Forum Trek.pl Newsy Star Trek TrekSonda - wyniki ankiety

TrekSonda - wyniki ankiety

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • fluor
  Keymaster
  #5721

  Przeszło dwa miesiące temu stowarzyszenie TrekSfera startowało z projektem ankiety - badania społeczności fanów Star Treka. Zapraszam do zapoznania się z jego wynikami.

  [more]Pełne dane źródłowe z badania można uzyskać pisząc na adres kontakt@treksfera.pl - zapraszam do zapoznania się z raportem wygenerowanym przez system ankietowy, w którym podsumowano odpowiedzi na wszystkie zadane w ankiecie pytania.

  Poniżej zaś kilka uwag i moja analiza, bazująca na omówieniu TrekSondy, które odbyło się na TrekSferze.

  Na początek uwaga metodologiczna - ankieta w znaczącej mierze trafiła do długoletnich i aktywnych fanów Star Trek, udzielających się bądź obserwujących polski fandom.

  Druga sprawa - chociaż wypełnienie ankiety zajmowało około 15-20 minut (wszystkie 45 pytań obowiązkowych), to zrobiło to 347 osób - to całkiem sporo jak na czas badania oraz aktywność na polskich forach ST.

  Pierwszą z ciekawych kwestii jest istnienie kobiet-fanów. Chociaż znamy liczne przykłady, to przypomnę - nawet podczas wywiadu w telewizji padło pytanie czy kobiety się interesują Star Trekiem. Ta ważna kwestia nie mogła zostać niezbadana. Ogólnie rzecz biorąc szacuje się, że kobiety stanowią około 1/3 fandomu ogólnofantastycznego. W naszej ankiecie wygląda to następująco:

  Dołączona grafika

  Nie tak źle, choć 2 razy mniej niż w ogólnym fandomie.

  Idąc dalej, możemy spojrzeć na proporcje w podziale na płeć w poszczególnych grupach wiekowych:

  Dołączona grafika

  Jak widać na wykresie, w grupie wiekowej poniżej 21 lat jest zdecydowana przewaga kobiet nad mężczyznami. Czyżby zapowiedź jakichś głębszych zmian w fandomie za kilka lat? Zobaczymy.

  Pytanie o pierwszy kontakt ze Star Trekiem (można było wybrać serial i/lub film) nie przyniosło zbyt wielkich niespodzianek:

  Dołączona grafika

  Dość jasnym było, że większość polskich fanów wychowała się na TNG (znaczący udział miały tu emisje na TVP1 i TVN). Zadziwia, przynajmniej mnie, 8%, które do Star Treka zachęciło obejrzenie The Motion Picture - ale jak rozumiem są gusta i guściki - mnie raczej by zniechęcił. W zestawieniu bardzo słabo wypada Star Trek XI, film, który miał być skierowany do osób spoza fandomu i przyciągać nowe osoby. Być może jest zbyt wcześnie na ocenianie jego skuteczności, może ankieta nie dotarła do nowych fanów, którzy dopiero odkrywają bogactwa trekowych portali... W każdym razie kiepski wynik filmu w tym zestawieniu trochę zaskakuje. Całkiem silną pozycję ma TOS, przez wielu fanów pomijany jako przestarzały, ale po rozkwicie fanklubów Spocka wnioskuję, że jednak coś jest na rzeczy.

  Nie pytaliśmy o to wprost, ale na podstawie deklarowanej daty urodzenia oraz informacji od jak dawna respondenci oglądają ST, udało się uzyskać dane o wieku inicjacji trekowej:

  Dołączona grafika

  Być może to wynik zaokrągleń i słabej pamięci, bo z danych wynika, że ponad 50% trekkerów zaczęła oglądać w wieku mniej niż 11 lat (8% nie przekroczyło 7 lat, gdy pierwszy raz mówiło "Make it so").

  Może teraz mniej o samych fanach, a bardziej o gustach. Jak oceniamy seriale trekowe?

  Dołączona grafika

  TOS - poprawnie, przeważająca ocena to "dobrze"

  TAS - 60% fanów przyznaje się, że nie zna tego serialu. Zapewne dlatego, że nigdy nie był emitowany w polskiej telewizji, sam serial ma też opinię niekanonicznego (mniejsza o to, na ile słuszną). Osoby, które już coś obejrzały wystawiają średnią ocenę "dostatecznie".

  Dołączona grafika

  TNG - naprawdę imponujące, nie ma żadnych głosów na "niedostatecznie" i "miernie", a do nieznajomości serialu przyznaje się niespełna 3% respondentów. Praktycznie serial zebrał same oceny pozytywne, jest jasnym, że nie tylko osoby rozpoczynające przygodę z Trekiem od TNG (56% respondentów) oceniają go wysoko, ale także pozostali.

  DS9 - tu także bardzo dobre oceny, z przewagą celujących, choć nieco słabiej niż w przypadku poprzednika.

  Dołączona grafika

  VOY - "bardzo dobrze" przeważa, ale oceny są wyraźnie słabsze niż TNG i DS9.

  ENT - wyraźna większość ocen zawiera się pomiędzy "dostatecznie", a "bardzo dobrze", z tym, że widać tu podzielone zdania. Ostatni serial Star Trek wzbudzał dość spore kontrowersje w polskim fandomie i chociaż jego ocena z czasem łagodnieje, to wciąż widać grono niezadowolonych fanów (oceny miernie i dostatecznie 33% respondentów - to największy negatyw spośród opisywanych seriali).

  Oceny filmów omówię na zbiorczym wykresie:

  Dołączona grafika

  Skala na wykresie jest taka sama jak w przypadku seriali - od oceny niedostatecznej do celującej, a słupki przedstawiają średnią arytmetyczną wyliczoną z ocen poszczególnych filmów. Najlepiej oceniany First Contact (VIII), najgorzej The Final Frontier (V) - to akurat nie są wielkie niespodzianki. Chociaż niektórych może zdziwi, że piątka w zasadzie nie została zmiażdżona - jak widać jest całkiem sporo osób, które znajdują w niej coś interesującego (prawie 30% respondentów dało oceny celująco lub bardzo dobrze).

  Na wykresie możemy zaobserwować znane prawo, które mówi, że co drugi Star Trek jest udanym filmem - i faktycznie II, IV, VI i VIII mają noty wyższe niż poprzedzające ich filmy. Niestety Nemesis (X) wyłamało się z tej reguły, nawet pomimo wystąpienia w filmie Romulan i śmierci postaci z głównej obsady.

  Star Trek XI nie porwało tłumów - przynajmniej jeżeli rozpatrujemy badaną grupę. Liczne grono zwolenników (55% ocen celujących lub bardzo dobrych) jest równoważone przez dość silną opozycję (11% na miernie/niedostatecznie; kolejne 11% dostatecznie). Co cieszy, to najmniejsza z wszystkich filmów ilość osób wybierających opcję "nie znam" - 3,5%.

  Przyjrzyjmy się jak wygląda nasze fanowskie zaangażowanie:

  Dołączona grafika

  27 respondentów (7,8% populacji) przyznało się, że miało na sobie mundur Gwiezdnej Floty. Wydaje mi się, że znam połowę ludzi, którzy zaznaczyli tą opcję. 🙂 Nie mam danych porównawczych z innymi fandomami (np. Star Wars), ale myślę, że ta liczba będzie się powiększać, w miarę jak będą pojawiać się kolejne okazje - konwenty, zloty, spotkania.

  Ilu fanów Star Trek znamy osobiście?

  Dołączona grafika

  29% respondentów nie zna żadnych fanów osobiście, poza sobą. Kolejne 52% zna niewielką ilość fanów - 1-5. Badanie było robione przed tegorocznym konwentem, tak więc sądzę, że jeżeli będziemy robić podobne badania w przyszłości, to wyniki okażą się dużo lepsze.

  Czy kiedykolwiek próbowałeś nauczyć się języka klingońskiego (lub innego ze Star Trek)?

  Dołączona grafika

  Najpopularniejszy i najłatwiejszy na nauczenia ze wspomnianych języków to oczywiście klingoński. Mała ankieta nie pozwalała na sprawdzenie na ile deklaracje mają odzwierciedlenie w rzeczywistości, ale przyjmując prawdomówność ankietowanych - 16 osób osiągnęło pewien poziom biegłości w jednym z trekowych języków, a kolejne 80 osób zniechęciło się podczas nauki. Czy to nie wspaniałe (i trochę dziwne) móc powiedzieć do kogoś Hab SoSlI' Quch?

  Jak wyglądałby nasz idealny Star Trek? W raporcie z ankiety im więcej punktów zyskała opcja, tym jest niżej w hierarchii, jednak tutaj pozwoliłem sobie odwrócić kolejność. Chciałem też pokazać proporcje pomiędzy tymi wskaźnikami.

  Dołączona grafika

  Najważniejsze są dwa elementy: eksploracja kosmosu i ciekawie zbudowane postaci. Nieco dalej tło fabularne i wizje technologii i przyszłości. Na samym końcu - przystojni aktorzy.

  Ostatni wykres, który chciałbym opisać przedstawia gusta respondentów, spytanych o to jaki serial/film cenią wyżej lub na równi ze Star Trekiem.

  Dołączona grafika

  60 osób (17%) nie chciało podać żadnego albo podawało mniej popularne odpowiedzi. 1/3 odpowiedzi wskazywała na popularność Stargate (rozumianego szeroko bo, nie rozbijałem tego na poszczególne serie i filmy) i Battlestar Galactica. Do popularnych odpowiedzi należał także Babilon 5 oraz... Gwiezdne Wojny (ok. 25% respondentów). Co należy podkreślić, to sporo osób zaznaczało, że Trek jest dla nich najważniejszy, a wymieniane seriale po prostu lubią oglądać.

  Poniższy raport jest tylko próbką danych, jakie można wyciągnąć z TrekSondy, celowo pominąłem pewne sprawy, a na inne zabrakło miejsca. Najbardziej oczywiste przeoczenia, to chociażby oglądalność polskich i zagranicznych stron ST, zbieżność gustów serialowych, pisanie fanfików, stosunek do gier komputerowych, spotkań fanowskich i fanklubów.

  Mam nadzieję, że takie opracowania wkrótce się pojawią. Dzięki za czytanie tego raportu i za sam udział w badaniu.[/more]

  Troi
  Participant
Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram