Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Nowy rekord teleportacji fotonów

Nowy rekord teleportacji fotonów

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • Eviva
  Participant
  #8442

  Pobito nowy rekord odległości przy eksperymentach z teleportacją kwantową. Naukowcy teleportowali fotony przez szpulę światłowodów długich na 63 mile (102 kilometry). To cztery razy dalej niż do tej pory! Taka technika może kojarzyć się niezorientowanym wyłącznie ze Star Trekiem, ale faktem jest, że naukowcy eksperymentują z nią od 1998 roku.
   
  [more]Zasadniczo technika "styku momentalnego" polega na uchwyceniu cech przedmiotu eksperymentu i natychmiastowym przekazaniu informacji o nim do miejsca, w którym zostanie odtworzony.Prawa fizyki kwantowej powiadają, że ​​podstawowy budulec wszechświata może zasadniczo występować w dwóch lub więcej miejscach naraz - stąd tylko krok do "kwantowego komputera", a nawet trekowego transportera.
   
  Teleportacja kwantowa wykorzystuje zjawisko "splątania kwantowego", w którym cząstki elementarne mogą zostać ze sobą powiązane i wtedy wzajemnie na siebie wpływają, niezależnie od tego, jak daleko są od siebie. Na razie nie ma mowy o teleportacji większego obiektu, nie wspominając już o człowieku, ale samo zjawisko może zostać wykorzystane podczas transmisji i przy budowie komputerów nowej generacji. Kto wie, może już niedługo zwiększa one swą szybkość w sposób dziś niewyobrażalny - a wszystko dzięki technologii efektów specjalnych, która narodziła się z... małego budżetu TOS, gdzie nie było pieniędzy na pokazanie startów i lądowań wahadłowców z załogą.
   
  Źródło: NewsYahoo[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram