Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Rozwiązanie zagadki katastrofy tunguskiej

Rozwiązanie zagadki katastrofy tunguskiej

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • kotek
  Participant
  #7452

  Za kilka dni minie 105 rocznica obrośniętego w legendy wydarzenia nazwanego katastrofą tunguską. 30 czerwca 1908 roku w syberyjskiej tajdze doszło do potężnej eksplozji, która powaliła 80 mln drzew w promieniu 2000 km². Szacuje się, że eksplozja była 1.000 razy silniejsza niż wybuch bomby atomowej nad Hiroszimą. Spowodowało to wstrząs 5 stopni w skali Richtera.[more]

  Dołączona grafika

  Krajobraz po katastrofie. Zdjęcie wykonane 20 lat po katastrofie, podczas wyprawy Leonida Kulika

  Najbardziej elektryzującym jej elementem jest brak krateru w miejscu eksplozji. Wywołało to falę spekulacji zarówno w środowiskach naukowych jak i wśród twórców teorii spiskowych.

  Przyjmuje się, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była eksplozja asteroidy na wysokości 10 km nad powierzchnią Ziemi. W wyniku eksplozji większość mniejszych części asteroidy uległo spaleniu w atmosferze. Podobne zdarzenie mogliśmy niedawno obserwować nad Czelabińskiem.

  Jeśli ta teoria okazałaby się prawdziwą, to w rejonie wybuchu powinny znajdować się fragmenty meteorytu. W latach 30 XX wieku ekspedycja kierowana przez rosyjskiego mineraloga Leonida Kulika dostarczyła próbkę zastygłej stopionej skały z pęcherzykami. Znalezisko zespołu Kulika odbiło się szerokim echem, niestety próbka nie została poddana analizie, ponieważ zaginęła.

  Rosyjski naukowiec Andrei Zlobin ogłosił, że znalazł w rejonie eksplozji trzy fragmenty skał pochodzące prawdopodobnie z meteorytu, który spowodował katastrofę.

  Dołączona grafika

  Skały znalezione przez Zlobina w rejonie katastrofy tunguskiej

  Wyprawa Zlobina miała miejsce w 1988 roku. Zebrał on ponad 100 skał. Z niewiadomych względów poddał je badaniu dopiero dwadzieścia lat później. Na wyniki dokładnych analiz chemicznych odnalezionych skał musimy jeszcze poczekać.

  Wstępne wyniki badań wskazują na to, że temperatura podczas wybuchu na powierzchni Ziemi nie była wystarczająco wysoka do stopienia skał znajdujących się na powierzchni. Zatem zebrane przez Zlobina próbki musiały ulec stopieniu w atmosferze, co wskazuje na ich pozaziemskie pochodzenie.

  Źródło: MIT Technology Review, Wiedza i Życie[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram