Forum Trek.pl Pathfinder Pathfinder 9 (2010) - opinie i komentarze

Pathfinder 9 (2010) - opinie i komentarze

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
 • Author
  Posts
 • Piotr
  Keymaster
  #5818

  Zapraszamy do komentowania dziewiątego numeru E-zinu.

  Manul
  Participant
  #93103

  Taki mam zwyczaj, że zawsze zaczynam od artykułów do których najłatwiej mi się doczepić.LOSTArtykuł bardzo mi się podobał. Szkoda tylko, że taki krótki, nadrabia za to trafnością spostrzeżeń.Jedno tylko ale. "Wpierw" - znam pewną doktorkę, co to wykłada szacowną stylistykę języka polskiego i za użycie tego słowa już niejednokrotnie wyrzucała za drzwi. Ciągle na to słowo ciarki mnie przechodzą i niekoniecznie z powodu mojego puryzmu językowego.AVATARKiedyś będę musiała się pogodzić z tym, że ten film się podoba. Mimo to, przeczytałam wszystko dokładnie i aż wstyd się przyznać, że chyba nie oglądałam tego filmu uważnie. Przecież oni źle trzymają ten łuk! Dziękuję Vanja. Idę obejrzeć Avatara raz jeszcze! Wbrew temu co napisane w artykule.ST OnlineJak się kiedyś wzbogacę to chyba w to zagram. Jeżeli jeszcze nie chwaliłam Toreth to zrobię to teraz, przy okazji też i Lo.Seria pięknych fanartów zawsze mnie przygnębia. Bo jak kiedyś chciałam narysować Picarda to wyszedł mi lemur. To niesprawiedliwe, że niektórzy mają talenty, a niektórzy jakby to rzec - aczkolwiek niekoniecznie.

  fluor
  Keymaster
  #93106

  Ja muszę powiedzieć, że z całego numeru najbardziej spodobał mi się tekst o cyberpunku, tekst był niesamowicie merytoryczny, a jednocześnie gładki stylistycznie. Drugie miejsce to chyba Babilon 5 i poświęcenie autora, który zamknął się na tydzień w piwnicy by go napisać :DOgólnie rzecz biorąc, wysoki poziom, przeczytany od deski do deski (no, poza nudami o języku klingońskim, kto to czyta! 😛 ).

  Toreth
  Participant
  #93110

  Jeżeli jeszcze nie chwaliłam Toreth to zrobię to teraz, przy okazji też i Lo.

  Dziękować, dziękować.

  Dziś wyprodukowałam zwierza z Kardasiowej Planety.

  Numeru jeszcze nie przeczytałam, bo czasu nie za wiele, ale już czeka na dysku.

  Bloo_
  Participant
  #93134

  LOST

  Artykuł bardzo mi się podobał. Szkoda tylko, że taki krótki, nadrabia za to trafnością spostrzeżeń.

  Jedno tylko ale. "Wpierw" - znam pewną doktorkę, co to wykłada szacowną stylistykę języka polskiego i za użycie tego słowa już niejednokrotnie wyrzucała za drzwi. Ciągle na to słowo ciarki mnie przechodzą i niekoniecznie z powodu mojego puryzmu językowego.

  Dzięki (o ile chodzi ci o mój artykuł) 🙂 Nawet nie wiedziałem, że Wpierw to niepoprawne słowo...

  fluor
  Keymaster
  #93136

  Ja też nie wiedziałem: Bralczyk, Słownik języka polskiego PWN, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Ogólne przesłanie jest takie, słowo można uznać za przestarzałe, potoczne, ale na pewno nie niepoprawne.

  Manul
  Participant
  #93139

  Uznam prawdę objawioną swojej doktorki, która gdy usłyszała kiedyś owe słowo to wszysycy studenci się bali, że zejdzie na zawał. W taką furię wpadła. Stąd właśnie doskonale zapamiętałam, że "wpierw" jest wyrazem zakazanym. 😀 Przynajmniej na piśmie. Bloo,Oczywiście, że o Twój artykuł mi chodziło.

  kad6
  Participant
  #93319

  A ja chciałem się niestety trochę przyczepić do artykułu o Babylon 5... Otóż sam stosunkowo niedawno zainteresowałem się całą serią i tym universum i dość sporo na ten temat poczytałem. Oczywiście widziałem również wszystkie możliwe odcinki i filmy. Pozostało do przeczytania kilka książek...W artykule autor napisał, że rozpoczął oglądanie od filmu "In The Beginning". Otóż jest to błąd!!! Tego filmu _NIE_ powinno się oglądać na początku przygody z Babylon 5! Najlepszym na to momentem jest koniec 4 serii. Tytuł jest niestety mylący, ale nie jest to pierwszy film z serii i ukazuje wiele wątków i faktów, które wyjaśniane są dopiero w 4 serii. Oglądając ten film na początku tracimy dużą część tajemniczości serii i nie ogląda się już jej tak dobrze. Jako pierwszy należy obejrzeć film "The Gathering", bo to on ukazuje początek całych wydarzeń w serii.Ponadto odcinek, o którym autor pisze jako o ostatnim (ukazanie wydarzeń z następnych 100, 1000 i 1000000 lat) w istocie nim wcale nie jest! Był to odcinek, który kończył serię (4) a nie serial. Ostatni odcinek 5 serii był zupełnie o czym innym - i rzeczywiście kończył opowieść na tamtym etapie:)Poza tym artykuł ciekawy i moim zdaniem dość trafnie opisujący universum. Przyznam, że serial wciągnął mnie bardzo i po obejrzeniu wszystkiego co było do obejrzenia naprawdę brakowało mi tych postaci i wydarzeń. Serialowy Londo to mistrzostwo świata! Aktor stworzył dla tej postaci specjalny akcent, który potem został (z lepszym lub gorszym skutkiem) zastosowany przez pozostałych aktorów wcielających się w rolę Centauri. Bajka :)Po universum Babylon 5 widać, że zostało stworzone w całości przed nagraniem serialu i filmów. Starczynski miał konkretny pomysł zaplanowany na dokładnie obliczoną ilość odcinków i filmów i przez to całość jest spójna, kompletna i trzyma się po prostu kupy 🙂 Nie ma tu miejsca na niepotrzebne zapychacze (było co najwyżej kilka odcinków, które można sobie darować) i całość ogląda się dobrze nie mając wrażenia, że scenarzyści próbują nas "naciągnąć" na kolejną serię (jak choćby w Prison Break ;)).Hołk!

  gaspode
  Participant
  #95288

  Może sprostuję. Serial oglądałem wiele razy, łącznie z filmami i w odpowiedniej kolejności . Po prostu przed napisaniem artykułu zrobiłem sobie powtórkę już znając chronologię. 🙄

  Zarathos
  Participant
  #103474

  Są jakieś szanse na Patha nr 10? Się nieśmiało zapytam 🙂

  Piotr
  Keymaster
  #103488

  Mieliśmy strajk autorów (no tak to wyglądało, bo nikt prawie nie pisał) i jest nadal deficyt tekstów. Do tego autorzy numeru treksferowego byli bardziej pracowici i już (dopiero) go składam. Standardowa 10-tka będzie po nim, gdy ją ogarnę, przy dobrych wiatrach zacznę w lutym. Może chcesz numer przejąć? 😉

  Q__
  Participant
Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 12 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram