Forum Trek.pl Newsy Star Trek Przezroczyste aluminium - Star Trek staje się rzeczywistością

Przezroczyste aluminium - Star Trek staje się rzeczywistością

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • Eviva
  Participant
  #4840

  Choć nie pomagał im główny inżynier Montgomery Scott, naukowcom udało się stworzyć przezroczyste aluminium.

  Jak poinformował Science Daily, przejrzysta forma aluminium została stworzona przez naukowców z Oxfordu przez bombardowanie aluminium miękkim promieniowaniem rentgenowskim z najsilniejszego lasera na świecie.

  [more]Międzynarodowy zespół naukowców dowodzony przez uczonych z Uniwersytetu Oxford użył krótkich impulsów z lasera błyskowego, by "wybić" centralny elektron z każdego atomu w próbce aluminium bez rozbijania struktury krystalicznej metalu. Ta procedura uczyniła aluminium niemal niewidzialnym w silnym ultrafiolecie.

  "To, co stworzyliśmy, to całkowicie nowy stan materii, którego nikt przedtem nie widział," powiedział profesor Justin Wark z wydziału fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. "Przejrzyste aluminium jest jedynie początkiem. Własności fizyczne materii, którą stworzyliśmy, są odpowiednikiem tych, które panują we wnętrzach dużych planet, i mamy nadzieję, że badając je, lepiej zrozumiemy. co zachodzi podczas powstawania 'miniaturowej gwiazdy', tworzonej przez implozję wewnątrz lasera dużej mocy. Któregoś dnia może to umożliwić stworzenie elektrowni syntezy jądrowej, mogącej zaopatrywać całą Ziemię"

  Laser, którego użyto, był laserem błyskowym, produkującym krótkie impulsy miękkiego promieniowania rentgenowskiego, przy czym każdy z impulsów jest silniejszy od energii wyjściowej w elektrowniach zaopatrujących całe miasta.

  "To, co jest szczególnie godne odnotowania w naszym eksperymencie to to, ze zmieniliśmy zwykłe aluminium w niezwykły, nowy materiał jednym krokiem, używając bardzo silnego lasera," powiedział Wark. "W krótkim czasie próbka wygląda i zachowuje się jak zupełnie nowa forma materii. Pod wieloma względami reaguje ona w taki sposób, jakby każdy jej atom został zamieniony w krzem: To niemal tak zaskakujące, jak odkrycie, że możesz zmienić ołów w złoto pod wpływem światła!"

  Źródło: TrekToday[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram