Forum Star Trek Online - Forum serwisu STOnline.pl Newsy Star Trek Online STO Free to Play - pierwsze informacje

STO Free to Play - pierwsze informacje

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • Author
  Posts
 • Slawek
  Moderator
  #6406

  Po zeszłotygodniowym ogłoszeniu przejścia Star Trek Online na model Free-to-Play przyszła pora na konkrety. Oficjalna strona STO zaktualizowana została o pokaźną sekcję w pełni poświęconą wizerunkowi "darmowej" rozgrywki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy i godne uwagi obserwacje, a całość szczegółowych informacji znajdziecie tutaj.

  [more]

  • Wprowadzony zostanie podział na Gold Members oraz Silver Members. Pierwsza grupa obejmuje graczy z dożywotnią subskrypcją, lub posiadających wykupiony abonament, podczas gdy druga to osoby grające "za darmo", nie uiszczające żadnych stałych opłat.
  • Różnica między Gold a Silver polegać będzie na dostępności niektórych elementów gry, a także na pewnych nałożonych restrykcjach. Wiadomo już jednak - co też reklamowane jest w materiale prasowym - że cała podstawowa zawartość STO nie będzie ograniczona, w związku z czym każdy gracz będzie mógł stworzyć dowolną postać, ukończyć wszystkie misje, rozegrać potyczki PvP, Fleet Action, i temu podobne.
  • W kwestii misji wiadomo także, iż wstępnie nie będą nakładane żadne restrykcje na możliwość rozgrywania Featured Series Episodes, specjalnych eventów, Special Task Force, a także misji Foundry - wszystkie mają być dostępne także dla Silver Members.
  • Głównymi ograniczeniami "srebrnych" graczy mają być przede wszystkim zmniejszony rozmiar ekwipunku i banku, limit na ilość możliwych do pozyskania funduszy, a także brak dodatkowych slotów dla członków załogi, zdobywanych dotychczas wraz z awansem postaci. Oprócz tego osoby grające za darmo nie będą miały dostępu do narzędzi The Foundry, a także będą musiały się liczyć z reklamami w Vivox Voice Chat oraz pewnymi restrykcjami funkcji chata, maila i forum.
  • Gracze "złoci" nie będą w żaden sposób ograniczeni. Dostępna im będzie dokładnie ta sama zawartość jak dotychczas, wliczając w to możliwość tworzenia misji w Foundry, Veteran Rewards, darmowe Respec tokeny itd. Co więcej, każda osoba posiadająca w danej chwili aktywną subskrypcję Gold otrzymywać będzie co miesiąc darmowe 400 "punktów promocyjnych". Można przypuszczać, że podobnie jak w przypadku Champions Online mowa o Cryptic Points do wykorzystania tylko w Star Trek Online (nie w żadnej innej grze Cryptic).
  • Przejście z formy Gold na Silver i vice-versa wiązać się będzie z koniecznością konwersji naszych postaci na przeciwny model rozgrywki. Na ten przykład, byli abonenci chcący zagrać bohaterem stworzonym jako Gold, będą musieli dostosować go do modelu Silver, pozbawionego wszelkich wcześniejszych dobrodziejstw. Choć zmiana ta nie będzie wymogiem, a nasze postacie pozostaną nietknięte do czasu ewentualnej odnowy subskrypcji, to bez odpowiedniej modyfikacji nie będzie nam dane ich aktywować. Niestety nie wiadomo na chwilę obecną na czym dokładnie będzie polegać taka konwersja oraz czy wiązać się ona będzie z permanentną stratą niektórych zdobyczy czy funduszy. Twórcy zapewniają jednak, że wszelkie pozyskane na koncie Veteran Rewards oraz produkty zakupione w C-Store będą dostępne niezależnie od metody rozgrywki.
  • Przejście na model F2P wiąże się z wyznaczeniem nowych priorytetów dotyczących źródeł dochodu gry. W tym przypadku będzie to jeszcze większy niż dotychczas nacisk na produkty oferowane w C-Store. Zarówno Silver jak i Gold Members będą mogli zakupić dodatkowe usługi, sloty, okręty, kostiumy, i wiele innych. I tak podczas gdy abonenci i osoby z lifetime bez problemu zadowolą się tym, co otrzymują domyślnie, tak gracze "srebrni" z pewnością odczują podczas zabawy uciążliwość pewnych restrykcji, przez co mogą mimo wszystko zechcieć usprawnić sobie rozgrywkę okazyjnymi zakupami.
  • Wprowadzona zostanie nowa waluta w grze - Dilithium. Zastąpi ona dotychczasowe "Marki" i "Emblemy", które będą odpowiednio przekonwertowane. Co jest jednak ciekawe, w opisie waluty pojawia się stwierdzenie, które może sugerować dostępność produktów z C-Store także w zwykłej grze. Otóż środek ten zdobywany będzie stopniowo na przestrzeni całej zabawy, w związku z czym porzucona zostanie idea darmowych tokenów na okręty, a wszystkie statki dotychczas dostępne za kredyty trzeba będzie zakupić za Dilithium. Na tej samej zasadzie wszystkie sklepy, które oferowały produkty za poszczególne odznaki, teraz przyjmować będą nową walutę. I tak gracze, którzy zakupią nowy statek za prawdziwe pieniądze, będą mieli do niego ogólny dostęp na całym koncie, podczas gdy okręty zakupione za walutę gry przypisane będą tylko do jednej postaci - tak jak odbywa się to na chwilę obecną w przypadku Emblemów. Nic pewnego, ale daje to nadzieje na wspominaną wielokrotnie możliwość zdobycia przynajmniej niektórych produktów C-Store bez inwestycji faktycznych środków pieniężnych.

  Miejcie jednak na uwadze, że wszystkie podane na chwilę obecną informacje nie są jeszcze w 100% ustalone i mogą ulec zmianie przed ostatecznym wejściem gry w model F2P. Dokładna data udostępnienia "darmowej" rozgrywki nie jest jeszcze znana poza faktem, że ma to nastąpić do końca roku.[/more]

  Silver Phoenix
  Participant
  #100293

  Mniej obcięli, niż się spodziewałem.

  Slawek
  Moderator
  #100294

  Jeszcze nic pewnego. Na forum gracze - głównie liferzy - już się burzą i żądają większych ograniczeń dla srebrnych. Propozycje zmian sięgają takich absurdów, że to się w pale nie mieści. Ot przykłady:

  - Limited playing time per day for Silver members.

  - Limit the times of day free users can login, leaving more peak-time to paying members.

  - Limiting rank advancement, ship availability and access to higher level rewards.

  - Giving more rewards, rank opportunities and weapons power to paying members.

  - Having completely separate servers for Free-to-Play members. Once they start paying, they can move to the Gold servers.

  Najchętniej to by od razu wystawili tabliczkę z napisem "NO FUN ALLOWED". Zapewne jakieś większe ograniczenia dla Silver Members zostaną jeszcze wprowadzone, ale prędzej spodziewałbym się dodatkowych korzyści dla abonentów. Wydaje mi się jednak, że sam dostęp do epizodów - w tym featured series - nie będzie ograniczony. Co najwyżej jakieś nagrody mogą nie być dostępne (np. te limitowane czasowo, jak Breen, Remanin itp.), albo coś w tym stylu.

  Mnie się to podoba na chwilę obecną. Pewnie zrobię sobie osobne postacie do gry darmowej, a raz na kilka miesięcy mimo wszystko powrócę do abonamentu, dla wygody i swobody. Tak czy inaczej, mimo wszystko nie wierzę, że nie przyjdzie mi jeszcze wydać trochę grosza na tę gierkę. 😉

  Silver Phoenix
  Participant
  #100297

  Z jednej strony trudno im się dziwić. Wyłożyli na to sporą kasę i coś by chcieli z tego mieć. Z drugiej zaś strony - chyba kto miał wykupić lifetime, to wykupił. Cryptic ich pieniędzmi obraca już od dawna. Jak zmuszą wydawcę do zmiany polityki? Groźbą, że przestaną grać? ;)Przecież nawet w chwili obecnej liferzy wcale nie są aż tak do przodu względem regularnych graczy. Poza dostępem do paru opcji wyjdą lekko na plus pod względem kasy: zakup lifetime to kwota równa dwudziestu miesiącom abonamentu. Zważywszy, że gra wyszła na początku 2010, to albo już są do przodu względem ludzi płacących abonament, albo zaraz będą ;)No, ale to takie sobie gdybanie 🙂

  Slawek
  Moderator
  #100298

  Warto mieć na uwadze, że oprócz ogólnych korzyści i ułatwień względem Silver, Gold dostają także miesięcznie 400CP. Czyli +/- równowartość 5$. Punkty te będą mogli wykorzystać albo na produkty z C-Store, albo wystawić na aukcję za Dilithium (co działa w drugą stronę, przez co osoby zbierające Dilithium będą mogły zdobyć CP w grze).Co ciekawe, abonenci też dostają te CP. Tym sposobem 15$ miesięcznego abonamentu uwzględnia 400CP warte 5$. Ceny w C-Store pewnie odpowiednio się zwiększą, ale już można na ten przykład po dwóch miesiącach Gold pomyśleć o zakupie dwóch slotów na dodatkowe postacie, do grania już jako Silver.Może się nie znam, może czegoś nie dostrzegam, ale ja tu widzę sytuację win-win dla wszystkich. Silver grają za darmo, ale mogą pokusić się o inwestycje w C-Store. Abonenci mają pewne przywileje oraz dostają 400CP wliczone w miesiąc subskrypcji. Lifetime mają już wszystko i tak opłacone, a teraz dodatkowo będą dostawać 400CP co miesiąc (+ Veteran Rewards itp.). Cryptic tymczasem zarabia, zarówno na abonentach, jak i osobach inwestujących w C-Store, a także poprzez reklamy w Vivox. Gra się rozwinie, dostanie kopa, będzie więcej zawartości/epizodów, przybędzie tym samym nowych graczy, itd. Czego chcieć jeszcze?

  Flashbones
  Participant
  #100299

  Gra się rozwinie, dostanie kopa, będzie więcej zawartości/epizodów, przybędzie tym samym nowych graczy, itd. Czego chcieć jeszcze?

  I bardzo dobrze oby tak było , a oprócz nowych graczy wrócą starzy i będzie jeszcze ciekawiej.

  Melnikor
  Participant
  #100306

  Czego chcieć jeszcze?

  Chyba tylko powrotu tanich pre-paid'ów żeby móc być tym Goldem

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram