #34587

    Aktorka grająca T'Pau w TOS "Amok Time" - wielką, legendarną T'Pau - to Celia Lovsky, ale ponoć była Czeszką. Zresztą nazwisko aktora Bakuli, też mi zawsze swojsko brzmiało 😆

    Barusz
    Participant
    #34800

    Do spisu zestawionego przez Comm_Luke'a można dodać jeszcze tego pana:

    http://www.startrek.com/startrek/view/libr...io/1118041.html

    Nieco więcej o tym problemie można poczytać tu:

    http://www.ex-astris-scientia.org/inconsistencies4.htm

    I. Thorne
    Participant
    #34802

    Tak, a el-auriański wujek miał na nazwisko Ślązak...Ile razy trzeba powtarzać, że zbiezność imion i nazwisk obcych do polskich jest przypadkowa???

    Barusz
    Participant
    #34808

    Zawsze można spróbować to jakoś udowodnić jeszcze... Wiadomo, że dla Jankesów Kraina Białych Niedźwiedzi Chodzących po Ulicach Miast to miejsce nader egzotyczne i nie byłoby nic dziwnego w tym, gdyby to właśnie u nas szukaliby inspiracji choćby w sprawach takich jak imiona i inne nazwy własne.

    I. Thorne
    Participant
    #34818

    Zgadzam się, ale ten temat powstał dla skatalogowania polskich akcentów w Star Treku, a nie inspiracji scenarzystów.

    Barusz
    Participant
    #34821

    W tym wypadku fakt, że taka inspiracja miała miejsce byłby właśnie polskim akcentem.

    Comm_Luke
    Participant
    #34831

    Podając listę polsko brzmiących nazwisk, podałem tylko ludzi, bo zajmujemy się tu światem Star Treka od wewnątrz, że tak powiem, a nie co ma wpływ na świat. Mazura, chociaż brzmi swojsko, to jednak rozmyślnie pominąłem. Nazwisko w tym przypadku wzoruje się jedynie na języku polskim. Gdyby kontynuować wypowiedź Barusza, to należałoby uznać, iż klingoński klan o nazwie: House of Kozak (to ten, który potem się chwilowo zamienił w House of Quark) został stworzony z polskich emigrantów z Kresów, lub Kozaków na Qo’noS 😛

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram