Forum Trek.pl Newsy Fantastyka Remake na poniedziałek - Zakazana Planeta

Remake na poniedziałek - Zakazana Planeta

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • Jamjumetley
  Participant
  #5199

  Oczywiście, w temacie zawarty jest mały żarcik, ale chyba doskonale obrazuje, z jakim zjawiskiem mamy ostatnimi czasy styczność. Tym razem J. Michael Straczynski - twórca serialu Babylon 5, bierze na warsztat klasyk lat pięćdziesiątych - Zakazaną Planetę.[more]

  Producent zapewnia, że chce pozostać wierny oryginałowi, który powstał w 1956 roku. Nie obejdzie się jednak bez zmian. Straczynski, poza oddaniem hołdu pierwowzorowi, zaplanował umieścić również w filmie sceny ukazujące co działo się na planecie Altair IV przed przybyciem Krążownika Zjednoczonych Planet (brzmi znajomo, co?), jak również pozostawiające furtkę do zrealizowania sequela.

  Dołączona grafika

  Plakat reklamujący pierwowzór.

  Historia jest luźno zapożyczona z dzieła Szekspira, zatytułowanego Burza. Opowiada o załodze statku kosmicznego, wysłanego na oddaloną o 16 lat świetlnych od Ziemi planetę, z misją wyjaśnienia przyczyny tajemniczego zaginięcia kolonistów przybyłych na odległy świat 20 lat wcześniej. Z całej załogi Bellerophona odnaleziony zostaje jedynie profesor Morbius i jego córka - Altaira. Nie wolno zapomnieć o wiernym, kultowym już robocie Robby'm. Warto także nadmienić, iż film z lat pięćdziesiątych nominowany był do Oscara za przełomowe efekty specjalne. Ciekawostką jest fakt, że jedną z głównych ról gra w nim młody Leslie Nielsen - aktor kojarzony raczej z rolami komediowymi.

  Dołączona grafika

  Po lewej Altaira i Komandor John J. Adams. W centrum Robby.

  Skoro jest to nadal świetny film, od strony wizualnej prezentujący się doskonale jak na swój wiek, trzeba zadać pytanie: czy naprawdę trzeba kręcić nową wersję? Obecnie prawa do Forbidden Planet posiada studio Warner Brothers. Największe zaniepokojenie wzbudza fakt, że wytwórnia może próbować zabić ambitne dzieło, zamieniając je w film akcji. Straczynski twierdzi, iż pomimo większej ilości efektownych scen film nie utraci ducha oryginału, gdyż nadal będzie opierać się na Szekspirze. Krótko mówiąc, ma być sporo gadania, ale znajdzie się też kilka fajnych kawałków. Studio jest bardzo przychylne projektowi, przygotowało mu niemały budżet. Liczy również na nakręcenie kolejnej części.

  Zwiastun oryginalnej wersji: youtube.com

  Galeria zdjęć z oryginalnej wersji: imdb.com

  Źródło: Sci Fi Wire[/more]

  Barusz
  Participant
  #81827

  Główna różnica pomiędzy filmem a arcydziełem Szekspira polega na tym, że... film nakręcono, kiedy już znano teorie Freuda, więc to co w sztuce jest niewypowiedziane, w filmie wprost pada z ekranu - "podświadomość", "id" itd. A że od tego czasu nowych, przełomowych odkryć i pseudoodkryć w psychologii raczej nie ma, to i trudno się spodziewać, by film Straczynskiego był specjalnie nowatorski.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram