Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Wieści gminne z kosmosu - Cassini vs Enceladus

Wieści gminne z kosmosu - Cassini vs Enceladus

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #3991

  W marcu 2006 roku sonda Cassini znalazła dowody występowania ciekłych zasobów wody na księżycu Saturna - Enceladusie. W ciągu kolejnych lat potwierdzono istnienie na jego powierzchni wodno-lodowych gejzerów, których opary zawierają złożone związki organiczne. Niedawny przelot Cassini w pobliżu Enceladusa dostarczył jak dotąd najsilniejszych dowodów, że pod lodową powierzchnią tego księżyca znajdować się może ocean. Jeśli odkrycie to zostanie potwierdzone, księżyc ten stanie się najbardziej obiecującym miejscem w Układzie Słonecznym do poszukiwań życia pozaziemskiego, wyprzedzając takich 'rywali' jak Mars i kolejny księżyc Saturna - Tytan.

  [more]Nowe dowody istnienia oceanu oparte są na odkryciu sodu w pierścieniu E Saturna, zawartego w grupach cząstek lodu, które przypuszczalnie pochodzą z Enceladusa. Znajdujący się na Cassini detektor pyłu kosmicznego odnotował w tym pierścieniu stężenia sodu w ilościach 1 do 100.000. Najprostszym sposobem wyjaśnienia jego obecności jest założenie istnienia oceanu pod powierzchnią księżyca.

  Sód znajduje się w skałach i jak dotąd jego obecność w Układzie Słonecznym wykrywana była tam, gdzie skały bombardowane były przez wiatr słoneczny i promieniowanie. Choć Enceladus składa się głównie ze skał, jego powierzchnia jest lodowa, co zapobiega ucieczce sodu z pomocą wiatru słonecznego i promieniowania. Jedyną drogą opuszczenia Enceladusa przez ten pierwiastek jest ucieczka z wnętrza księżyca. Do tego zaś potrzebna jest woda w stanie ciekłym - wyjaśnia Jonathan Lunine z University of Arizona w Tuscon.

  Roger Yelle z University of Arizona ma inne zdanie. Jak zauważa, powierzchnia Enceladusa nie składa się tylko z czystego lodu wodnego, choć nie mamy pojęcia jakie są pozostałe składniki. W minerałach warstwy powierzchniowej mogą znajdować się niewielkie ilości sodu, stąd sód odkryty w pierścieniu E Saturna może pochodzić z powierzchni Enceladusa nie zaś z jego wnętrza, co obalałoby teorię Jonathana Lunine.

  Dodatkową komplikację stanowi fakt, iż badania teleskopowe z Ziemi nie wykazały śladu sodu w pierścieniu E. Badania te jednak mogą wykryć sód jedynie w formie gazowej, a nie stałej w zamrożonych cząstkach lodu. Na razie pozostaje więc zagadką, czy sód w cząstkach pierścienia E rzeczywiście pochodzi z Enceladusa.

  Kolejny przelot Cassini w pobliżu Enceladusa nastąpi 10 października. Sonda znajdzie się bliżej powierzchni księżyca niż dotychczas - w odległości zaledwie 25 km.

  Więcej wiadomości oraz dokładniejsze wyjaśnienia powstających teorii znajdziecie m.in. na stronach NASA, Science News i Current.[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram