Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Sukces Marcati 1 - odrodzenie kosmodromu Alcântara

Sukces Marcati 1 - odrodzenie kosmodromu Alcântara

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #4688

  Jak donosi Brazylijska Agencja Kosmiczna (AE:cool:, brazylijsko-niemiecka misja Maracati 1 zakończyła się pełnym sukcesem. Wystrzelona w piątek z kosmodromu Alcântara (CLA) rakieta Orion 1 osiągnęła wysokość 93,7 km, pozostała w powietrzu przez 5 minut, po czym spadła do morza 80,9 km od brazylijskiego wybrzeża, osiągając prędkość końcową 4700 km/h (czterokrotna prędkość dźwięku).

  [more]Celem misji było przeszkolenie pracowników ośrodka oraz sprawdzenie sprzętu telemetrycznego i siec meteorologicznej, jak również promocja wymiany na polu naukowym i technicznym z niemiecką agencją kosmiczną - Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR)

  Na ten rok planowane są jeszcze cztery starty: jeden w lipcu, dwa we wrześniu i ostatni w listopadzie. Jak dotąd kierownik CLA, Nilo de Andrade, potwierdził start rakiety VSB-30, głównego projektu brazylijskiego programu kosmicznego, przed końcem roku 2010. Jeśli przewidziane na 2009 rok starty zostaną potwierdzone, będzie to największa ich liczba od czasu katastrofa rakiety VLS-1 w 2003 roku, w eksplozji której zginęło 21 pracowników kosmodromu i całkowitemu zniszczeniu uległo stanowisko startowe.

  Na podstawie Xinhua i Bem Parama[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram