Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Ostateczny koniec misji Rosetta

Ostateczny koniec misji Rosetta

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • Piotr
  Keymaster
  #8592

  gallery_4_19_243038.jpg

  Jutro otrzymamy ostatni przekaz z komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Po blisko dwóch latach od głośnego lądawania Philae misja Rosetta, której przebieg śledziliście też u nas, zostanie zakończona. I to w bardzo efektowny sposób.

  Kometa coraz bardziej oddala się od naszej gwiazdy, przez co panele słoneczne krążącej wokół niej sondy Rosetta otrzymują coraz mniej energii. Zanim zabraknie jej całkiem, naukowcy chcą wykonać ostatni manewr - uderzyć sondą w kometę. Nie dla zabawy oczywiście.

  Będzie to ostatnia szansa, by przyjrzeć się powierzchni tego ciała niebieskiego. Skierowana na kurs kolizyjny Rosetta do końca ma nam przesyłać zdjęcia wysokiej rozdzielczości. Cel, jaki wybrano, to jeden z bardziej aktywnych obszarów komety. Dzięki analizie zagłębień i otworów z mniejszej odległości dostaniemy szansę lepiej poznać jej budowę.

  Rosetta nie przetrwa zderzenia. Jej szczątki, wraz z nieaktywnym od dawna lądownikiem Philae, pozostaną na komecie już na zawsze.

  snowman
  Participant
  #123119

  Bezpośrednią transmisję z wydarzenia można śledzić pod jednym z dwóch adresów: adres1 lub adres2. Jej początek zaplanowano na godzinę 12:30 (+/- 20 min.) polskiego czasu.

   

  Aktualizacja:

  Transmisja wystartowała. Potwierdzenie zderzenia sondy z powierzchnią komety uzyskamy ok. godziny 13:15 polskiego czasu. Samo zderzenie nastąpi jednak ok. 40 minut wcześniej. Tyle czasu zajmuje bowiem przesłanie sygnału z sondy na Ziemię.

   

  Przykładowa kompilacja zdjęć wykonanych przez opadającą sondę:

  rosetta.jpg

   

  I już... sonda "wylądowała". 🙂 Misja została zakończona.

  Jedno z ostatnich zdjęć wykonane z wysokości 360 m nad powierzchnią komety.

  rosetta2.jpg

   

  Ostatnie zdjęcie wykonane przez Rosettę (10 s przed uderzeniem w powierzchnię komety).

  rosetta3.jpg

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram