Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Nowinki z zakresu medycyny

Nowinki z zakresu medycyny

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 269 total)
  • Author
    Participant

Masz rację, wydaje ci się.

No chyba, że mamy diametralnie różne podejście do słowa "wkrótce" - jak ci już pisałam, wg naukowców prowadzących badania to kwestia kilkudziesięciu lat - ów "drobiazg" wycięty przez onet z oryginalnego art.

Romek 63
    Participant

No chyba, że mamy diametralnie różne podejście do słowa "wkrótce" - jak ci już pisałam, wg naukowców prowadzących badania to kwestia kilkudziesięciu lat - ów "drobiazg" wycięty przez onet z oryginalnego art.

A ja się mogę założyć że przed rokiem 2020 zostanie wyhodowane komórek macierzystych działające ludzkie serce 🙄

Eviva
    Participant

A mi się wydaje że hodowla organów z komórek macierzystych już wkrótce rozwiąże te problemy 🙄

Miejmy nadzieję. Byłby to ogromny krok naprzód, bo po pierwsze, nie potrzeba byłobvy trupów, a po drugie, wiadomo byłoby, że organizm przeszczepu nie odrzuci.

Masz rację, wydaje ci się.

Te "kilkadziesiąt lat" uległoby znacznemu skróceniu, gdyby nie nakładano na naukowców takich ograniczeń, jak obecnie i gdyby nie atmosfera histerii, którą tworzy się wokół tych badań. Zresztą ja i tak uważam, że będzie to szybciej, niż myślimy.

Zuza
    Participant

Histerii tez jestem przeciwna, jednak pewne ograniczenia muszą być - za wielu szaleńców na świecie, przekonanych, że cel uświęca wszelkie środki :/

Romek 63
    Participant

Alkohol pomaga męskim sercom

http://www.rp.pl/artykul/394360_Alkohol_po...m_sercom__.html

Ach co za pokrzepiająca wiadomość ! ;D

Galactica
    Participant

No tak ale szkodzi mózgom. W nadmiarze rzecz jasna.

Zuza
    Participant

A także nerwom obwodowym, trzustce, żołądkowi, jelitom... Wątroba też się nie będzie regenerować w nieskończoność.

Eviva
    Participant

Histerii tez jestem przeciwna, jednak pewne ograniczenia muszą być - za wielu szaleńców na świecie, przekonanych, że cel uświęca wszelkie środki :/

Pewne ograniczenia tak, ale nie to, co się czasem wyprawia. I sądze, że nie powinni się o tym wypowiadać laicy, lecz fachowcy.

Galactica
    Participant

No może. Tylko ci fachowcy raz mówią to a raz tamto.

Barusz
    Participant

To, czy ktoś jest fachowcem, czy laikiem chyba właśnie najlepiej widać po jakości poszczególnych wypowiedzi ;>

Zuza
    Participant

Oj, nie zawsze ;>Niestety krasomówstwo nie zawsze idzie w parze z realną, popartą dowodami wiedzą.Na szczęście do ustaleń bioetycznych są specjalne komisje wielodyscyplinarne, złożone z fachowców w swoich działkach. A przynajmniej mam nadzieje, że tak nadal będzie i nie zapanuje moherowe lobby 😮

Barusz
    Participant

Jakość krasomówcza swoją drogą, merytoryczna swoją. Ja sobie pochlebiam, że w jakiś tam dziedzinach potrafię rozpoznać, kto się zna na tym co mówi, kto nie, może się mylę. W każdym razie wśród tych dziedzin medycyny akurat nie ma ;>

Zuza
    Participant

W medycynie za główne źródło "tej jedynej prawdziwej" wiedzy uważa się publikacje naukowe - oparte bądź co bądź na statystykach, a te niestety można przedstawiać na różne sposoby. A jeśli jeszcze tezę wygłosi ktoś z tytułem przed nazwiskiem (ale już bez podawania dziedziny, w jakiej zdobył tytuł), a sprytny dziennikarz zaprosi jako publiczność osoby już z góry nastawione do tematu w określony sposób, to potem i ponad 10 lat się temat odkręca, np. mit o szczepieniach wywołujących autyzm 😮

Eviva
    Participant

Mówiąc o "fachowcach" nie miałam na myśli fachowców od public relations, tylko tych od nauki i konkretnie medycyny, czyli tych, co rzeczywiście "siedzą w temacie". Niestety, nie tylko w polsce na medycynie "zna sie" praktycznie kazdy, a zwłaszcza ten, co nie ma z nia nic wspólnego. Im mniej kto wie, tym chętniej i kategoryczniej się wypowiada.

Galactica
    Participant

Mówiąc (pisząc) że fachowcy mówią raz to a raz tamto miałem na myśli to że jedni mówią że alkohol szkodzi a inni że pomaga. A prawda leży jak zwykle po środku. Na jedne organy wewnętrzne szkodzi a na inne pomaga. Częściej szkodzi wystarczy popatrzeć na ulice (wypadki itp). Albo rano na niektóre sklepy. 😀

Viewing 15 posts - 31 through 45 (of 269 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram