Przygotowania do aktualizacji

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • Author
  Posts
 • Slawek
  Moderator
  #6505

  Jeśli wierzyć obietnicom twórców, kolejna aktualizacja głównego serwera Star Trek Online wprowadzi do gry wszystkie znaczące zmiany obecne na Tribblu. To znaczy wszystko, co szykowane jest specjalnie na potrzeby Free-to-Play, od konwersji Dilithium, przez Duty Officer System, Borg Invasion of Defera, Special Task Force, zmiany w drzewku zdolności, poprawki w UI, aż po kompletnie nowe misje i eventy, a nawet asortyment C-Store. Dokładna data nie jest jeszcze znana, ale wstępnie ma to być pierwszy tydzień grudnia.

  Ale choć lista ta z pewnością wygląda imponująco, tak nie wszystkie zmiany będą korzystne dla obecnych graczy. Dlatego też w poniższym artykule przygotowaliśmy krótką rozpiskę rzeczy, na które warto w miarę możliwości zwrócić uwagę przed grudniową aktualizacją.

  [more]Delta Flyer

  Prom domyślnie dostępny w C-Store, a od pewnego czasu także poprzez crafting, po wykonaniu specjalnej misji ze skanowaniem anomalii. Niestety, druga opcja nie będzie już dłużej obecna. Jeśli więc nie widzi się Wam wydatek 400CP, to nawet bez żmudnego skanowania istnieje możliwość zakupu schematów wahadłowca na Exchange i samodzielne jego stworzenie, co da zarazem Non-Combat Delta Flyer Pet. O ile sami nie zdecydujecie się promu usunąć, to pozostanie on u Waszych postaci już na stałe.

  Tier 3 Excelsior i Nebula

  Warianty okrętów klasy Excelsior i Nebula, dostępne obecnie dla graczy o randze komandora za Energy Credits, zostaną przeniesione do C-Store. Oba otrzymają specjalne konsole, które będzie można przełożyć do innych okrętów danego typu. Niemniej jednak podobnie jak w przypadku Delta Flyera, jeśli dokonacie zakupu teraz, to okręty pozostaną u Waszych postaci, a do tego nadal otrzymacie wspomniane konsole. Inwestycja warta rozpatrzenia w szczególności dla osób latających krążownikami i okrętami naukowymi.

  Co więcej, jeśli posiadacie Excelsiora lub Nebulę typu Tier 5 zakupione przez C-Store, to ich wcześniejsze warianty zostaną automatycznie odblokowane dla całego Waszego konta. Nie będzie się to jednak tyczyć inwestycji dokonanych po grudniowej aktualizacji - wszelkich kolejnych zakupów trzeba będzie dokonywać oddzielnie.

  VA Token oraz okręty za Emblemy

  Do tej pory każdy gracz, który osiągnął maksymalny poziom w grze otrzymywał darmowy token na jeden z trzech okrętów Retrofit, tj. Galaxy, Defiant lub Intrepid, każdy ze specjalną zdolnością. Niestety, i to zostanie nam odebrane, a nowe statki trzeba będzie zakupić w C-Store. To samo tyczy się pozostałych klas dostępnych dotychczas za 500 Emblemów/Mark of Exploration, takich jak Prometheus MVAM, Excelsior czy D'Kyr. Jedyną szansą na ich zdobycie będzie tylko zakup w C-Store, tak więc jeśli macie taką możliwość i środki, to lepiej zdobyć je teraz.

  Pets

  Może nie tak istotne jak statki, ale wciąż zauważalne - koniec z zakupem zwierzaczków i innych ozdóbek dla całego konta. Wszelkie wahadłowce, Tribble, czy inne futrzaki teraz będą pojedynczymi zakupami. To znaczy, dokonując zakupu w C-Store otrzymacie peta nieprzypisanego do postaci. Będzie można go użyć samemu (po czym stanie się on "bound"), lub też sprezentować komuś, bądź wystawić na Exchange. A jeśli chcemy otrzymać zwierzaka raz jeszcze (nawet u innej postaci), to musimy płacić powtórnie. Na szczęście osoby, które już dokonały zakupów, lub posiadają przedmioty dodawane jako bonus dla pre-orderów, bądź za testowanie Tribbla, nadal będą mogły dysponować tymi itemami na całym koncie, jak dotychczas. Jeśli więc zastanawialiście się kiedyś nad inwestycją w któregoś Tribbla, to być może teraz będzie ku temu ostatnia dobra okazja, po niższej cenie dla całego konta, aniżeli później na sztuki, za znacznie wyższe kwoty.

  Dilithium

  Wiadomo już, że wszystkie dotychczasowe waluty za wyjątkiem Energy Credits oraz Latinum zostaną przekonwertowane do Dilithium. Ale czy to aby powód do radości? Z jednej strony tak, gdyż z pewnością ułatwi poszczególne zakupy, lecz z drugiej limit 8000 sztuk surowca możliwy do dziennego przetworzenia jest bardzo niski w kontekście wszelkich cen. Same przeliczenie też nie jest szczególnie przekonujące, gdyż zdecydowanie więcej czasu należało spędzić zdobywając powiedzmy 100 Emblemów, niż ich równowartość w postaci Dilithium. Być może warto tym samym rozważyć inwestycję w okręty lub przedmioty teraz, zanim staną się one jeszcze trudniejsze w pozyskaniu?

  Crafting

  Kwestią mocno powiązaną z Dilithium jest Crafting. Dotychczas był on bardzo dobrą, alternatywną metodą pozyskania najlepszego ekwipunku w grze. Jednak po zmianach w ekonomii Cryptic nie mógł tego tak zostawić i dorzucił do całego procesu kolejny surowiec. A surowiec ten dostępny będzie tylko i wyłącznie za Dilithium. W ogólnym rozrachunku Crafting wciąż ma być nieco bardziej opłacalny niż bezpośredni zakup, przynajmniej jeśli chodzi o ilość wydanych funduszy, ale z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie wytworzenie wszystkiego co chcemy teraz, zanim stanie się to jeszcze bardziej kosztowne.

  C-Store

  Jak już informowaliśmy w poprzednim newsie, ceny w C-Store ulegną drastycznym zmianom. Część się obniży, ale większość wzrośnie. Z pewnością warto się wstrzymać z zakupem okrętów niższych typów, pokroju NX, Constitution, Oberth itp. gdyż ich ceny zmaleją najbardziej (z 800CP do 240CP). Z drugiej strony podrożeją mundury, część usług, a także lepsze okręty - nawet do 2000CP, jak w przypadku Prometheus MVAM. O ile Cryptic nie przygotuje w przyszłości jakiejś opłacalnej promocji, to część itemów z pewnością jest bardziej opłacalna teraz, nawet bez obniżki - szczególnie w przypadku wspomnianych wcześniej petów.

  Respec

  NIE korzystajcie z opcji Respec. Stracicie tylko cenny Token, a wraz z nowymi skillami gracze otrzymają obowiązkowy, darmowy Respec. Wasze zebrane dotychczas Tokeny będą później o tyle cenne, że jedynym sposobem na zmianę zdolności będzie zakup Respec z C-Store, za naprawdę niemałą sumę (ponad 700CP). Oprócz darmowych tokenów przyznawanych wyłącznie graczom GOLD co 10 poziomów, w grze nie będzie żadnego innego sposobu na przekwalifikowanie swojej postaci, za wyjątkiem inwestycji prawdziwych pieniędzy. Pamiętajcie o tym także przy ponownym przyznawaniu punktów, już po patchu. Lepiej poczytać dokładnie za co odpowiadają poszczególne zdolności, aniżeli potem żałować swych decyzji.

  Konsole

  Częściowo związane z zakupami i craftingiem - nowe drzewko zdolności przełożyło się na modyfikacje w bonusach oferowanych przez niektóre konsole. Przede wszystkim dotyczy to modułów naukowych, gdzie różnice są naprawdę diametralne (na przykład konsola do tej pory wpływająca na Hazard Emitters teraz wpływa na Stealth). Warto sprawdzić co przekształciło się w co i na zapas porobić zakupy tych konsol, które wiemy, że będą nam najbardziej potrzebne. Kto wie, może przełoży się to na późniejsze korzyści po wystawieniu na Exchange? 😉

  Special Task Force Borg Space Set

  Nie wiadomo, co się stanie z setem Borg, kompletowanym za ukończenie wszystkich misji Special Task Force. Na pewno będzie on dostępny w pewnej postaci, lecz jego pozyskanie może okazać się dużo bardziej czasochłonne, niż obecnie. Jeśli nie jesteście jeszcze szczęśliwymi posiadaczami tych itemów, być może warto zebrać ekipę i przysiąść do misji, aniżeli później grindować ich nowe wersje całymi dniami, zbierając nowy loot do handlu.

  A może sami macie jakieś obserwacje lub komentarze w tej kwestii, którymi warto się podzielić, póki jeszcze jest czas? Zapraszamy do dyskusji.[/more]

  Flashbones
  Participant
  #101751

  Części seta Borga wraz z wejściem f2p, a może po grudniowych zmianach maja ponoć przestać być Bound, więc jak się robiło kilka razy stfy to będzie można przekazać znajomym lub sprzedać.

  Slawek
  Moderator
  #101764

  Proponuję zapoznać się z najnowszym odcinkiem STOked, gdyż podkreślili oni parę kwestii, których nie zawarliśmy w powyższym artykule. Mowa o konieczności wydania wszelkich zalegających Ship Tokenów (wliczając VA Token), gdyż nie zostaną one w żaden sposób przekonwertowane do Dilithium. Po prostu znikną, a Wy stracicie szanse na otrzymanie darmowego statku. Także warto podkreślić, że wraz z prowadzeniem Duty Officer System zmienią się punkty przyznawane za rangę dyplomatyczną. Być może warto tym samym dobić już teraz te kilka poziomów, aniżeli później "męczyć się" ze znacznie dłuższym grindowaniem?

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram