Forum Fandom Kluby i grupy USS Phoenix Podsumowanie 2022 rok

Podsumowanie 2022 rok

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • Author
  Posts
 • Smok Eustachy
  Participant
  #251571

  Mamy już nowy rok, czyli jest pora na ostateczne (w miarę) podsumowanie starego. Mogą być pewne spoilery po zestawieniu, które zamieszczam:

  Produkcja roku: Orville, The, sezon 3. Serial Hulu/Disnej Plas.

  Rozczarowanie roku: Rings of Pała. serial Amazon.

  1. Orville

  2. Peacemaker

  3. Xięga Bobusia

  4. Star Trek: Lower Decks

  5. Łensdej

  6. Ród Smoka

  7. Strażnicy Sprawiedliwości.

  8. Star Trek: Strange New Words

  9. Vox Machina

  10 Boys

  Teraz kilka zdań podsumowujących poszczególne produkcje:

  Orville rozumie ducha Gwiezdnych Wojen i widać, że się twórcy starają. Serial jest robiony w odróżnieniu przez ludzi, którzy chcą go robić. Przez fanów jest robiony. Pierwsze sezony musiały udawać parodię bo w USA nie da się pozwać parodii (tak słyszałem). Stąd dużo gagów które podzieliły widownię: części się podoba brak gagów, a części gagi. Wszystkim nie dogodzisz. Twórca, Seth MacFarlane musiał udawać przed wytwórnią Fox że robi jakiegoś Family Gaja w kosmosie. Jakby tylko jeden serial mógł robić. Sezon 3 to długie odcinki (dzięki przeniesieniu na striming Hulu), ciekawe fabuły. Gwiezdne wojny robią, tzn biją się w kosmosie. Mamy tu kontynuację najlepszych tradycji Star Treka, łącznie z wszelakimi patologiami o których już było. Estetyka jest estetyczna: oświetlenie, kadrowanie jest tak robione, aby przyjemnie się oglądało: Kadrowanie, kolorystyka, filtry. Poruszają różne problemy współczesności. Są romanse i śpiewają. Kończy się ślubem w stylu Potopu. I Klajden to dziewczynka.

  Pozostałe produkcje startrekowe to Strange New Words i Lower Decks. Lower Decks to parodia kreskówkowa, tocząca bekę z różnych aspektów. Przy czym Mariner, bohaterka główna nie jest Mary Sue bo zostaje zdrowo przeczołgana i popełnia błędy. Reszta bohaterów jest sympatyczna dzięki czemu się to fajnie ogląda. Ja lubię Star Treka więc serial startrekowy ma szansę być wysoko w zestawieniu albo na samym dnie. SNW oparte jest na mrocznej tajemnicy kapitana Pike: wskutek fluktuacji czasoprzestrzennej zobaczył on swoją śmierć więc wie, kiedy zginie. Ale wie też że nie zginie dopóki nie zginie, czyli mu nic nie grozi na razie. Załoga Enterprise też jest sympatyczna i dobrze pokazana. Jedna sternika jest słaba. Przygody mają startrekowe. Kurtzmann musiał się cofnąć pod naciskiem niezadowolenia i zrobić serial z sensem. Spoko. Również się to dobrze ogląda z uwagi na kadrowanie, kolorystykę itp.

  Przechodzimy teraz do superbohaterów:

  Strażnicy Sprawiedliwości (dalej SS) to mroczna historia obnażająca ciemną stronę superbohaterszczyzny na Netflixie. Coś w stylu Boys ale nie do końca. W każdym razie jest to zwarta historia opowiedziana w konkretny sposób. Jednosezonowa, skończyli i koniec. Boys wygląda tak, że ogladam cały sezon i już się kończy i będzie konkluzja ale przychodzi gościu z pizza i się wszystko rozłazi i jeszcze jeden sezon i znowu koniec i już ma być rozwiązanie ale pita przywieźli i trzeba wypełnić i next sezon....

  Peacemeker wyciąga zaś na wyższy poziom postać złola z filmu. Ciekawe to jest, epatuje zaburzeniami psychicznymi, śmieszny wróg, walka ze słabościami, fajne. DC robi coś z sensem zanim upadnie.

  Wednesday na Netflixie opiera się na klasycznych zasadach, czyli kontraście między bohaterkami. Nie oglądam Harrego Pottera więc nie przeszkadza mi tu podobieństwo. Nie jestem tez fanem Rodziny Addamsów. Ważne, że mają tu różne pomysły i Łensdej nie jest Mary Sue. Nie uderza ona tez w samczą dominację. Interesująco rozwiązują zagadkę.

  Zostaje Ród Smoka, o którym było i Vox Machina. Vox podpada pod patologię z mroczną tajemnicą więc też jest fajne. Xięga Bobusia jest zaś robiona w stylu fanowskim, podpasowały mi zarówno przygody Boby Fetta u Tuskenów, jak i Mando w kosmosie. Skutery Vespy były słabe i reżyseria walk ma sporo niedociągnięć. Jon Favreau, twórca wraz z Filonim, jest zaangażowany w Orville też.

  II Słabizny:

  1. Rings of Pała - najgorsza produkcja roku!

  2. Wiedźmin, Rodowód Krwi

  3. Star Trek Discovery sezon 4

  4. Kenobi

  5. She Hulk

  Nie mam siły rozpisywać się o tym badziewiu. Jedno gorsze od drugiego. Kenobi nie rozumie Gwiezdnych Wojen. Wiedźmin to żenua. Idźmy dalej:

  III

  Niektóre produkcje albo mi nie podeszły, albo nie miałem siły aby w nie wniknąć. Np. Cyberpunk. Andor zaś to taka nuda bezbarwna. Picard s02 balansuje na krawędzi. Primal s02: stwierdziłem że wygląda jak Samuraj Jack i nie bede oglądał.

  W 2023 roku kandydatem do sukcesu jest 3 sezon Mando. A tak to nie wiem co jeszcze wyjdzie. Na ten rok przechodzi Willow, który jest słaby.

  seybr
  Participant
  #252199

  Andor zaś to taka nuda bezbarwna.

  Jaka nuda? Andor to serial, który właśnie nie jest typowym SW, brak mieczyków, całej akcji bez planowania, super bohaterów. Pokazali brudny świat, rebelia też ma sporo za uszami. Mi się podobał. Cyberpunka jeszcze nie widziałem i długo go nie zobaczę. Przestałem interesować się tego typu serialami, filmami. Forma animowania mi nie odpowiada.

  Mando - podoba mi się. Ludzie jechali po Boba Fecie, że mało akcji itp. Mi ten serial podpasował. Kenobi na zasadzie, można obejrzeć, ale niech nie robią kolejnego sezonu. ST i czwarty sezon, dla mnie mega słabe. Załoga retardów w ciągu chwili na każdy problem odnajduje rozwiązanie, totalne dno. Wiesiek Rodowód Krwi, gdyby zmienić nazwę na Bohaterowie z Podlasia to byłby serial o typkach z Podlasia. Bardzo kiepski serial. Z elfów zrobili typowych ludzi.

  Q__
  Participant
  #252203

  Andor to serial, który właśnie nie jest typowym SW

  Ktoś powiedział, że jak filmy Abramsa i DSC (przynajmniej wczesne) to jest ST w stylu SW, tak Andor stanowi SW w stylu ST - gadanie, polityka i trudne moralne wybory... 😉

  seybr
  Participant
  #252268

  tak Andor stanowi SW w stylu ST

  Czyli serial troll w świecie SW.

  Q__
  Participant
  #252271

  Z tym, że to pierwszy* przykład trolla, któremu trollowani entuzjastycznie biją brawo 😉 .

  * No, może: pierwszy-pewnych-polityków-i-celebrytów-nie-licząc 😉 .

  Smok Eustachy
  Participant
  #252314

  Ała. Andor to przykład przepalania kasy poprzez oszczędzanie na lokacjach.
  Dodatkowo produkcja Gwiazdy Smierci jest mniej zautomatyzowana niż Poloneza Caro.

  Q__
  Participant
  #252321

  Andor to przykład przepalania kasy poprzez oszczędzanie na lokacjach.

  Tak jest w każdym nowym serialu SW zasadniczo. Poza animowanymi.

  Dodatkowo produkcja Gwiazdy Smierci jest mniej zautomatyzowana niż Poloneza Caro.

  To jest pochodna tego, że o ile Lucas miał odwagę - w Prequelach (ale i w ujawnionych materiałach z Underworldu widoczna jest ta tendencja) - unowocześniać (nie zawsze zręcznie, ale jednak...), o tyle epigoni sprawiają często wrażenie, że zatrzymali się na etapie archaizowanej na lata '10-'30 space opery z lat '70-'80...

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram