Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Nowy pierwiastek w układzie okresowym

Nowy pierwiastek w układzie okresowym

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #4708

  IUPAC (International Union of Pure and Applied Chemistry, Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej) oficjalnie uznało odkrycie pierwiastka 112 przez zespół prof. Sigurda Hofmanna z laboratorium Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung (GSI) w Darmstadt. W najbliższych sześciu miesiącach nowy pierwiastek otrzyma swoją oficjalną nazwę, o której propozycję poproszeni zostali jego odkrywcy. Sugerowana nazwa ma być przedłożona w ciągu najbliższych tygodni.

  [more]Nowy pierwiastek, tymczasowo nazwany przez IUPAC ununbi (tymczasowy symbol - Uub; nazwa łac./ang. – Ununbium), jest około 227 razy cięższy od wodoru, co czyni go najcięższym pierwiastkiem w układzie okresowym. Pierwszy jego atom został wytworzony w roku 1996 w wyniku fuzji izotopów cynku i ołowiu w akceleratorze ciężkich jonów. W roku 2002 udało się wytworzyć kolejny. Dalsze eksperymenty w japońskim instytucie RIKEN doprowadziły do wytworzenia większej ilości atomów, potwierdzając odkrycie GSI.

  Źródło: ScienceDaily.[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram