Forum Trek.pl Newsy Fantastyka Pierwsza "jawna" lesbijka uniwersum Stargate

Pierwsza "jawna" lesbijka uniwersum Stargate

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
 • Author
  Posts
 • Gosiek
  Participant
  #4547

  W najnowszej serialowej produkcji spod znaku Gwiezdnych Wrót, której premierę zapowiedziano na październik tego roku - Stargate Universe, twórcy znaleźli miejsce dla "pierwszej w historii marki otwarcie homoseksualnej postaci". Ma nią być Camille Wray grana przez Ming-Na Wen.

  [more]Jak donoszą Gateworld oraz SciFiWire producenci serialu Robert C. Cooper i Brad Wright podczas niedawnego spotkania z fanami w Vancouver ujawnili, że co najmniej jedna, a prawdopodobnie dwie lub więcej postaci z SGU będzie otwarcie homoseksualnych. Twórcy chcą w ten sposób pokazać, że bohaterowie serialu prezentują wszystkie strony ludzkiej natury, że mają różne charaktery i orientacje, i nadać przez to produkcji więcej realizmu, skupiając się na pokazywaniu poszczególnych postaci i relacji między nimi. Twierdzą też, że taki ruch i (odpowiednio wcześnie rozpoczęta) reklama, nie ma na celu jedynie podbicia ratingów i zwiększenia oglądalności.

  Przy okazji - gdyby ktoś chciał poczytać, kto w zamierzeniach producentów Stargate Atlatnis miał być gejem/lesbijką i dlaczego to nie wyszło, może zerknąć na jego wypowiedź na Gateworld.


  A teraz krótki komentarz odautorski. ;>

  Z jednej strony cieszy mnie to, że SGU chce poruszyć temat, od którego inne seriale SF uciekają, lub zdają się go nie zauważać - tzn. że homoseksualiści istnieją, stanowią kilka procent populacji i ich obecność w każdej większej grupie czy społeczności jest faktem. I że można ich w związku z tym pokazać na ekranie w taki sam sposób jak pozostałych heteroseksualnych bohaterów.

  Z drugiej strony, właśnie jest problem z tym jak "pokazać w taki sam sposób" bez robienia wokół tematu wielkiego halo. A ponieważ twórcy SGU zaczynają opowieści o swoich gejowskich bohaterach ładnych kilka miesięcy przed rozpoczęciem emisji, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że jednak szukają taniej sensacji i/lub chcą jedynie przyciągnąć przed ekrany odpowiednio dużą ilość widzów, którym "pierwsza lesbijka w świecie Stargate" skojarzy się z typowym fanserwisem i golizną. Przychodzi też na myśl odwołanie do przysłowiowej już poprawności politycznej, wmyśl której w załodze każdego statku kosmicznego/każdym biurze/obsadzie szpitala/whatever powinni się znaleźć i kobieta, i murzyn, i Azjata i gej. A najlepiej w jednej osobie. ;>[/more]

  Barusz
  Participant
  #71145

  Nie oglądałem SG w ogóle, więc spytam: czy "jawny homoseksualista" oznacza, że wcześniej byli też niejawni? Bo gdy tego pojęcia używano w odniesieniu do romansu Cain i Giny w BSG, to zakładałem, że chodziło o to, że wcześniej był zakochany w Baltarze Gaeta. Czy może to już takie standardowe określenie, bo przecież każdy może być lesbijką czy gejem?

  Jamjumetley
  Participant
  #71146

  Naprawdę nie mam nic do homoseksualistów. Jeżeli chcą ze sobą żyć, to w porządku - ich sprawa, ich decyzja. Irytuje mnie jednak, gdy odnoszą się ze swoimi upodobaniami publicznie. Dla mnie jest to po prostu prowokowanie. Nie twierdzę, że ludzie tacy powinni się kryć - absolutnie nie, ale nie wolno popadać ze skrajności w skrajność.

  Poprawność polityczna to kolejna sprawa. Uważam, że należy edukować, uczyć akceptacji, tolerancji dla innych, a nie z góry regulować relacje takimi zasadami.

  Kolejna sprawa - coraz częściej widzę zjawisko, gdzie próbuje sie cenzurować wypowiedzi nieprzychylne gejom i lesbijkom. Na przykład artykuł o ślubie George'a Takei na trekmovie.com. Nieprzychylne posty (ale nie będące obraźliwymi) były po prostu usuwane.

  Niedługo złego słowa nie będzie można powiedzieć o Murzynie, geju albo Żydzie, bo zostanie się zaszufladkowanym jako ksenofob, antysemita itp. I nie mam wcale na myśli prześladowania mniejszości, ale krytyki pojedynczych osób. Na przykład:

  - "Nie lubię go/jej bo jest niemiły(a), leniwy(a), spóźnia się"

  - "Ale z ciebie homofob!" (przypadkiem okazuje się, że dana osoba jest homoseksualist(k)ą)

  Jestem ciekaw jak zostanie to ukazane w SGU. Mam nadzieję, że nie tak jak w Torchwood...

  Gosiek
  Participant
  #71147

  Barusz - Mallozzi, który robił Atlantisa twierdzi, że byli, że miał kilka postaci napisanych tak, żeby pokazać ich orientację homoseksualną, ale ostatecznie na ekranie nic takiego się nie pojawiło. A w SGU ma być inaczej. Zresztą, gdyby po takich zapowiedziach ktoś wyciął ten wątek ze scenariusza, to pewnie od razu dostałoby mu się za cenzurę.

  Barusz
  Participant
  #71148

  Raczej za rozbijanie spójności obrazu serialu. Iluś tam ludzi już nastawi się na ten wątek - pozytywnie lub negatywnie - i należy to uszanowac. Dzięki za info.

  Magnes
  Participant
  #71165

  Jamjumetley, to się nazywa hipokryzja (i homofobia przy okazji). Jak w "Nie lubię rasitów i Murzynów". Mnie tam zwykle zwisa jak jest, byle było ciekawie, nie wiem czemu taki szum wokół tego robią.

  Coen
  Participant
  #71168

  Dla mnie idealne podejście do tej kwestii zaprezentował B5 i SGA. Pierwszy w kwestii "małżeństwa" Marcusa i Franklina podczas ich podróży na Marsa, gdzie nie było z tego żadnego halo, drugie z tekstów typuShepard: Możesz sobie zawsze kogoś znaleźć.Ronon: Co, jak kobietę?Shepard : albo faceta.Było to? Było. I nie trzeba było robić z tego wielkiego halo.Magnes, akurat Jamjumetley ma sporo racji, Twoja wypowiedź zaś jest typowym zamiataniem kogoś niepoprawnego politycznie pod dywanik homofobii i chamstwa/hipokryzji. Prawdą zaś jest, że nawet teraz jeśli w firmie do zwolnienia jest jedna osoba a dwóch kandydatów: Ty i zdeklarowany homoseksualista to możesz pożegnać się z pracą.

  I. Thorne
  Participant
  #71169

  Wątek homoseksulany w BSG Razor podobał mi się. Nikt go wczesniej nie reklamował i admirał Cain jakoś nie latała wszędzie i nie ogłaszała manifestów równości.Teraz może byc inaczej. Jedni będą niezadowoleni bo film będzie "propedziowski", a inni równiez niezadowoleni bo będzie "za mało".I po co było to ogłaszać tak szumnie? Nie lepiej żeby widzowie sami się o tym dowiedzieli oglądając?

  fluor
  Keymaster
  #71170

  Thorne, to się nazywa marketing 😉 Po co po cichu, skoro można szumnie...

  Dzikowy
  Participant
  #71171

  Zaraz będzie wrzask, że lobby homoseksualne naciska na SG - promocja - dwa homoseksualizmy w cenie jednego lub odtwarzacz mp3 gratis. Przypomina mi się wypowiedź Nichelle Nichols o znaczeniu ST dla walki z rasizmem. Widać s-f nadal zadaje pytania i wszczyna dyskusje. I dobrze.

  fluor
  Keymaster
  #71172

  Moim zdaniem jeden z bohaterów kolejnych serii powinien być wojującym ateistą. Może być gej 🙂

  Jamjumetley
  Participant
  #71173

  @ MagnesJa też przeszedłbym koło tego obojętnie, gdyby się nie robiło koło tego szumu... I gdzie tu hipokryzja? W tym, że próbuję się zdystansować do dwóch skrajnych poglądów?Homofob? No i oto mi właśnie chodzi...

  Barusz
  Participant
  #71177

  @ I. Thorne - właśnie o to chodziło, że widzowie Razora mieli być zszokowani 😉 Ciekawostką jest fakt, że po dziś dzień IMDb oznacza tę informację wielkim ostrzeżeniem antyspoilerowym. I jest tam też to co wspominałem w poprzednim komentarzu ("the first high-profile gay relationship in the Galactica universe").

  @ fluor - wojującego ateisty chyba nie było, ale np. w ENT 3x12 i BSG 2x17 był motyw "stosunek do aborcji jako wykładnik poziomu cywilizacyjnego", mam wrażenie, że w Stanach jeszcze bardziej jednoznacznie odbierany.

  Dzikowy
  Participant
  #71185

  Wojujących ateistów po Lemie nie potrzeba. Bodajże podróż 21 (????) z "Dzienników Gwiazdowych" daje wierzącym rozwiązanie wobec wszelkich kwestii okołonaukowych.

  Cross
  Keymaster
  #71204

  A Ci się wydaje, że większość tych nastolatków, która na całym świecie ogląda seriale SF to jednocześnie delektuje się po obiedzie prozą Lema? 🙄

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram