Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Zagadki Wszechświata - ciemna materia

Zagadki Wszechświata - ciemna materia

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #4023

  Analiza danych uzyskanych z satelity PAMELA (Payload for Antimatter Matter Exploration and Light-nuclei Astrophysics), wykazała w Drodze Mlecznej obecność pozytronów w liczbie znacznie przekraczającej ilość założoną w standardowym modelu fizyki cząstek elementarnych. Kosmolodzy widzą w tym możliwość potencjalnego wykrycia cząstek ciemnej materii - hipotetycznej substancji stanowiącej większość masy Wszechświata.

  [more]Wg obecnej teorii zderzenie cząstek ciemnej materii powoduje ich rozpad do normalnych cząstek w tym znacznej ilości pozytronów, których przewidywana energia powinna być rzędu 10 bilionów eV, czyli tyle, ile stwierdzają zapisy PAMELi. Choć wstępne dane są obiecujące, naukowcy zastrzegają, że będą one jeszcze korygowane i kalibrowane, co może zmienić dotychczasowy wynik. Należy także upewnić się, że za obecność zwiększonej liczby pozytronów nie odpowiada jakiś obiekt astrofizyczny produkujący te cząstki, jak np. supernowa. Jednocześnie jednak badacze zauważają, że znane procesy astrofizyczne powodują stopniowy, a nie jak odnotowany w tym przypadku, gwałtowny wzrost liczby pozytronów.

  Dalsze informacje na stronie ScienceNews, gdzie znajdziecie także linki do kilku artykułów zawierających różne interpretacje i hipotezy wysnute na podstawie danych uzyskanych przez PAMELę. Oficjalne wyniki i wnioski mają się ukazać na początku października.[/more]

  Anonymous
  Guest
  #62101

  Niektórzy twierdzą, że ciemna materia nie dopuści do rozszerzania się wszechiata w nieskończoność. Jak wykazują badanie nie tylko wszechświat się rozszerza, ale robi to cora szybciej. I wierz tu człowieku w to co mówią naukowcy. Z drugiej strony ciekawe skąd się bierze ciemna materia - może z czarnych dziur w wyniku ich parowania?

  Eviva
  Participant
  #62108

  Ja tam należę do ciemnej masy, gdy czytam o takich sprawach. Wierze na słowo, i nie będę zaprzeczac, bo i tak nic nie rozumiem.

  BeneGesserit
  Participant
  #62136

  Wg współczesnych teorii i badań za rozszerzanie się wszechświata odpowiedzialna ma być ciemna energia, o ujemnym ciśnieniu i grawitacji o charakterze odpychającym, natomiast ciemnej materii nie ma wystarczająco dużo aby powstrzymać ekspansję wszechświata.

  Co do pochodzenia ciemnej materii, to zdaje się że może ona powstać np. podczas zderzenia się dwóch masywnych gromad galaktyk. Tak przynajmniej można by wnioskować z tego artykułu;).

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram