Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Ziemia II coraz bliżej.

Ziemia II coraz bliżej.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #4024

  Dzięki współpracy naukowców z ESO (European Southern Observatory) oraz wydziału optyki kwantowej Instytutu Maxa Plancka, uczyniono kolejny krok na drodze do poszukiwań planet podobnych do Ziemi.

  [more]Połączenie astronomii i fizyki kwantowej zaowocowało powstaniem nowej techniki skalującej, wykorzystującej ultrakrótkie impulsy światła lasera do stworzenia 'grzebienia częstotliwości', który to stanowi precyzyjną podziałkę niezbędną do kalibracji spektrografu. Tego typu wysoce precyzyjny spektrograf będzie potrzebny w eksperymentach planowanych dla projektowanego przez ESO teleskopu E-ELT (European Extremely Large Telescope). Jednym z projektów realizowanych za jego pomocą ma być projekt CODEX, którego celem będzie bezpośredni pomiar niedawno odkrytych przyspieszeń Wszechświata poprzez badanie prędkości odległych galaktyk i kwazarów przez okres 20 lat. Badania takie pozwoliłyby sprawdzić ogólną teorię względności Einsteina oraz naturę ciemnej energii.

  Co więcej astronomowie używają spektrografów do szukania planet wokół gwiazd, poprzez obserwację niewielkich ruchów tych gwiazd spowodowanych przez orbitującą planetę. Przy obecnej technologii planety takie mogły być wykryte tylko wówczas, gdy, w porównaniu do Ziemi, były stosunkowo masywne bądź znajdowały się blisko badanej gwiazdy, toteż bardziej precyzyjny spektrograf pozwoli astronomom wyszukać planety o właściwościach podobnych do Ziemi.

  Szczegóły na stronie ScienceDaily.[/more]

  Anonymous
  Guest
  #62093

  Ale zapomnieli dodać, że całe to badanie przyspieszenia wszechświata odbywa się na obserwowaniu starego, dobrego efektu Dopplera czyli przesunięciu światła gwiazd ku czerwieni. Im bardziej oddalona gwiazda tym bardziej czerwona. Spektrograf bada odległość na podobnej zasadzie w zakresie innych emisji. Dodam, że śmieszną nazwę wymyślili dla teleskopu. Ciekawe jak nazwą teleskop o średnicy 50 metrów, który mają zamiar umieścić na Księżycu.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram