Forum Fantastyka Star Trek Star Trek Nemesis

Star Trek Nemesis

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 27 total)
  • Author
    Posts
  • Xalein
    Participant
    #1740

    Czy ktos sie zastanawial nad tym dlaczego dziesiaty film Star Trek ma taki tytul a nie inny ❓

    Ja dzisiaj sprawdzilem co oznacza termin "Nemesis"(lub "Nemezis") i w/g Multimedialnej Nowej Encyklopedii PWN:

    NEMESIS, Nemezys, mit. gr. uosobienie gniewu bogów i kary spadającej na ludzi przekraczających wyznaczone im granice; wraz z  eryniami strażniczka równowagi świata.

    jak wy to rozumiecie ❓

    EddieGcT
    Participant
    #9087

    Czy ktos sie zastanawial nad tym dlaczego dziesiaty film Star Trek ma taki tytul a nie inny ❓ 

    Ja dzisiaj sprawdzilem co oznacza termin "Nemesis"(lub "Nemezis") i w/g Multimedialnej Nowej Encyklopedii PWN: 

    NEMESIS, Nemezys, mit. gr. uosobienie gniewu bogów i kary spadającej na ludzi przekraczających wyznaczone im granice; wraz z  eryniami strażniczka równowagi świata.

    jak wy to rozumiecie ❓

    Hmmmmm, coz ten gniew bogow mozna by tu przyrownywac do samego Shinzona i jego planu zaglady Ziemi, natomiast te granice wyznaczone ludziom to sam nie wiem, predzej doszukiwal bym sie granic przekroczonych przez Remian i uzywaniem przez nich technologii zakazanej, za co zostal ukarany sam Shinzon, jakby sie nad tym zastanowic to kto wie czy jezeli zwrocilby sie on do Federacji z prawdziwie pokojowymi zamiarami to czy nie dalo by sie jakos go uratowac.

    Q
    Participant
    #9089

    W filmie litery w tytule Nemesis i star trek byly odwrocone...A jeszcze ciekawiej pisze sie sta®t®ek czytane bez r daje nam polskie slowo statek 'spotykane w serialu' 😀 ente®p®ise tez wyglada ciekawie po usunieciu r podobne jest wtedy do startrek sta-ente, t-p, ek-iseMoze w tym tytule tkwi jakies przeslanie ktore nalezy odkryc?Hmmm....n(e)m(e)(s)i(s)???

    Tom
    Participant
    #9090

    Moim zdaniem gniew bogów można przyrównać do Shinzona, ale nie tylko w planach zniszczenia Ziemii, ale bardziej to co się stałoby potem, pokolenia Romulan byłyby obwiniane o największą zbrodnię w historii Kwadrantu Alfa. Byłoby to karą za przekroczenie "boskich granic"-sklonowanie Shinzona, czyli zabawa w Boga.Co do odwróconych liter w tytule, to symbolizują one odbicia Picarda i Daty jako Shinzona i B4.Zresztą w Treku jest dużo takich ukrytych myśli, choćby w Nem. Dlaczego Romulanie uważają Reman za niepożądaną kastę, dlatego, że wg. mitu o powstaniu Rzymu Romulus zabił Remusa, aby zdobyć władzę i dlatego też Romulanie są u władzy.

    Q
    Participant
    #9091

    WOW

    Tom zaskakujesz mnie 😀

    Xalein
    Participant
    #9092

    Tylko ze Nemesis pochodzi z mitologi greckiej a Remus i Romulus to bracia ktorzy zalodzyli Rzym czyli pochodza z mitologi rzymskiej.

    Xalein
    Participant
    #9093

    Imie Nemesis pochodzi od slowa nemein co oznacza udzielac.

    Byla ona wiec sila boska, ktora udzielala czlowiekowi jego doli, czuwa, zeby nie wyszedl z granic swego losu, nie siegal po wiekszy udzial szczescia.

    faloks
    Participant
    #9112

    moim zdaniem tytuł nemesis miał tylko poprostu symbolizować zło coś złego coś co może żle się skończyć zagrożenie itp.

    Krusty
    Participant
    #9115

    Chlopaki zapominacie o podstawowym znaczeniu słowa Nemesis w obecnych czasach a mianowicie słowo to oznacza też najgorszego wroga, wroga którego jest najtrudniej pokonać bo stanowi nasze odbicie tylko że ]znieształcone i tak właśnie jest z Pickardem i Shinzonem.

    Coen
    Participant
    #9118

    Tak? Pierwsze slysze. Dla mnie nemezis zawsze oznaczalo koniec jednej histori i poczatek zarazem kolejnej.

    Swoja droga czy ktos oglądał taki inny film pt. Nemezis? O takich cyborgach? Mi on obłednie sie podobał i grało tam kilku aktorow których bardzo lubie (ze juz o tej staruszce ze spluwa 4 razy wieksza od niej samej nie wspomne 🙂 ) Gra tam tez jeden z moich ulubionych aktorów acz mało znany (tak mało znany ze nawet nie pamietam jego nazwiska 🙂 ).

    Xalein
    Participant
    #9120

    Tak? Pierwsze slysze. Dla mnie nemezis zawsze  oznaczalo koniec jednej histori i poczatek zarazem kolejnej. 

    Swoja droga czy ktos oglądał taki inny film pt. Nemezis? O takich cyborgach? Mi on obłednie sie podobał i grało tam kilku aktorow których bardzo lubie (ze juz o tej staruszce ze spluwa 4 razy wieksza od niej samej nie wspomne 🙂 ) Gra tam tez jeden z moich ulubionych aktorów acz mało znany (tak mało znany ze nawet nie pamietam jego nazwiska 🙂 ).

    Mozna prosic cos o tym filmie wiecej ❓

    Coen
    Participant
    #9121

    A wiec tak. Akcja dzieje sie w 20... roku. Wtedy to Alex były policjant a obecnie narkoman zostaje ponownie zwerbowany przez komisarza policji aby na pieknej wyspie gdzie bez magnum 357 sie nie pokazuj odnalesc swoja była kochanke która ukradła jakies wazne informacje i chce je przekazac terrorystom (bojownikom o wolnosc?) którzy tez swoja droga odpowadaja za to iz spora czesc ciała Alexa to implanty i protezy. A wiec glowny bohater leci na owa wysepke lecz tam sprawa lekko sie komplikuje....

    Oprocz wartkiej akcji w filmie jest spora dawka specyficznego humoru. Szczerze polecam:)

    Krusty
    Participant
    #9139

    Skoro o nawiązaniach mowa. To o ile pamiętam był też odcinek Voya o tym samym tytule, który doskonale ilustruje znaczenie tego słowa odnośnie najgorszego wroga. A co do specyficznego humoru to ja wole twórczość Kevina Smitha zna ktoś może tego pana i jego dzieła?

    Tom
    Participant
    #9145

    Słuchajcie, nemesis jako najgorszy wróg jest pierwszoplanową interpretacją tego tytułu, jest jeszcze ukryte znaczenie (tak jak w matematyce ukrtye ułamki), którego człowiek nie posiadający większej wiedzy na dany temat nie odkryje.

    Piotr
    Keymaster
    #15471

    Wczoraj zrobilem sobie prywatny seans tego filmu na kompie 8) i zauwazylem na samym poczatku, na weselu Rikera orkiestra Gwiezdnej Floty ma inne mundury niz ta orkiestra z Star trek Rebelia. W Rebelii ma standardowe mundury, natomast w Nemesisie ta orkiestra ma mundury podobene do mundurow galowych tylko ze cale ciemne z bialymi wykonczeniami. Czyzby nowe mundury dla orkiestry GF ❓

    Wygląd mudnurów "galowych" zależy zapewne od miejsca i okazij na której grają. Inaczej będą ubrani na weselu a jeszcze inaczej na bankiecie czy stypie.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 27 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram