Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Perseidy rozświetlą niebo nad Polską już tej nocy

Perseidy rozświetlą niebo nad Polską już tej nocy

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • kotek
  Participant
  #7508

  Czeka nas niezwykłe zjawisko na niebie tej nocy. Już po zmroku będzie można zaobserwować rój meteorów, zwanych Perseidami. Perseidy to fragmenty komety Swift Turtle, około trzydziestokilogramowej bryły lodu krążącej po Układzie Słonecznym. Jej pełne okrążenie, od najdalszych fragmentów Układu Słonecznego, aż w pobliże naszej gwiazdy zajmuje 133 lata. Swift Turtle okrążała Słońce w latach 90, zatem pozostałości po jej wizycie są ciągle dobrze widoczne.

  [more]

  Dołączona grafika

  Perseidy

  - Dostając się w oddziaływanie przyciągania naszej planety, te cząstki lecą wtedy w kierunku powierzchni Ziemi z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na sekundę. W górnych partiach atmosfery (na wysokości 50-80 km) mocno rozgrzewają się, po czym wyparowują. Na nocnym niebie możemy w tym czasie obserwować świetliste smugi. Łączy je to, że wszystkie zdają się nadlatywać z jednego miejsca - gwiazdozbioru Perseusza (stąd nazwa "Perseidy"), na północnym wschodzie. Ale Perseidy można wypatrzyć na całym niebie - mówi mgr inż. Janusz Wiland, prezes warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

  Źródło: metroMSN[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram