Ruch

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • Zarathos
  Participant
  #5088

  Poruszanie okrętem jest stosunkowo proste. Każdy ruch kosztuje jeden pkt ruchu, które oblicza się w fazie przydzielania energii na podstawie kosztu ruchu dla danego okrętu.

  Koszt ruchu jest to ilość pkt energii, jaki okręt musi zużyć, żeby wykonać jeden ruch. Dla przykład przy koszcie ruchu 4/3 okręt może wykonać trzy ruchy za każde cztery pkt energii przydzielone do napędu. Każdy pkt. energii w tym wypadku to 3/4 pkt ruchu, jednak nie można wykonać części ruchu, dlatego każdy ułamek jest zaokrąglany w dół.

  Dla przykładu, jeżeli gracz przydzieli 8 pkt ruchu, to będzie mógł wykonać 6 ruchów (8*3/4) = 6), jednak jeżeli przydzieli 7 pkt, to będzie mógł wykonać tylko 5 ruchów (7*3/4 = 5,25 zaokrąglone w dół = 5)

  Ruchem może być przesunięcie okrętu o jeden hex, ale także obrócenie okrętu o 60 stopni. W jednej turze nie ma konieczności zużycia wszystkich pkt. ruchu, ale niezużyte nie przechodzą do następnej tury.

  USS Sovereign, okręt klasy Excelsior, ma wg karty koszt ruchu równy 6/1, czyli za każde sześć pkt energii przydzielonej do napędu w fazie przydzielania energii może wykonać jeden ruch.

  Gracz, z dostępnej puli 145 punktów energii przydzielił do napędu 36 pkt, czyli może wykonać 6 ruchów.

  Zdecydował się wykonać 3 ruchy do przodu (3 ruchy), zawrócić o 60 stopni w prawo (1 ruch), wykonać 1 ruch do przodu (1 ruch) i ponownie zawrócić o 60 stopni w prawo (1 ruch).

  Na mapie wygląda to tak

  Dołączona grafika

  WARP

  Niemal każdy okręt ma możliwość wejścia w warp, jednak dla potrzeb gry uznajemy, że okręt, który użył napędu warp opuścił pole walki i zostaje na stałe zdjęty z planszy.

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram