Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Nobel z fizyki za bozon Higgsa

Nobel z fizyki za bozon Higgsa

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • kotek
  Participant
  #7592

  Pewnie większość z was słyszała, że tegoroczna Nagroda Nobla z fizyki została przyznana dwóm wybitnym naukowcom - Brytyjczykowi Peterowi Higgsowi i Belgowi Francois Englertowi. Jeśli pojęcie bozonu Higgsa niewiele wam mówi, a chcecie się dowiedzieć dlaczego to takie istotne, zajrzyjcie do dalszej części newsa.

  [more]

  Dołączona grafika

  Peter Higgs i Francois Englert - laureaci tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki, tuż przed ogłoszeniem werdyktu przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk

  Na początku XX wieku fizycy byli przekonani, że atom stanowi najmniejszą, niepodzielną cząsteczkę materii. Badano jego strukturę. Równo sto lat temu, w 1913 r. Niels Bohr porównał ją do Słońca (dodatnie naładowane jądro atomowe) i krążących wokół niego planet (ujemnie naładowanych elektronów). Model planetarny Bohra wykluczył niepodzielność atomu. Rozpoczęły się intensywne badania nad cegiełkami budującymi, jak dotąd sądzono, niepodzielną materię. Tak powstał tzw. Model Standardowy, opisujący m.in. cząsteczki elementarne, ich ładunek elektryczny, który ma decydujący wpływ na ich wzajemne oddziaływania, ładunek oddziaływań silnych, wiążący kwarki wewnątrz protonów i wiele innych.

  Wśród wielu zalet Model Standardowy miał zasadniczą wadę - gdyby świat składał się wyłącznie z cząsteczek odkrytych dotychczas, zgodnie z obliczeniami nie miałyby one masy. Model Standardowy jest modelem teoretycznym, tymczasem doświadczalnie udowodniono, że cząstki elementarne mają masę i może się znacząco różnić, dla przykładu elektron jest 1800 razy lżejszy od protonu. Nieuwzględnienie tak istotnej zmiennej jaką jest masa cząsteczek praktycznie uniemożliwiało opisanie wzajemnych relacji cząstek elementarnych.

  Teorię w jaki sposób cząstki elementarne zyskują masę przedstawili w 1964r. niezależnie od siebie tegoroczni laureaci Nagrody Nobla - prof. Higgs i prof. Englert wspólnie z prof. Broutem. Obie teorie zakładały istnienie dodatkowej, nieodkrytej cząstki, która nadawałaby im masę, nazwanej od nazwiska Petera Higgsa, cząstką Higgsa, a względu na jej niezwykłe właściwości, dzięki którym możliwe jest istnienie naszego świata, nazywano ją również "boską cząstką".

  Początkowo cząstka Higgsa była określana polem Higgsa. Pole to wypełniało całą przestrzeń, a cząsteczki elementarne były w nim zanurzone. Dzięki swoim właściwościom doznawały ze strony pola Higgsa większego lub mniejszego oporu, opór ten powodował różnice w bezwładności poszczególnych cząstek, różnice ich prędkości. Te łatwiejsze do rozpędzenia były określane jako lżejsze, w przeciwieństwie do cięższych, trudniejszych do rozpędzenia. Wskazano również, że w pewnych okolicznościach pojawiało się nie pole, a cząstka - bozon Higgsa. Znacznie łatwiej udowodnić istnienie nowej cząstki, niż pola, które powstało dla uzupełnienia teorii Modelu Standardowego.

  Na udowodnienie istnienia bozonu Higgsa musieliśmy czekać pół wieku. W lipcu 2012r. zespół fizyków z ośrodka badawczego CERN ogłosił, ze dzięki eksperymentom nad cząstkami elementarnymi w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) zaobserwowano istnienie cząstki, której właściwości zgadzają się z przewidywaniami Higgsa.

  Źródło: Newsweek, Newsweek[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram