Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Międzynarodowa stacja kosmiczna

Międzynarodowa stacja kosmiczna

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 109 total)
  • Author
    Posts
  • Elvenking
    Participant
    #88720

    Czy stacja jest w jakiś sposób chroniona przed mikrometeorytami i różnym innym śmieciem zmierzającym w stronę naszej planety? Trochę mnie to nurtuje. Ktoś wie, jak często zdarzają się przebicia poszycia, uszkodzenia baterii słonecznych itd?

    Romek 63
    Participant
    #88933

    Czy stacja jest w jakiś sposób chroniona przed mikrometeorytami i różnym innym śmieciem zmierzającym w stronę naszej planety? Trochę mnie to nurtuje. Ktoś wie, jak często zdarzają się przebicia poszycia, uszkodzenia baterii słonecznych itd?

    Niestety żadnej ochrony stacji przed obiektami nie ma. Są tylko śledzone większe obiekty z ziemi i załoga jest przed nimi ostrzegana ale nie wiem jak często się to dzieje, aczkolwiek 2 razy słyszałem o takim ostrzeżeniu.

    Galactica
    Participant
    #88945

    Czy stacja jest w jakiś sposób chroniona przed mikrometeorytami i różnym innym śmieciem

    Ochronę stanowią powłoki kewlarowe, które są na każdym module.

    Konieczne modyfikacje wewnątrz modułu Leonardo nie są szczególnie poważne i będą obejmować instalację wyjść sieci komputerowej Stacji oraz dodanie elementów umożliwiających wygodną pracę na orbicie - między innymi różnego rodzaju uchwytów. Moduł zostanie także wyposażony w specjalne pokrycie z wielowarstwowego Kevlaru, zastosowane również w przypadku innych elementów ciśnieniowych ISS, chroniące je przed przebiciem przez mikrometeoroidy, czy niewielkie fragmenty kosmicznych śmieci, których ilość na orbicie stale wzrasta.

    http://www.kosmonauta.net/component/content/article/1247

    Romek 63
    Participant
    #88956

    Ochronę stanowią powłoki kewlarowe, które są na każdym module.

    O tyle tę ochronę stanowią o ile kevlar jest lepszy od stali. Niestety to ciągle tylko pasywna ochrona a więc półśrodek, bo większe kawałki i tak przebiją osłony. Niestety czynna ochrona np. laserowa lub plazmowa jest ciągle w sferze projektów 😐

    Galactica
    Participant
    #88973

    O tyle tę ochronę stanowią o ile kevlar jest lepszy od stali. Niestety to ciągle tylko pasywna ochrona a więc półśrodek, bo większe kawałki i tak przebiją osłony. Niestety czynna ochrona np. laserowa lub plazmowa jest ciągle w sferze projektów

    Stacja zawsze może zmienić kurs, a umieszczanie broni w kosmosie jest zakazane.

    Romek 63
    Participant
    #88985

    Ale Chińczycy chyba chcą o tym zapomnieć 😆 Zobacz ostatnią wiadomość w temacie Kosmiczne okręty bojowe.Poza tym nie każdy mały obiekt ale groźny dla stacji jest śledzony z ziemi i nie każdy da się dostrzec na tyle wcześnie by zmienić kurs stacji. Co prawda na razie nie było większego zderzenia ale niestety tych małych obiektów na orbicie jest coraz więcej więc coś przeciw nim by się przydało.

    Galactica
    Participant
    #88986

    Wiem widziałem......

    Elvenking
    Participant
    #89155

    Wystarczyłyby działa laserowe - posiadamy już takie o całkiem sporej mocy (przepalają spokojnie blok silnika V8 😀 ), a te należące do armii izraelskiej zestrzeliwują nawet pociski moździerzowe, tak więc jest siła i precyzja. Może i dałoby się tak nagiąć przepisy, żeby nie uznano ich umieszczenia na ISS za rozprzestrzenianie broni 🙂

    Galactica
    Participant
    #89542

    Na kosmonaucie znalazłem ciekawe zdjęcie:

    Dołączona grafika

    Zdjęcia wykonane podczas dokowania Atlantisa misji STS-132.

    Romek 63
    Participant
    #89545

    Na kosmonaucie znalazłem ciekawe zdjęcie:

    Zdjęcia wykonane podczas dokowania Atlantisa misji STS-132.

    Niestety nie wiem czemu ale na moim komputerze zdjęcia z portalu Kosmonauta.net po skopiowaniu na nasze forum są niewidoczne 🙁

    Wystarczyłyby działa laserowe - posiadamy już takie o całkiem sporej mocy (przepalają spokojnie blok silnika V8 😀 ), a te należące do armii izraelskiej zestrzeliwują nawet pociski moździerzowe, tak więc jest siła i precyzja. Może i dałoby się tak nagiąć przepisy, żeby nie uznano ich umieszczenia na ISS za rozprzestrzenianie broni 🙂

    Co do tych dział laserowych to moim zdaniem nie tylko do obrony stacji ISS by się przydały. Wydaje mi się że warto by rozmieścić na orbicie Ziemi ze 2-3 IMPULSOWE działa laserowe o wielkiej mocy, jako ochrona przed dużymi planetoidami. (Musi być więcej niż 1 by Ziemia nie przysłaniała laserowi na orbicie co pewien czas ostrzeliwanej planetoidy). Mogłyby one być pod nadzorem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wydaje mi się że takie działa to byłaby najlepsza ochrona przed zderzeniem. Po pierwsze są bardzo celne, po drugie czas przygotowania do strzału jest szybki, po trzecie nie trzeba materiałów wybuchowych ani głowicy jądrowej gdyż wystarczy seria błysków takiego lasera by powodować na jednej stronie powierzchni planetoidy gwałtowne wybuchy materii w wyniku nagłego wzrostu temperatury i wyrzut materii jak w silniku rakietowym który zepchnie planetoidę z kursu kolizyjnego 🙄 Coś w rodzaju eksplozji wulkanów wyrzucających materię w przestrzeń kosmiczną po jednej stronie planetoidy tworzących siłę odrzutu 🙂 Słyszałem o takim pomyśle na kanale TV Discovery.

    Romek 63
    Participant
    #89952

    Chiny mogą dołączyć do partnerów ISS !

    http://www.kosmonauta.net/index.php/Konfer...tnerow-iss.html

    Chyba niezły pomysł - obniżyłoby to koszty eksploatacji ISS przypadające na każde państwo lub zwiększyło budżet na działalność.

    Dołączona grafika

    Galactica
    Participant
    #90183

    No ciekawe. Jeszcze Indie w to wciągnąć należy.

    Romek 63
    Participant
    #90342

    Jeśli byłyby zainteresowane, to każdy dodatkowy kapitał finansowy byłby przydatny. Tyle tylko że technologicznie to Indie nic nowego by pewnie tu nie wniosły.

    Galactica
    Participant
    #90351

    Indie są zainteresowane. Tylko ciekawie by to wyglądało jakby chińczycy latali statkami Indii, a hindusi chińskimi 🙂 Poza tym ISS byłaby większa, a być może w przyszłości by powstała większa stacja z kółeczkiemm obrotowym.

    Romek 63
    Participant
    #90387

    Być może taka 😀

    Projekt paliwowej stacji kosmicznej NASA L-1 Gateway. Ten projekt chyba był związany z programem Constellation.

    Dołączona grafika

    A tu chyba nowszy projekt:

    http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Stacja...g4sticaid=6ed6c

    Dołączona grafika

Viewing 15 posts - 61 through 75 (of 109 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram