Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Misja Planck

Misja Planck

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • BeneGesserit
  Participant
  #4448

  Zbliża się początek misji satelity Planck realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Start odbędzie się z Gujańskiego Centrum Kosmicznego pod koniec kwietnia lub na początku maja. Okno startowe rozpoczyna się 10 kwietnia i trwać będzie przez kolejne 4 tygodnie. Planck wyniesiony zostanie rakietą Ariane-5 wraz z teleskopem kosmicznym Herschel przeznaczonym do obserwacji fotometrycznych i spektroskopowych.

  [more]Planck to pierwsza misja europejska mająca na celu badanie promieniowania reliktowego Wielkiego Wybuchu. Pomiary zmiany temperatury promieniowania pozwolą astronomom lepiej zrozumieć, jak powstał Wszechświat i jak tworzyły się galaktyki. Główne pytania na które ma dać odpowiedź Planck, to jak stary jest Wszechświat i czy będzie się rozszerzał w nieskończoność, czy też zapadnie się w Wielkim Kolapsie, jak również jaka jest istota ciemnej materii i ciemnej energii.

  Planowana na 16 kwietnia data startu została opóźniona ze względu na konieczność zwalidowania nowowprowadzonych procedur operacyjnych oprogramowania. Nowy termin ma być ogłoszony pod koniec tego miesiąca.

  Więcej na ten temat będziecie mogli przeczytać w nadchodzącym numerze ScienceNews.[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram