Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Polityka Polityka Unii Europejskiej - nowa strategia "UE 2020" i bieżące wydarzenia

Polityka Unii Europejskiej - nowa strategia "UE 2020" i bieżące wydarzenia

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 162 total)
 • Author
  Posts
 • Romek 63
  Participant
  #5326

  Sir Winston Churchill i Stany Zjednoczone Europy

  http://europa.eu/abc/history/foundingfathe...ll/index_pl.htm

  Stany Zjednoczone Europy. Manifest dla nowej Europy

  http://www.dialogi.umk.pl/archiwum/10/35_gawron.pdf

  2007 r.

  „Stany Zjednoczone Europy” - Guy Verhofstadt

  http://www.liberte.pl/component/content/article/28.html?ed=3

  Stany Zjednoczone Europy: reaktywacja

  http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/plus_..._minus_a_5.html

  cytat:

  Często lepiej widać z zewnątrz. W ubiegłym roku świetny dziennikarz amerykański, wieloletni korespondent "Washington Post" w Europie, T.R. Reid opublikował znakomitą książeczkę zatytułowaną, jakżeby inaczej, "Stany Zjednoczone Europy". Zaczyna się ona słowami: "U progu dwudziestego pierwszego stulecia po drugiej stronie Atlantyku ma miejsce geopolityczna rewolucja o historycznych wymiarach: unifikacja Europy". Reid uważa, że Amerykanie, zarówno politycy, jak i zwykli ludzie, nie zdają sobie sprawy z tego, czym naprawdę stała się zintegrowana Europa. "Musimy przyjąć do wiadomości oczywisty fakt, że planeta ma drugie supermocarstwo i że jego globalny wpływ będzie rosnąć, a świat będzie ewoluował w kierunku bipolarnej równowagi potęgi ekonomicznej, politycznej i dyplomatycznej" - pisze Reid.

  Z rangi historycznego wymiaru osiągnięcia, jakim jest Unia Europejska, nie zdajemy sobie czasem sprawy także my, Europejczycy.

  15.10.2005

  Leszek Miller: Czekam na Stany Zjednoczone Europy

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,8...one_Europy.html

  Czy Europa powinna tworzyć Stany Zjednoczone?

  http://www.obserwatorfinansowy.pl/2010/05/...utworzenia-use/

  10.05.2010

  Dołączona grafika

  Stany Zjednoczone Europy

  http://www.mmbydgoszcz.pl/blog/entry/52/St...one+Europy.html

  12.04.2008

  Nowy kształt Unii Europejskiej - wspólny prezydent, jedna polityka zagraniczna i monetarna

  http://www.zbp.pl/site.php?s=MDYwMzEz&a=MTMyMTA0ODM=#

  08.07.2009

  No to mamy pierwszy taki bardziej konkretny europejski rząd 😀

  Dołączona grafika

  Herman Van Rompuy - przewodniczący Rady Europejskiej (odpowiednik prezydenta)

  Dołączona grafika

  José Manuel Durão Barroso - przewodniczącym Komisji Europejskiej (odpowiednik premiera)

  Dołączona grafika

  Catherine ASHTON - wysoka przedstawicielka Unii do spraw

  zagranicznych i polityki bezpieczeństwa (odpowiednik ministra spraw zagranicznych)

  Dołączona grafika

  Jerzy Buzek - przewodniczący Parlamentu Europejskiego


  Parlament Europejski przychylnie o pomyśle Zapatero - nowa strategia "UE 2020"

  http://wiadomosci.onet.pl/2114706,12,pe_pr...atero,item.html

  cyt. "Nową strategię "UE 2020" ma najpierw zaproponować krajom Komisja Europejska. Jej szef Jose Barroso zapowiedział już, że priorytetem ma być bardziej inteligentna i ekologiczna, oparta na wiedzy gospodarka rynkowa. Przestawienie na tory gospodarki niskoemisyjnej, czyli przyjaznej środowisku, ma dać gwarancje wzrostu gospodarczego i służyć walce z wykluczeniem społecznym, czyli biedą i nierównym dostępem do dóbr i usług. KE szacuje, że nowe źródła wzrostu gospodarczego pozwolą na stworzenie 4 mln miejsc pracy w miejsce zlikwidowanych z powodu obecnego kryzysu, tak by wrócić do pozytywnego trendu sprzed 2008 roku, kiedy to przez 10 lat bezrobocie w Europie spadło z 12 do 7proc."

  Ano ciekaw jestem na ile uda się tę strategię zrealizować 🙄

  A tak przy okazji to ciekawe zestawienie znalazłem dotyczące produkcji energii elektrycznej na świecie. Unia Europejska spadła już na 3 miejsce - wyprzedziły nas Chiny, a USA to oczywiście od dawna są na czele. Wygląda na to że w XXI wieku będą na świecie tylko 3 supermocarstwa w skali globalnej: USA, Chiny i Unia Europejska. Pozostałe supermocarstwa to już tylko supermocarstwa kontynentalne.

  Produkcja energii elektrycznej na świoecie w roku 2009


  Pierwsza wizyta prezydenta Europy w Polsce

  Dołączona grafika

  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,8..._rozmawial.html

  cyt. Van Rompuy gości w Polsce z pierwszą oficjalną wizytą odkąd w listopadzie ubiegłego roku - jako pierwszy polityk UE - objął urząd stałego przewodniczącego Rady Europejskiej.

  "To spotkanie unijnych przywódców - mówił Tusk na briefingu po rozmowie z Van Rompuyem - ma być poświęcone strategii gospodarczej UE, konsekwencjom kopenhaskiego szczytu klimatycznego, a także pomocy dla Haiti. "We wszystkich trzech sprawach bez żadnego wysiłku osiągnęliśmy wspólne zdanie" - oświadczył szef polskiego rządu."

  http://fakty.interia.pl/polska/news/van-ro...olski,1429721,3

  http://www.psz.pl/tekst-27078/Herman-Van-R...izyta-do-Polski

  http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,1...nie-polski.html

  http://wyborcza.pl/1,91446,7497527,Tusk_i_...zczycie_UE.html

  Ano ciekaw jestem na ile rzeczywiście Tusk z Rompuyem będą się zgadzać ❓ I co nam ta wizyta przyniesie przed polskim przewodnictwem w UE w przyszłym roku, bo o tym też rozmawiali.

  Dzikowy
  Participant
  #85144

  Tusk zawsze i w każdej sytuacji będzie paplał, że osiągnął kompromis, dogadał się itede. W imię owej polityki miłości, którą widzimy w przypadku cenzury internetu.UE ma znacznie poważniejsze zadanie - obszary wiejskie, które muszą stać się wydajne i nowoczesne. Sam dostęp do internetu nie wystarczy, dopłaty też nie. Rolnicy muszą stać się przedsiębiorcami pełną gębą, inaczej 2/3 obszaru UE zostanie w tyle, a to kosztuje i to tyle, że nas nie stać.

  Romek 63
  Participant
  #85172

  UE ma znacznie poważniejsze zadanie - obszary wiejskie, które muszą stać się wydajne i nowoczesne. Sam dostęp do internetu nie wystarczy, dopłaty też nie. Rolnicy muszą stać się przedsiębiorcami pełną gębą, inaczej 2/3 obszaru UE zostanie w tyle, a to kosztuje i to tyle, że nas nie stać.

  Cały problem polega na tym że jak się chce być przedsiębiorcą pełną gębą, to trzeba na siebie realne zarabiać i mieć zysk, a nie korzystać z dotacji 😆 Tyle tylko że jeśli w rolnictwie będziemy zatrudniać Europejczyków, a nie tanich pracowników z państw 3-go świata to europejskie (amerykańskie także) rolnictwo nigdy dochodowe nie będzie ;P A zresztą nawet przy zatrudnieniu tanich pracowników i tak dałoby właścicielowi minimalne zyski przy wolnej konkurencji w skali globu. A polskie rolnictwo to już w ogóle paranoja, która z przedsiębiorstwem dochodowym nie ma nic wspólnego. Podobno we wszystkich państwach świata rolnicy płacą normalne podatki tak jak wszystkie przedsiębiorstwa, a tylko w Polsce płacą KRUS 😆 Owszem w wielu bogatszych państwach są pewne ulgi dla rolnictwa i dotacje ale czegoś takiego jak KRUS gdzie podatek jest chyba 10 razy niższy niż normalne, to nigdzie poza Polską nie wymyślono :mrgreen: Dlatego też polskie płace i emerytury są jakie są, bo trzeba rolników utrzymywać z których ich składek to by im na 1/10 tego wystarczyło co na emeryturze dostają 😆

  Galactica
  Participant
  #85178

  Dodam troche od siebie.

  Rolnikom zawsze jest źle. Tylko jak pójde do sklepu i chce coś kupić to mi się niekiedy niedobrze robi z powodu cen. Niech sprzedają do sklepu, a nie mają miliard pośredników.

  Poza tym gospodarka rynkowa w UE raczej nie istnieje wystarczy tylko zerknąć na wszystkie limity i inne jakieś krzywizny ogórków, ograniczanie produkcji np cukru w Polsce. Z eksportera cukru stajemy się importerem.

  Co do premiera. Jak wiadomo dba on o sondaże prezydenckie. I coraz bardziej mi się wydaje, że poświęca im wszystko także nasze interesy idąc na kompromis.

  http://www.tvn24.pl/-1,1640278,0,1,prezyde...,wiadomosc.html

  Tylko poczekać na jakiś sukces albo na GW.

  Romek 63
  Participant
  #85324

  Co do premiera. Jak wiadomo dba on o sondaże prezydenckie. I coraz bardziej mi się wydaje, że poświęca im wszystko także nasze interesy idąc na kompromis.

  No to już nie musi dbać o własne sondaże 😀

  Galactica
  Participant
  #85339

  No niby tak. Ale przecież wybory za rok. 😀

  Romek 63
  Participant
  #85963

  UE chce pomóc w modernizacji Rosji

  http://wiadomosci.onet.pl/2127098,12,kommi...rosji,item.html

  Czyżby Unia miała odmienić Rosję ?

  Galactica
  Participant
  #85971

  UE chce pomóc w modernizacji Rosji

  http://wiadomosci.onet.pl/2127098,12,kommi...rosji,item.html

  Czyżby Unia miała odmienić Rosję ?

  Jak są tacy to niech mnie też dadzą. A tak prawde mówiąc Rosjanie wezmą kase i powiedzą, że wszystko sami zrobili.

  Galactica
  Participant
  #86300

  Decyzją UE ślimak to… ryba lądowa

  http://nczas.com/wiadomosci/europa/decyzja...to-ryba-ladowa/

  http://www.gadu-gadu.pl/543477674647289017...wierdzi-ze-tak1

  Dodatkowo reportaż z TVN Fakty:

  http://www.tvn24.pl/28377,1643747,0,1,co-p..._wiadomosc.html

  Przyznam szczerze, że nie wiem czy to tu pasuje. Może lepiej to do rozrywki by pasowało?

  Romek 63
  Participant
  #86301

  To tylko media robią sobie rozrywkę z tego unijnego rozporządzenia. Tak na prawdę to to rozporządzenie wcale nie uznaje ślimaka za rybę, ale jedynie nakazuje w zasadach handlu i hodowli traktować go tak jak rybę, a to pewna różnica 😀

  Galactica
  Participant
  #86304

  Ale pomysły urzędników nie znają granic. Skoro ma być traktowany jak ryba to najwyrażniej jest nią. Przynajmniej dla KE. Zdrowo myślący człowiek wie, że ślimak to mięczak, a w każdym bądź razie nie ryba. Jak go wrzucisz do wody to utonie.

  Romek 63
  Participant
  #86310

  Media śmieją się z czegoś czego nie rozumieją. Tak samo w obrocie handlowym UE marchewka nie jest warzywem tylko owocem 🙄 a to z tego względu że przeznaczona jest głównie na soki, a soki robi się z owoców na ogół. Tak więc wszystko jest tylko dla uproszczenia obrotu handlowego itp. Możesz być spokojny, nigdy nie będzie zalecenia KE by w podręcznikach do biologii ślimak był rybą, a marchewka owocem 😆 Równie dobrze można by się śmiać z określenia, że słońce wschodzi i zachodzi, a przecież tak się mówi 😆

  Galactica
  Participant
  #86313

  Z tą marchewką to chyba troszke inna historia.W Portugali produkuje się dżem z marchewek, a dżem robi się z owoców.Tym razem chodzi o dopłaty do hodowli ślimaka u Francuzów. Oni na tym urybieniu ślimaka najwięcej zarobia.

  Romek 63
  Participant
  #87208

  Dyplomacja lady Ashton

  http://wyborcza.pl/1,75477,7677256,Dyploma...ady_Ashton.html

  Pani baronessa bierze się za nadrabianie zaległości i stopniowo tworzy wspólną politykę zagraniczną Unii Europejskiej 🙄

  Dołączona grafika

  Romek 63
  Participant
  #87254

  Buzek proponuje "parlamentaryzację" Komisji Europejskiej

  http://wyborcza.pl/1,75477,7688542,Buzek_p...ropejskiej.html

  Podoba mi się ten pomysł Buzka 🙄 To by wytrącało przeciwnikom argument braku demokratycznego mandatu u komisarzy i pogłębiło demokratyzację Unii. Tylko ciekawe czy ta propozycja przejdzie...

  Dołączona grafika

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 162 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram