Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Misja Rosetta - Philae wykonał zadanie w stu procentach

Misja Rosetta - Philae wykonał zadanie w stu procentach

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • Piotr
  Keymaster
  #8106

  a9STIrj.jpg

  To był tydzień pełen emocji dla tych, którzy śledzili losy misji Rosetta. Separacja lądownika we wtorkowy wieczór, oczekiwanie na przyziemienie, pierwsze zdjęcia, zaskakujące, potrójne lądowanie 12 listopada i nieco dramaturgii, gdy okazało się, że Philae nie otrzymuje wystarczająco dużo energii słonecznej, by kontynuować pracę po wyczerpaniu głównej baterii. Dziś rano, po 57 godzinach na powierzchni komety lądownik przeszedł w tryb hibernacji z powodu zbyt niskiego poziomu energii. Jednak zanim to się stało, przesłał na pokład Rosetty ostatnie zebrane dane naukowe ze swoich instrumentów.

  [more]Philea nie tylko wypełnił główne założenia misji. Naukowcy obrócili lądownik i go nieco unieśli, by jego baterie słoneczne mogły otrzymywać więcej energii. Nie wystarczyło to do kontynuowania pracy, ale jak już było mówione, to się może zmienić, gdy kometa znajdzie się bliżej Słońca.

  To oczywiście nie koniec. Rosetta ciągle krąży wokół 67P i poza nasłuchiwaniem sygnału z Philae bada kometę z daleka. Jutro wykona manewr wprowadzający ją na 30-kilometrową orbitę, a za parę tygodni dystans do powierzchni zmniejszy się do 20 kilometrów, skąd sonda będzie obserwować rosnącą aktywność komety. Najmniejszą odległość od Słońca osiągnie 13 sierpnia, więc możemy się spodziewać coraz ciekawszych widoków.
   

  ZXUTrqL.jpg

  Trajektoria Rosetty w nadchodzących tygodniach

  Na najbliższe miesiące zaplanowano też serię odważniejszych przelotów - kilka w odległości zaledwie 8 km. To wszystko pozwoli naukowcom poznać procesy zachodzące w komecie i odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących historii Układu Słonecznego.

  Źródło: ESA[/more]

  Cross
  Keymaster
  #119441

  Na marginesie:

   

   

  Cały świat śledził kulminacyjny punkt misji Rosetta, kiedy po prawie dekadzie lotu Philae wylądował w końcu na komecie. To przełomowy moment w historii świata. Polak Artur Bartłomiej Chmielewski jest Project Managerem projektu w NASA i to również dzięki jego uporowi i umiejętnościom udało się doprowadzić misję do obecnego punktu. Ojcem Polaka jest Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, autor komiksów z serii "Tytus, Romek i A'Tomek".

   

  🙂

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram