Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Poszukiwanie życia pozaziemskiego staje się coraz łatwiejsze

Poszukiwanie życia pozaziemskiego staje się coraz łatwiejsze

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #4710

  Astronomowie z Science and Technology Facilities Council (STFC) potwierdzili, przy użyciu teleskopu im. Williama Herschela (WHT) i Nordic Optical Telescope (NOT), skuteczność użycia metody przeszukiwania atmosfery planet w poszukiwaniu śladów życia, znacznie zwiększając w ten sposób szanse na odkrycie życia pozaziemskiego poza naszym systemem.

  [more]Światło macierzystej gwiazdy przechodzące przez atmosferę planety zawiera w widmie transmisyjnym informacje o składzie atmosfery. Chociaż dokładnie tak sama metoda nie może być użyta dla atmosfery Ziemi, badaczom udało się uzyskać widmo transmisyjne bliskiej podczerwieni i widmo optyczne naszej planety poprzez obserwację światła odbitego od Księżyca podczas jego zaćmienia. Ich porównanie wykazało, że istotne cechy atmosfery, które były słabe w widmie odbicia, jak ozon, tlen cząsteczkowy, woda, dwutlenek węgla i metan, były znacznie silniejsze w widmie transmisyjnym, silniejsze nawet niż przewidywano. Znaleziono także cechy charakterystyczne dla ziemskiej jonosfery oraz dla głównego składnika atmosfery - cząsteczkowego azotu, których brakowało w widmie odbicia.

  Wg Enrica Pallé z Kanaryjskiego Instytutu Astrofizycznego (Instituto de Astrofísica de Canarias), jednego z autorów publikacji, wiedząc jak wygląda widmo transmisyjne zamieszkanych planet łatwiej będzie znaleźć i rozpoznać planety podobne do Ziemi, będące poza Układem Słonecznym, na których życie może kwitnąć. Dane uzyskane z widma dowodzą, iż jest to bardzo skuteczna metoda gromadzenia informacji o procesach biologicznych, jakie mogą zachodzić na planecie.

  Na podstawie: ScienceDaily. Oryginalna publikacja ukazała się w Nature.[/more]

  Romek 63
  Participant
  #74275

  Tak, te nowe techniki poszukiwań są dość obiecujące :yes: Szkoda tylko, że jak na razie to szanse na potwierdzenie inną drogą ewentualnego odkrycia życia na innej planecie są dość mizerne. Na wysłane tam sondy na razie nie możemy liczyć. Ewentualnie gdyby była tam cywilizacja, można by próbować kontaktu drogą radiową ale jeśli odległość nie była by większa niż powiedzmy jakieś 40-50 lat świetlnych...

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram