Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Technologie kosmiczne dla sportu

Technologie kosmiczne dla sportu

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • Anonymous
  Guest
  #3985

  Sportowcy biorący udział w trwającej olimpiadzie korzystają nie tylko z siły wyćwiczonego ciała. W sukurs sportom wodnym czy lekkiej atletyce przychodzi kosmiczna technologia. Próbowano już oskarżyć o technologiczny doping pływaków używających najnowszego kostiumu firmy Speedo. Jednak nie tylko pływacy korzystają z odkryć nauki.

  [more]Biegaczom osiąganie bajecznych wyników ułatwia sama NASA. Najnowsze buty zbudowane są z materiałów wykorzystywanych do szycia skafandrów kosmicznych i ważą jedynie 93g przylegając do stóp niczym własna skóra. podobnie ma się rzecz z najnowszym kostiumem do biegania - w czymś takim po raz pierwszy wystąpiła Kathy Freeman w Sydney. Podobnie rzecz się ma z innym sprzętem. Najnowsze technologie pozwoliły na stworzenie oszczepu, który może polecieć dużo dalej, a waży jedynie 800g.

  Trudno powiedzieć czy to nie jest wypaczenie hasła barona de Coubertena: wyżej, szybciej, mocniej. W dobie walki nie tylko z własnymi ograniczeniami coraz nowocześniejsze gadżety skłaniają ku idei starożytnych Greków, którzy kazali swoim sportowcom występować nago i boso.

  Więcej na ten temat można poczytać tutaj.[/more]

  GWYNBLEIDD
  Participant
  #60836

  No coz nie jest to jakas rewelacyjna nowosc tak prawde mowiac. Odwolam sie do przykladu z mojego plywackiego podworka 😉 Wiele sie mowi o stroju plywackim (nazwy nie wymienie - prosze spojrzec na plywakow USA ;)), ktory uznawany jest za konstrukcje dajaca "kosmiczny" handicap jego uzytkownikom. Tym czasem inna firma (prosze spojrzec na stroje Polakow ;)) stroj taki sam w strukturze materialowej i budowie (dwie warstwy - elastyczna materialowa i nakladka teflonowa) wymyslila w latach 70'tych. Caly problem jaki sie zaczyna pojawiac to nie powrot do czasow Starozytnej Grecji a raczej stworzenie rownych mozliwosci dostepu do chocby nowinek w dziedzinie strojow. Bo zrownanie mozliwosci wykorzystania technologii w czasie treningow to raczej bajka na miare idei Star Treka.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram