Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Uniwersalny translator

Uniwersalny translator

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)
  • Author
    Posts
  • Tomaj
    Participant
    #1855

    Czy ktoś zastanawiał się może na jakiej zasadzie działa uniwersalny translator w TNG w odinku 1x17 Home Soil?

    Xalein
    Participant
    #13474
    Quote:
    Czy ktoś zastanawiał się może na jakiej zasadzie działa uniwersalny translator w TNG w odinku

    A moze cos wiecej o tym odcinku

    Vashar
    Participant
    #13486
    Quote:
    Quote:
    Czy ktoś zastanawiał się może na jakiej zasadzie działa uniwersalny translator w TNG w odinku

    A moze cos wiecej o tym odcinku

    http://www.startrek.pl/episodes.php?op=Opis&epid=124 😛

    Q
    Participant
    #13497

    Co ja myśle:

    W przyszłości telefony komórkowe bedą przesyłać nie tylko fonie, obraz smak węch itd, ale cały stan emocjonalny naszej osoby. Będą one tez miniaturowe zintegrowane z naszym muzgiem.

    Do czego zmierzam:

    nie trzeba słów do komunikacji miedzy istotami nawet skrajnie różnymi od siebie wystarczy tylko wysłać lub odebrać nadawany "sygnał emocjonalny" przez inne istoty by je zrozumieć.

    To według mnie może być wykorzystane w Treku.

    AFI
    Participant
    #14059

    Co ja myśle:

    nie trzeba słów do komunikacji miedzy istotami nawet skrajnie różnymi od siebie wystarczy tylko wysłać lub odebrać nadawany "sygnał emocjonalny" przez inne istoty by je zrozumieć.

    To według mnie może być wykorzystane w Treku.

    no bez jaj! nie przeginajmy aż tak 😉 emocje to ważna rzecz każdej jednostki żyjącej ale przecież "mowa" to coś więcej... więc dalej brak sensownej teorii na jakiej opierałaby się praca translatora... 😕 no chyba, że założymy jakieś teorie o sztucznej inteligencji tych urządzeń która pozwala im się szybko uczyć 😛 ale myśle, że to przesada bo co pomyślałby DATA 😆

    Q
    Participant
    #14078

    A..a teoria z jajami:

    Może nie niejasno się wyraziłem:

    Chodzi mi o urządzenie, które przesyła sygnały z muzgu wysyła sygnały do krtani, gardła, ust, jezyka itp. by te organy zamieniły je w dźwięk, czyli np. w słowa, wysyłając dodatkowo emocje możemy przekazywać informacje tak dokładnie iż (żadne słowa nie są w stanie opisać takiego przekazu). Na tym polega doskonałość takiego urządzenia. A do komunikacji ze zwierzętami wystarczą emocje i wcale nie musimy ryczeć jak lew czy piszczeć jak delfin, by się z nimi porozumieć. Tłumaczenie dźwięków wydawanych przez zwierzęta na jakikolwiek język używany przez ludzi prowadzi w ślepą uliczkę.

    AFI
    Participant
    #14084

    sygnały z mózgu które może przekształcić translator??? a jaką mamy pewność że każda nowa rasa ma podobną budowę i fale mózgowe...? ŻADNEJ !! więc jeśli już to wolałbym obstawać za niesamowicie rozbudowaną bazą danych wyrażeń bądź chakterystycznych dźwięków...translator może działać w oparciu właśnie o tą baze!

    Q
    Participant
    #14085

    A skąd wiesz że obcy wydają dżwięki czy używają języka mówionego używając np. słów do kontaktu z innymi???

    Mój pomysł opiera się na fundamentach-muzgu, może działający na trochę innych zasadach ale jednak.

    AFI
    Participant
    #14087

    niedokładnie czytasz moje posty i tyle...

    Q
    Participant
    #14089

    Dobra dobra Sorki, za bardzo się rozkręciłem, bo dawno mnie na forum nie było... 😀 😀 😀

    The D
    Participant
    #35967

    Odgrzebuję temat aby podzielić się nocnymi przemyśleniami. Czy uniwersalny translator członków away-teamów znajduje się w komunikatorze? Bo jeżeli tak, to byłby jeszcze jeden burak do tego i tak zaburaczonego urządzenia. Mianowicie nie raz zdarzało się, że załoganci byli pozbawiani komunikatora, ale nie tracili możliwości porozumiewania się z obcymi.

    O`mus
    Participant
    #35977

    Mój pomysł opiera się na fundamentach-mózgu, może działający na trochę innych zasadach ale jednak.

    [post="8621"]<{POST_SNAPBACK}>[/post]

    Niestety ten pomysł nie jest najlepszy. Jak ukazuje nam odcinek TNG 5x02, mimo najszczerszych chęci strony drugiej, najusilniejsze przekazywanie informacji było dla Federastów niezrozumiałe. Gdyby w translatorze był używany motyw fal mózgowych, więc komunikacja z Federastami nie stanowiła by problemu (gdyż urządzenie wyłapało by "sens" wypowiedzi i odpowiednio przedstawiło) 😀

    mario es
    Participant
    #91745

    Powstają telefony tłumaczące rozmowy w każdym języku

    Dołączona grafika

    Ludzie na całym świecie porozumiewają się w ponad 6000 języków. Pokonanie problemu komunikacji międzyludzkiej śniło się już bardzo wielu wynalazcom, scenarzystom filmowym i autorom książek science-fiction. Chyba najbardziej znanym rozwiązaniem jest prezentowany między innymi w serialu Star Trek uniwersalny translator, który potrafił w czasie rzeczywistym tłumaczyć zdania wypowiadane przez mieszkańców innych planet nawet w nieznanych językach. Możliwe, że już za kilka lat wizja takiego urządzenia stanie się rzeczywistością dzięki firmie Google.

    Amerykański gigant Internetu zapowiedział stworzenie oprogramowania dla telefonów komórkowych, które pozwoli w czasie rzeczywistym tłumaczyć rozmowy prowadzone w różnych językach.

    Źródła:

    http://tech.wp.pl/kat,1009781,title,Powsta...,wiadomosc.html

    http://technology.timesonline.co.uk/tol/ne...icle7017831.ece

    Romek 63
    Participant
    #91751

    Super urządzenie. Mi także bardzo się podoba 🙄

    Może już za 5 lat pojawią się pierwsze takie telefony 🙄

    Trochę już dyskutowaliśmy na ten temat tutaj:

    http://www.trek.pl/forum/index.php?showtopic=5935&st=345

    A tu jest jeszcze jeden artykuł w tym temacie:

    http://www.rp.pl/artykul/337506,465798_Jez..._komputer_.html

    mario es
    Participant
    #96314

    Google zmieniło iPhone'a w uniwersalnego tłumacza

    Dołączona grafika

    Google Translate to aplikacja na iPhone'a, która zmienia nasz telefon w uniwersalnego tłumacza, rozpoznającego na wejściu 15 różnych języków. Dla użytkownika oznacza to, że po naciśnięciu jednego tylko przycisku może prowadzić rozmowę przez telefon i rozumieć co mów do niego osoba posługująca się innym językiem.

    Źródło: http://technowinki.onet.pl/wiadomosci/goog...25,artykul.html

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 16 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram