Forum Trek.pl Newsy Wydarzenia 50 lat Star Treka!

50 lat Star Treka!

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • Author
  Posts
 • kotek
  Participant
  #8579

  Happy-Birthday-Star-trek.jpg

  8 września 1966 roku telewizja NBC pokazała pierwszy odcinek ST TOS. Świętujemy dziś 50 urodziny jednego z największych uniwersów scifi, na którym wychowuje się już kolejne pokolenie geeków karmionych od najmłodszych lat filmami, gdzie efekty specjalne zastępują wartość merytoryczną, mimo to, a może właśnie dlatego Star Trek jest ciągle żywy i cieszy się niesłabnącą popularnością.
   

  tumblr_nrfr8zilym1ualsn1o1_500.jpg

  O fenomenie Star Treka napisano już dużo, począwszy od świetnej obsady, wspaniałej gry aktorskiej, po to, co w scifi najważniejsze - poważnym podejściu do nauki, inspiracji i osiąganiu tego, co niemożliwe. To, co jeszcze 20 lat temu oglądaliśmy na ekranie telewizorów jako gadżet XXIII wieku, już obecnie jest powszechnie dostępne. Wielokrotnie inżynierowie podkreślali inspiracje ST w tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych. Co zawdzięczamy Star Trekowi? W technologii komunikacji sprawdziło się niemal wszystko: mamy telekonferencje, słuchawki bluetooth, komunikatory czy choćby coś, co nikogo już dziś nie dziwi - globalna sieć, technologie wifi. Tablety to chyba najpopularniejsze z urządzeń zapamiętanych przeze mnie z DS9, mające design odpowiadający początkom XXI wieku.
   

  35dafe1c0054ea5c78650db80b1b633a.jpg

  W kwestii technologii na pewno nie jest to zamknięta lista. Mnóstwo rozwiązań medycznych, eksperymentalnych projektów kosmicznych i badań naukowych zostało zainspirowanych serialem.
   
  Sztuką jest dobrze opakować ciężkostrawną dla większości ludzi fizykę, mechanikę i astronomię w coś, co pokochają miliony. Co sprawia, że w ciągu tych 50 lat powstało 6 seriali, 13 pełnometrażowych filmów i niezliczona ilość książek, komiksów i gier osadzonych w tym uniwersum? 
   

  happybdayriker.png

  Oprócz strony naukowej ST zawsze był blisko problemów społecznych i potrafił pokazać je z odpowiedniej perspektywy, z dystansem, opakowane w kosmiczną stylistykę, bez oceniania i wyrokowania. Łamał tabu. Słynny pocałunek Uhury i Kirka ówcześnie wywołał prawdziwy skandal. Pierwszy raz w telewizji pokazano pocałunek afroamerykanki i białego mężczyzny. 
   
  Za co Wy najbardziej kochacie Star Treka?
   

  26a356110a075d028d2b56aef917bb77.jpg

  snowman
  Participant
  #123078

  Mechanika kwantowa, mechanika klasyczna, astronomia, kosmologia czy OTW to bez wątpienia fascynujące dziedziny wiedzy i nie takie znów przytłaczające. Czym jednak byłby Star Trek bez takich postaci jak: Seven of Nine, T'Pol, Q Female, K'Elhyr, Doctor Selar, Ezri, B'Elanna, Jadzia czy Leeta? 🙂

  kotek
  Participant
  #123079

  A Spock? Nie zapominajmy o Spocku!

  Jamjumetley
  Participant
  #123080

  Podobno w Kanadzie pierwszy odcinek wyemitowali dwa dni wcześniej - 6 września. Dziś swoje urodziny obchodzi również Star Trek: The Animated Series.

  jakubcjusz
  Participant
  #123081

  Czym jednak byłby Star Trek bez takich postaci jak: Seven of Nine, T'Pol, Q Female, K'Elhyr, Doctor Selar, Ezri, B'Elanna, Jadzia czy Leeta? 🙂

   

  Jeszcze Data, Geordi i A.H.M.!

  Q__
  Participant
  #251314

  Dyskusja nagrana na 50-lecie ST:
  https://www.youtube.com/watch?v=TyULFWXo6Dc

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram