Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Misja Rosetta - Philae zabłądził na komecie

Misja Rosetta - Philae zabłądził na komecie

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • Author
  Posts
 • Piotr
  Keymaster
  #8103

  DGrUXss.jpg

  Pojawiają się ciekawe, ale nie za dobre wieści z komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Wczorajsze podejrzenia się potwierdziły, lądownik Philae nie zakotwiczył z powodu niezidentyfikowanej jeszcze awarii i po przyziemieniu odbił się od powierzchni. Na szczęście grawitacja badanej komety jest na tyle silna, że Philae po pewnym czasie (i spory kawałek dalej) wylądował po raz drugi i... znów się odbił. Potem nastąpiło trzecie, najprawdopodobniej ostateczne lądowanie.

  [more]Pozytywne wieści są takie, że Philae nie ucierpiał, a przynajmniej nic o tym nie wiadomo. Nadal przekazuje dane, robi zdjęcia, a urządzenia badawcze są gotowe do rozpoczęcia pracy. Ale nie wiadomo, gdzie dokładnie lądownik się znajduje, a jego baterie słoneczne są oświetlone dużo krócej niż przewidywano - być może z powodu jakiejś przeszkody terenowej albo złej pozycji samego Philae. Ze spodziewanych sześciu godzin na dobę baterie lądownika są ładowane tylko niecałe dwie godziny, a to może drastycznie skrócić czas trwania misji.
   

  HPo2WWs.jpg

  Powierzchnia komety z odległości 40 metrów. Zdjęcie wykonane tuż przed pierwszym lądowaniem.

  Naukowcy rozważają różne scenariusze, od wykorzystania czasu i energii, jakie pozostały do przeprowadzenia jak największej liczby badań, aż po próby zmiany ustawienia lub nawet lokacji Philae, bo i do tego był projektowany. Dalsze dni pokażą, co zdziałają.

  Źródło: ESA[/more]

  Romek 63
  Participant
  #119433

  Ano właśnie tak się sprawa przedstawia. Lądownik wisi gdzieś na zboczu krateru opierając się o skały dwiema nogami a trzecia wisi w powietrzu. Tak to właśnie wygląda jak widać na poniższych fotkach. 

   

  Dołączona grafika

   

   

  Dołączona grafika

   

   

  W najbliższych dniach zostaną wykonane kolejne fotki by określić dokładniej położenie lądownika oraz zostaną przeprowadzone niektóre z  zaplanowanych badań. Następnie prawdopodobnie będzie podjęta próba zmiany pozycji lądownika za pomocą kola zamachowego - tak by stanął trzema nogami w miejscu lepiej nasłonecznionym i na równym gruncie by można było go zakotwiczyć  w celu zbadania gruntu na głębokość kilku centymetrów oraz by ogniwa słoneczne mogły ładować baterie i by była możliwość przeprowadzenia wszystkich zaplanowanych badań. Powodzenie tych planów zależny głównie od tego czy uda się w obecnym miejscu pobytu uzyskać odpowiednią ilość energii elektrycznej.

  kotek
  Participant
  #119436

  Dziękuję Piotrze za sprowadzenie mnie na Ziemię 😉 Wstyd się przyznać, ale ominęło mnie lądowanie, chociaż niedawno oglądałam klip Bagińskiego promujący to wydarzenie.

  Dziękuję za trzymanie ręki na pulsie i uświadamianie nieuświadomionych.

  Dla usprawiedliwienia dodam, że każdy ma swoje "epokowe wydarzenia". 😉

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram