Forum Fantastyka Star Trek Star Trek i kwestia rasizmu

Star Trek i kwestia rasizmu

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • Author
  Posts
 • Eviva
  Participant
  #4217

  Dzisiejszy dzień jest dniem Martina Luthera Kinga, dniem, w którym Amerykanie świętują żcie bojownika o prawa społeczne Dr. Martina Luthera Kinga, Jr. I dzisiaj TrekMovie ujawnia, jaki wpływ ten człowiek i jego przesłanie mieli na świat Star Treka.

  MLK pomaga Uhurze

  Najbliższy kontakt Dr. Martina Luthera Kinga ze Star Trek nastąpił podczas historii, często opowiadanej przez Nichelle Nichols, o tym, jak przekonał ją do pozostania w obsadzie The Original Series, tłumacząc, jak ważne jest, by tam była. Na tym video Nichols opowiada tę historię podczas uroczystości Trzydziestolecia Star Trek w 1996 roku.

  http://pl.youtube.com/watch?v=_igTZlsTPvU&...uther-king-day/

  Star Trek i przesłanie Dr. Kinga

  Dr. King nigdy nie został wprost wspomniany w którymś z odcinków Star Trek, choć zdjęcia z ruchu praw obywatelskich zostały pokazane w ‘przywróconej’ linii czasu na zakończenie Zimnej Wojny Temporalnej w odcinku "Star Trek: Enterprise" "Cold Front, Part 2."

  Dołączona grafika

  Przywracanie linii czasu w ENT"Cold Front Part II"

  Temat praw obywatelskich i rasizm bywały poruszane zawsze, zaczynając od The Original Series, który miał swój początek przed erą praw obywatelskich. Jak zauważyła Nichelle Nichols, sama ekipa ucieleśniała przesłanie równości Dr. Kinga. Na dodatek do głównego składu, ludzie kolorowi regularnie pojawiali się w rolach gościnnych, często w roli osób na szanowanych stanowiskach. Temat ras i równości był często poruszany w Star TrekThe Original Series jest też przytaczany w kontekście przekraczania granic za pokazanie pierwszego w amerykańskiej TV międzyrasowego pocałunku w odcinku "Plato’s Stepchildren." Odcinkiem najjaskrawiej poruszającym ten temat był "Let That Be Your Last Battlefield" który ukazywał daremność walki rasowej.

  Przesłanie równości i walka o prawa obywatelskie były kontynuowane w dalszych odsłonach Treka i w scenariuszu, i w obsadzie. Późniejsze serie ukazują Afroamerykanina (Avery Brooks jako Benjamin Sisko w DS9) i kobietę (Kate Mulgrew jako Kathryn Janeway w Voyager). Wiele odcinków w seriach postTOSowych poruszały sprawę praw obywatelskich i rasizmu, takie jak DS9: "Far Beyond the Stars" aż do Enterprise’s "Stigma." Trek podnosi nawet sprawę ’praw naukowych’ dla androidów w TNG: "Measure of a Man" i Voyager’s "Author, Author."

  Tego tygodnia w USA odbędzie się inauguracja nie tylko pierwszego prezydenta trekkera, ale też pierwszego afroamerykańskiego prezydenta, Baracka Obamy, który onegdaj powiedział "Dorastałem na Star Treku. Wierzę w ostateczną granicę." Być moze prezydent-elekt Obama był jednym z tych dzieci lat 60tych, o których Dr. King mówił do Nichelle — jednym z tych dzieci, które widziały w Star Trek przyszłość, będącą prawdziwym spełnieniem jego snu, że pewnego dnia ludzie będą osądzani "nie za kolor ich skóry, a za ich charakter."

  Źródło: TrekMovie

  Barusz
  Participant
  #67911

  "W przypadku emancypacji czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych szczególną rolę odegrał serial "Star Trek". W odcinku pt. "Plato's Stepchildren" z 1968 r. pokazano pierwszy w historii amerykańskiej telewizji pocałunek białego mężczyzny z czarną kobietą.

  - Gdy już raz ktoś otworzy te drzwi, nikt inny ich później już nie zamknie - skwitował to Martin Luther King, sławny działacz na rzecz równouprawnienia i fan międzygalaktycznej serii. "

  Źródło:

  http://www.emetro.pl/emetro/1,85652,617826...stal_Obama.html

  Miło, że także ktoś spoza fandomu pamięta o ST.

  #111961

  "Tego tygodnia w USA odbędzie się inauguracja nie tylko pierwszego prezydenta trekkera, ale też pierwszego afroamerykańskiego prezydenta, Baracka Obamy, który onegdaj powiedział "Dorastałem na Star Treku. Wierzę w ostateczną granicę.":Ale reklama.. nie ma co.. Nie chce żeby kojarzano tak wspanialego serialu z tym człowiekeim.. Tak samo jak Hitler chwalił Nosferatu, symfonia grozy (a to dobry film) co budzi niesmak...

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram