Forum Rozmowy (nie)kontrolowane Nauka Wiązka trakcyjna

Wiązka trakcyjna

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • Author
    Posts
  • Jamjumetley
    Participant
    #6130

    We wrześniu ukazał się w serwisie Gizmodo artykuł o działającej wiązce trakcyjnej (zwanej również holowniczą). Working Tractor Beam Can Move Objects 1.5m With Just Light - brzmi obiecująco, prawda? Im dalej w tekst się zagłębiamy tym entuzjazm maleje. Okazuje się bowiem, że takie urządzenie działa jedynie w atmosferze. Laser podgrzewa powietrze umożliwiając ruch drobnych cząsteczek.

    Dołączona grafika

    Teraz pojawiło się jednak coś bardziej na miarę trekowej wiązki. Zasada działania wygląda na dużo bardziej skomplikowaną. Nie podejmuję się jednak tłumaczenia. Poniżej kilka odnośników:

    Oryginalny news: Blastr

    News na stronie BBC: 'Tractor beam' is possible with lasers, say scientists

    Publikacja naukowa (dla hardcore'ów ;)): Backward Pulling Force from a Forward Propagating Beam

    Romek 63
    Participant
    #96697

    Za słabo znam angielski by te teksty dobrze zrozumieć, ale wydaje mi się że to wykorzystanie światła laserowego raczej daje bardzo niewielkie siły przesuwające przedmiot. Żeby przesunąć statek kosmiczny laser musiałby być o ogromniej mocy - tylko wtedy powstaje pytanie czy nie zniszczyłby on całego statku ?Ale mimo wszystko artykuły bardzo ciekawe. Pewnie wkrótce napiszą też coś po polsku na ten temat to będzie można więcej wywnioskować.

    Romek 63
    Participant
    #100745

    Lepki wysięgnik pomoże w kosmosie

    http://www.polskieradio.pl/23/267/Artykul/...moze-w-kosmosie

    Naukowcy i inżynierowie pracujący dla małej firmy technologicznej Altius Space Machines z Kolorado w USA opracowali rozwiązanie, które ma nie tylko ułatwiać połączenie statków z modułami czy innymi statkami, ale też umożliwiać chwytanie "kosmicznych śmieci" lub serwisowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

    Urządzenie o nazwie "lepkie ramię" jest wysięgnikiem, w którym zastosowano zasadę elektroadhezji. Jest to zjawisko polegające na generowaniu sił w efekcie przyciągania dzięki indukowaniu ładunków elektrostatycznych. Umożliwia ono takie naładowanie różnych materiałów - szkła, metalu, plastiku czy nawet materiału skalnego, z którego składają się asteroidy - że na skutek przyciągania elektrostatycznego trafia on w szczęki wysięgnika.

    "Lepkie ramię" może być instalowane w statku kosmicznym czy stacji każdego typu, nawet w przypadku nieprzystosowania do instalacji normalnych ramion zrobotyzowanych - wymaga tylko dostarczenia napięcia, ma bowiem tylko zwykłe węzły montażowe. Urządzenie zostało już przetestowane w warunkach nieważkości, przy nurkowaniu samolotem oraz w komorze próżniowej, co miało symulować warunki przestrzeni kosmicznej.

    Według badaczy pracujących dla Altius Space Machines, nowe urządzenie miałoby ułatwić na początek dokowanie statków transportowych i załogowych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Sprowadzałoby ono moduł transportowy wprost do kołnierza i śluzy dokującej, bez konieczności skomplikowanych manewrów naprowadzania. Zupełnie jak wiązka naprowadzająca w "Gwiezdnych Wojnach"!

    Eviva
    Participant
    #100750

    Ciekawe, że powołali się na Gwiezdne Wojny, a nie na Star Trek. Powinniśmy złożyć w tej sprawie oficjalny protest 🙂

    Galactica
    Participant
    #100759

    A mnie takie "przyciąganie" sugeruje generatory sztucznej grawitacji.

    Romek 63
    Participant
    #101222

    NASA chce mieć laser do zbierania próbek

    http://kopalniawiedzy.pl/laser-probka-NASA...Trek-14209.html

    http://gadzetomania.pl/2011/11/04/wiazka-h...w-zasiegu-nauki

    http://www.kosmonauta.net/index.php/Techno...yciagajaca.html

    Trzech naukowców z Goddard Space Fight Center otrzymało od NASA grant w wysokości 100 000 USD, który jest przeznaczony na rozwój technologii laserowego zbierania próbek. Ich bezdotykowe kolekcjonowanie eliminuje ryzyko zanieczyszczenia.

    Obecny w science-fiction, przede wszystkim w Star Treku, system laserowego zbierania próbek, znajduje się w zasięgu współczesnej technologii - stwierdził Paul Stysley. Wraz z Demetriosem Pouliosem i Barry'm Coyle'em próbowali oni stworzyć laserowe urządzenie służące do sprzątania orbity okołoziemskiej. Okazało się jednak, że lasery, przynajmniej obecnie, nie radzą sobie z tak dużymi obiektami jak np. szczątki satelitów. Mogą być jednak użyte do zbierania próbek.

Viewing 6 posts - 1 through 6 (of 6 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram