Forum › Fantastyka › Star Trek › Data gwiezdna
Czy moze mi ktos ja wyjasnic?? Skad sie bierze i jak ja odczytac w normalny sposob.
Najprościej rzecz biorąc jest to system zapisu daty jako jedna liczba, np. 48726.89 gdzie: tysiące oznaczają lata (48 lat od punktu 0), zaś 726.89 to jest tysięczna część roku jaka upłynęła od jego początku (czyli 1 stycznia).Wszystko da się wyliczyć, są też na sieci konwertery, które same liczą datę.Odczytanie daty jest dziecinnie proste, zwłaszcza jeżeli to jest data użyta w TNG, DS9 albo późniejszych produkcjach. Punkt zero to jest 1 stycznia 2323 roku (jeżeli dobrze pamiętam). Do tej daty dodaje się liczby tysięcy i wychodzi rok właściwy, np. 2323 + 48 = 2371.Zaś co do dokładnej dniowej daty: wystarczy pomnożyć resztę (w tym przypadku 0.72689) przez liczbę sekund w roku (albo minut, albo dni - w zależności jaka ma być dokładność konwersji) i wyjdzie ci który dzień (minuta, sekunda) danego roku jest opisany w dacie.W podanym przeze mnie przykładzie wychodzi, że jest to 265 dzień 2371 roku. Toteż wystarczy policzyć, który to miesiąc... (*gorączkowe kalkulacje 😛 *)... i wychodzi że to 22 sierpnia (ale mogłem się machnąć w obliczeniach więc najprościej po prostu ściągnąć programik 😛 .
Hmm programik chyba byłby lepszy bo mi cuda w liczeniu wychodzą. Podaj nazwę albo link jak możesz.
Program do przeliczania daty można znależć na USS Posnania, w dziale Ładownia. Tu jest bezpośredni link do strony.
A co do liczenia daty, to warto jeszce pamiętać, że "system" jej obliczania zmieniał się w treku kilka razy, w czasach TOSa zakładano, że każdy dzień to 5 jednostek, a Data Gwiezdna 0 wypadała 19/01/2266 roku (ciekawe czemu właśnie akurat w ten dzień? :-P). Szybko okazało się, że ten system nie był najlepszy i gdy DG osiągnęła 10000 wyzerowano licznik - a było to (jak łatwo obliczyć :wink:) o północy 27/06/2167 roku.
Natomiast w TNG mamy już nowy sposób liczenia DG - rok dzieli się na 1000 jednostek, a 'punkt zerowy' to północ 01/01/2323 roku.
Dzięki programik działa fajnie i wszystko stało się jasne 😀 😀
A ja się zastanawiam po co w ogóle w Federacji stosują datę gwiezdną? Jest ona stosunkowo dziwnym tworem.Słyszałem opinię, że stosuje się ją po to, aby nie było widać różnic w kalendarzach ludzi i innych obcych ras. Ale tak naprawdę jest ona oparta na kalendarzu ziemskim (co dokładnie widać przy wyjaśnieniach fluora - np. że tysiące oznaczają lata ZIEMSKIE).Co o tym sądzicie?
Łatwiej jest policzyć różnicę pomiędzy datami gwiezdnymi a nie np. dniami 12 lipca a 3 marca... a poza tym nie ma tu podziału na dni (ziemskie) a więc dzień na Ziemii może trwać 0.003 (dane przykładowe), a na Alfa Centauri 0.005. To że podstawową jednostką jest rok ziemski - jakaś jednostka musiała być, więc dlaczego nie ta? 😛 A poza tym tak przedstawiona data wygląda bardziej "kosmicznie" 😉
po co w ogóle w Federacji stosują datę gwiezdną?
Stardate - timekeeping system used to provide a standard galactic temporal reference, compensating for relativistic time dilation, warp-speed displacement, and other peculiarities of interstellar space travel. (źródło: ST Encyclopedia '99)
Czyli chodzi raczej o jeden standard, do którego wszyscy w UFP będą mogli się odwoływać - jakieś wydarzenie, które na Ziemi miałoby miejsce np. 9 kwietnia a na T'Khasi (Wolkanie) np. w połowie miesiąca Khuti, będzie teraz w obu miejscach opatrzone jednakową datą. Poza tym (przyjamniej wg jej twórców :wink:) data gwiezdna ma ułatwiać liczenie czasu przy podróżach z prędkościami warp, które mogą mieć wpływ na odczuwanie upływu tegoż czasu. Tak zamotali taką prosta sprawę. 😀
Hmm...a data z pierwszych filmów jak jest obliczana? I z niej 9521.6 DG to jaki dzień i miesiąc, bo ze rok 2293 to juz wiem
CBR-owski tekst:
https://www.cbr.com/star-trek-how-stardates-work/
I phoenixowy topic na ten sam temat:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&forum=3&topic=213
(Kluczowy link do ST.com Wayback Machine pamięta 😉 .)
Po raz kolejny o tytułowej kwestii:
https://www.youtube.com/watch?v=E9muXSXE_N0
Ja korzystam z konwentera dat gwiezdnych na stronie TrekGuide
https://trekguide.com/Stardates.htm#TNG
Czasami jest mi to potrzebne do fanfików.
Mogłabyś również posługiwać się DITL-owskim:
https://www.ditl.org/calc-stardate-page.php
A tu jeszcze jeden bliźniaczy topic z ST.pl:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&forum=3&topic=1910
Mogłabyś również posługiwać się DITL-owskim:
I podają dwie różne daty gwiezdne, jeśli chodzi o konwersję z w/w i TrekGuide.
Próbuję przekonwertować 4 maja 2366 godzina 10:00 do potrzeb mojego fanfika, ale mam z tym straszny problem...
I podają dwie różne daty gwiezdne
Bo, tak naprawdę, twórcy ST nigdy nie stworzyli niestety spójnego systemu stardatowania...
ale mam z tym straszny problem...
Wybierz wariant (tj. kalkulator), który Ci odpowiada (najprędzej ten, którego już używasz), bo tu - z przyczyn w/w - nie ma jedynie prawidłowych i błędnych odpowiedzi.