Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Życie na Marsie wciąż ma szansę

Życie na Marsie wciąż ma szansę

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #3976

  Badacze NASA, w odpowiedzi na tygodniowe spekulacje mediów, oświadczyli, że zawarte w glebie Marsa nadchlorany nie wykluczają możliwości, iż na planecie tej istniało życie.

  [more]Nadchlorany, znajdujące się między innymi w paliwie rakietowym jako związki utleniające, znaleziono w próbkach pobranych w czerwcu i lipcu przez lądownik Pheonix. Związki te są szkodliwe dla organizmu ludzkiego, ale jak wskazuje Peter Smith z University of Arizona w Tucson, na pustyni Atakama znaleźć można bakterie, które używają jako źródło energii tlen z naturalnie występujących nadchloranów.

  Prawdopodobne znalezienie nadchloranów w glebie Marsa nie zostało podane do wiadomości, gdyż analiza danych wciąż jeszcze nie jest zakończona. Ich obecność wykryta została przez analizator MECA (Microscopy, Electrochemistry and Conductivity Analyzer) oraz WCL (Wet Chemistry Laboratory), teraz zaś naukowcy próbują potwierdzić wyniki za pomocą TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyzer). Analiza z użyciem tego instrumentu potwierdziła jak dotąd obecność tlenu, źródłem którego mogłyby być sole nadchloranu, nie wykazała jednak śladu chloru. Możliwe jest jednak, iż badana sól nadchloranu nie uwalnia chloru podczas ogrzewania. Dalsze badania próbek mają nie tylko potwierdzić obecność tych soli, ale również określić ich zawartość ilościową i jakościową oraz wykluczyć możliwość, iż są one jedynie zanieczyszczeniem powstałym w wyniku lądowania Phoenixa, którego paliwo, użyte w jednym z etapów lądowania, zawierało nadchlorany.

  Więcej szczegółów znajdziecie m.in. na stronach NASA i Scientific American.[/more]

  Lo'Rel
  Participant
  #60656

  Wcale bym się nie zdziwił, gdyby w końcu znaleziono dowody na to, że na Marsie mogło rozwijać się życie. Ziemia i Mars mają tak wiele ze sobą wspólnego. I pomyśleć, że gdyby Ziemia była na miejscu Marsa, nie było by nas dzisiaj...

  Crane
  Participant
  #60661

  I pomyśleć, że gdyby Ziemia była na miejscu Marsa, nie było by nas dzisiaj...

  A Marsjanie właśnie odkrywaliby, że na Ziemi mogło kiedyś istnieć życie 😆

  Takie odkrycie może być dosyć istotne, bo jeśli na tak małej przestrzeni jak układ słoneczny, życie nawet w bardzo prymitywnej formie mogło rozwinąć się na dwóch planetach to jest prawie pewne, że pojawiło się również w innych częściach kosmosu.

  zdarom
  Participant
  #60671

  A może tam było życie tylko odleciało z prędkością worp 😀 bo planeta dążyła ku jałowiźnie jak w TNG gdy Picard nauczył się grać na flecie, i oni wtedy zauważyli że na ziemi coś sie "wykluwa", i teraz nas czasami odwiedzają. W końcu wszechświat już chwile istnieje.

  Lo'Rel
  Participant
  #60677

  oczywiście jest to niemożliwe, gdyby tak było, to marsjanie byliby co najwyżej na etapie rozwoju ewolucyjnego podobnego do ziemskiego, gdyby na Marsie mogło rozwinąć się życie, to by się rozwinęło, a jednak mamy jałową pustynię. Gdyby znaleziono dowody na to, że prymitywne życie tam istniało była by to rewolucja i znak w kierunku, że życie jest raczej powszechnym zjawiskiem. Bo jakie jest prawdopodobieństwo, że rozwinie się ono na dwóch planetach w bezpośrednim sąsiedztwie, a nigdzie indziej we wszechświecie już nie?

  zdarom
  Participant
  #60684

  A dlaczego gdzie indziej już nie? Tylko dlatego że nie jesteśmy w stanie nic konkretnego wypatrzeć we wszechświecie, no chyba że chodzi ci o nasz układ słoneczny. Po zatym "Kobiety pochodzą z wenus"

  Lo'Rel
  Participant
  #60693

  No właśnie chodzi mi o to, że skoro jakieś życie mogło się rozwinąć na dwóch sąsiadujących ze sobą planetach, to można śmiało założyć, że życie we wszechświecie jest powszechnym zjawiskiem. Choć oczywiście póki co nie można tego udowodnić.

  zdarom
  Participant
  #60695

  No właśnie "póki co" nie możemy potwierdzić, ale nie możemy także zaprzeczyć z powodu braku dowodów i tu wkraczają domysły, ale przecież nie mówie że w tym samym czasie.

  Lo'Rel
  Participant
  #60705

  Czyli co do zasady - zgadzamy się w tym temacie. Dobrze, że chociaż w tym :> pozdrawiam

Viewing 9 posts - 1 through 9 (of 9 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram