Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Ekotechnologie

Ekotechnologie

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 44 total)
 • Author
  Posts
 • Romek 63
  Participant
  #4799

  10 miast przyszłości ma powstać w W. Brytanii do 2020 roku

  http://wiadomosci.onet.pl/2010053,69,10_mi..._roku,item.html

  A w Polsce ile takich do 2020 r. powstanie ? 😆

  zdarom
  Participant
  #75525

  W Polsce? Wolne żarty, u nas jedynie stare jeszcze bardziej się zestarzeją.

  Romek 63
  Participant
  #75761

  Martwych drzew nie należy usuwać z lasu 😮

  http://wiadomosci.onet.pl/2014934,16,martw..._lasu,item.html

  To co teraz będzie z gospodarką leśną ? 😮

  Romek 63
  Participant
  #75974

  Syntetyczne drzewo wyłapuje dwutlenek węgla 1000 razy efektywniej niż prawdziwe http://techjutro.pl/newsy/inne/syntetyczne...j-niz-prawdziwe

  Warp_10
  Participant
  #76050

  10 miast przyszłości ma powstać w W. Brytanii do 2020 roku

  http://wiadomosci.onet.pl/2010053,69,10_mi..._roku,item.html

  A w Polsce ile takich do 2020 r. powstanie ? 😆

  Jak to ile? U nas przecież już dawno zbudowano - Nowa Huta, Nowe Tychy, części Warszawy - nowe miasta w których rządowi eksperci zadbali by ludzie żyli tak jak ich nauka im objawila 😉

  Barusz
  Participant
  #76051

  Akurat Wawka to według mojej wiedzy najbardziej bezplanowo (tak bez dobrych jak i złych planów) rozbudowywane miasto w Europie. Nowa Huta z kolei - wiadomo, zemsta władzy na Krakowie, jako na mieście, w którym podane do wiadomości wyniki referendum 1946 r. i wyborów w 1947 r. były najbardziej zbliżone do rzeczywistych, też trudno mówić o jej świadomym projektowaniu.

  Warp_10
  Participant
  #76054

  Akurat Wawka to według mojej wiedzy najbardziej bezplanowo (tak bez dobrych jak i złych planów) rozbudowywane miasto w Europie. Nowa Huta z kolei - wiadomo, zemsta władzy na Krakowie, jako na mieście, w którym podane do wiadomości wyniki referendum 1946 r. i wyborów w 1947 r. były najbardziej zbliżone do rzeczywistych, też trudno mówić o jej świadomym projektowaniu.

  Hm... jakoś wiedziałem, że na siebie wpadniemy, nie wiedziałem tylko że tak wcześnie ;))

  Co do Warszawy to napisałem, że częściowo, mamy tu takie różne perełki - Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, Dworzec Centralny, paskudztwa z wielkiej płyty czy coś 😉

  Detale są jednak mało istotne, chciałem zwrócić uwagę na podobieństwo samej idei, która ma zmienić życie tysięcy ludzi w imię nowego systemu wartości. Obiecuje się bajki, które przyjdą jeśli tylko ekspertom pozwoli się zaplanować, bo eksperci wiedzą najlepiej. Tym razem na pewno im się uda. Mówi się, że wizja jest naukowa kiedy w istocie jest całkowicie polityczna. Przy czym stara była może lepsza, bo pomimo iż promowała kolektyw, to jednak ludzki, a nie stawiała drzewek i ptaszków ponad człowiekiem.

  Romek 63
  Participant
  #91349

  Pływające miasto ze śmieci ?

  http://kopalniawiedzy.pl/Wielka-Pacyficzna...asto-10881.html

  Dołączona grafika

  Rzeczywiście pomysł wygląda ciekawie. No i rozwiązuje w dużym stopniu problem morskich śmieci i zatrucia oceanów 🙄

  Romek 63
  Participant
  #92143

  Nowa metoda oczyszczania wody z ropy naftowej

  http://wiadomosci.onet.pl/2209125,16,nowa_...towej,item.html

  Naukowcy Odesskiego Uniwersytetu Narodowego opracowali nową metodę oczyszczania gruntu i wody z ropy naftowej i jej frakcji. Agencja prasowa Ukrinform poinformowała, że metoda ta jest wynikiem 15-letniej pracy grupy naukowców odesskiego uniwersytetu.

  Jeśli idzie o ropę naftową, bakterie-burzyciele wykorzystują je w swojej przemianie materii jako źródło energii i rozkładają złożone związki organiczne na produkty końcowe - wodę i dwutlenek węgla - poinformował Iwanica.

  No to może będzie w końcu jakiś dobry środek w razie katastrof wież wiertniczych na morzu.

  Saszetka zamiast stacji uzdatniania

  http://kopalniawiedzy.pl/uzdatnianie-wody-...sity-11131.html

  Dołączona grafika

  Brak wody pitnej to problem wielu rejonów świata. Niestety, jednocześnie większość z nich jest zbyt biedna, żeby w pełni rozwiązać ten problem. Częstym przypadkiem jest brak możliwości, technologii a zwłaszcza pieniędzy na stworzenie sieci wodociągowej, stacji uzdatniania wody, czy podobnej infrastruktury. Wynalazek południowoafrykańskich naukowców - saszetka wielkości torebki herbaty - ma umożliwić uzdatnienie nawet bardzo brudnej wody tanio i skutecznie.

  Celem Eugene Cloete'a było stworzenie taniej metody, prostej w użyciu i niewymagającej infrastruktury. Docelowy koszt ma wynosić około pół centa amerykańskiego za sztukę, co jest ceną przystępną nawet dla bardzo ubogich terenów.

  Obecnie trwają badania wynalazku przez południowoafrykańską instytucję standaryzującą. Jeśli zakończą się pomyślnie - w co twórcy wierzą - przetestowany filtr ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

  Super wynalazek dla krajów 3-go świata 🙄

  Romek 63
  Participant
  #93892

  Możesz zamienić plastikowe odpady w ropę – i to na własnym biurku

  http://gadzetomania.pl/2010/10/22/mozesz-z...ym-biurku-wideo

  Żeby to zrobić, musisz niestety wejść w posiadanie maszyny widocznej na powyższej fotografii. Japońskie urządzenie umożliwia zamienienie plastikowych butelek, opakowań oraz innych śmieci w ropę nadającą się do natychmiastowego użytku.

  Blest Machine jest na tyle kompaktowa, że z powodzeniem będzie dobra do domowego użytku. Wystarczy postawić ją na biurku lub w pobliżu kosza na śmieci i umieszczać w niej plastikowe odpadki.

  Cztery kilogramy plastiku wystarczą do wyprodukowania jednego litra ropy. W jaki sposób przebiega proces przetwarzania tworzywa? Maszyna podgrzewa swoją zawartość do temperatury, w której plastik topi się, ale nie ulega zapłonowi. Tak otrzymane paliwo podobno od razu nadaje się do wykorzystania w piecach i generatorach. Po dalszej obróbce można z niego nawet wyprodukować benzynę.

  Jeżeli urządzenie nie okaże się próbą wyłudzenia pieniędzy od bogatych zwolenników recyklingu, to miejmy nadzieję, że jej cena spadnie i za jakiś czas każdy będzie mógł sobie pozwolić na własną fabrykę ropy.

  Dołączona grafika

  Rewolucja w gospodarce odpadami: Plazma zamieni śmieci w gaz przemysłowy

  http://forsal.pl/artykuly/399299,rewolucja...rzemyslowy.html

  Dzięki technologii zgazowania plazmą odpadów miejskich znikną tradycyjne spalarnie śmieci, przeciwko powstaniu których często protestuja społeczności lokalne. Gaz syntetyczny może byc używany do produkcji energii.

  Plazma kontra śmieci

  http://www.mt.com.pl/num/12_08/plazma.pdf

  Plazmę wykorzystywano już od dawna do przetwarzania wszelkiego rodzaju odpadów niebezpiecznych, w rodzaju odpadków medycznych, gazów bojowych, materiałów wybuchowych, najróżnorodniejszych substancji toksycznych lub stwarzających zagrożenie biologiczne, a także odpadów przemysłowych i radioaktywnych. Zeszkliwione odpady radioaktywne są umieszczane w szczelnych beczkach stalowych i w takiej postaci mogą być składowane w bezpieczny sposób, niezagrażający otoczeniu i ludności. Plazmowo przetwarza się też azbestowe odpady, powstające przy likwidacji starych obiektów budowlanych.

  Powstające w takim procesie zeszkliwione kostki mogą być wykorzystywane w drogownictwie.

  Romek 63
  Participant
  #94880

  Lustra i sztuczne wulkany uratują Ziemię?

  http://wiadomosci.onet.pl/nauka/lustra-i-s...,wiadomosc.html

  Dołączona grafika

  Naukowcy związani z ONZ tracą wiarę w zatrzymanie globalnego ocieplenia poprzez limity emisji gazów cieplarnianych. Rozważają więc umieszczenie w kosmosie luster, pokrycie Grenlandii kocami lub budowanie sztucznych wulkanów – donosi serwis telegraph.co.uk.

  W poniedziałek rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ. Przedstawiciele ponad 190 państw zebrali się w ściśle strzeżonym luksusowym hotelu w Cancun na wschodnim wybrzeżu Meksyku. Mają wypracować porozumienie, które umożliwi zatrzymanie wzrostu temperatur na Ziemi. Jednak mało kto wierzy już w powodzenie tych negocjacji, zwłaszcza wobec sprzeciwu USA i Chin, emitujących największe ilości gazów cieplarnianych.

  Eksperci Zespołu będą o nich rozmawiać jeszcze w tym roku podczas spotkania w Peru. Chodzi m.in. o umieszczenie w przestrzeni kosmicznej luster, które odbiją promieniowanie słoneczne docierające do powierzchni Ziemi czy pokrycie Grenlandii specjalnymi kocami, które powstrzymają topnienie jej pokrywy śnieżnej. Naukowcy rozważają także "zapładnianie" alg morskich opiłkami żelaza, które pochłoną dzięki temu dwutlenek węgla i dzięki wypuszczeniu chmur nasienia ograniczą dostęp światła do oceanu.

  Inne możliwości to sztuczne drzewa pochłaniające CO2, pomalowane na biało, odbijające promienie słoneczne dachy i skonstruowane przez człowieka wulkany emitujące do górnych warstw atmosfery siarczany, które rozproszą promienie słoneczne.

  Z tych pomysłów to najbardziej podobają mi się te lustra w kosmosie i ewentualnie te sztuczne drzewa - ale dlaczego nie sadzić raczej tych naturalnych ?

  A najmniej to podobają mi się te sztuczne wulkany 😐

  Galactica
  Participant
  #95270

  Ciekaw jestem czemu o ociepleniu klimatu dyskutują przy 30 stopniach ciepła ❓ I w ogółle czy tam pracują normalni ludzie ❓ Jak chcą budować sztuczne wulkany czy coś to lepiej niech doprowadzą do wybuchu jakiegoś superwulkanu. Taniej chyba wyjdzie, a stkutek jest atychmiastowy (prawie) i gwarantowany.

  Romek, odpowiedź na twoje pytanie jest prosta; pieniądze.

  Niedźwiedzie polarne mogą odetchnąć z ulgą

  http://www.rmf24.pl/nauka/news-niedzwiedzi...ulga,nId,313113

  Match
  Participant
  #95274

  Tak, tak druga zima z rzędu z temperaturami -20*C, klimat zdecydowanie coraz cieplejszy 😛

  Romek 63
  Participant
  #95280

  Być może jednak warto ograniczać emisję CO2 nawet jeśli to ocieplenie następuje tylko w niektórych rejonach globu.A na pewno trzeba ją ograniczać w miastach gdzie samochody zanieczyszczają powietrze bardzo, nie tylko dwutlenkiem węgla.

  Galactica
  Participant
  #95282

  Owszem, ograniczać trzeba, ale nie za bardzo. Ten bardzo zły CO2 utrzymuje efekt cieplarniany. Średnia globalna temperatura -19 *C jakoś mi nie odpowiada. Obecna zima, która wg kalendarza się nawet nie zaczęła, jest w niektórych miejscach na Ziemi gorsza niż inne wcześniejsze. Pamiętajmy również, że kilka stuleci temu było tak zimno, że Bałtyk cały zamarzał, a jeszcze wcześniej było tak ciepło, że na Mazurach winorośl rosła bez przeszkód.Ciekaw jestem, jeżeli te dwie ostatnie zimy to zwiastun ochłodzenia klimatu, reakcji ekologów i innych tego typu ludzi.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 44 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram