Forum Trek.pl Newsy Nauka i Technologia Meteoryt z Czelabińska - stary jak Układ Słoneczny

Meteoryt z Czelabińska - stary jak Układ Słoneczny

Viewing 1 post (of 1 total)
 • Author
  Posts
 • kotek
  Participant
  #7582

  Według naukowców z Instytutu Geologii i Chemii Analitycznej w Moskwie, gdzie prowadzono badania fragmentów meteorytu, który spadł nad Czelabińskiem w połowie lutego, jego wiek jest w przybliżeniu równy wiekowi Układu Słonecznego.

  - Mamy w ręku materię stworzenia - oświadczył rosyski uczony Michaił Marow.

  [more]

  Dołączona grafika

  Meteoryt czelabiński, jeszcze w powietrzu. Zdjęcie wykonano 15 lutego 2013r

  Michaił Marow twierdzi, że meteoryt czelabiński ma 4,56 miliarda lat. Jego wiek ustalono na podstawie tzw. datowania radiometrycznego, czyli badania jego składu izotopowego. Marow dodaje, że tego rodzaju materiały pozwalają lepiej poznać przeszłość Układu Słonecznego i jego ewolucję.

  Dołączona grafika

  Fragment meteorytu czelabińskiego

  Naukowcy z moskiewskiego instytutu ogłosili ponadto, że meteoryt był częścią większego ciała obcego. Prawdopodobnie uległ stopieniu w kosmosie, o czym mogą świadczyć tzw. "ciemne fragmenty" znacząco różniące się od "jasnych fragmentów". Badacze podkreślają, że jeśli do spalenia doszłoby wyłącznie w atmosferze ziemskiej, to "ciemne fragmenty" byłyby obecne również w skorupie obtopieniowej, a tak nie jest. Kolejne dowody przemawiające za tą teorią, to różnice w strukturze i teksturze oraz składzie chemicznym.

  Wiktor Szarygin z Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego dodaje, że meteoryt czelabiński należy do grupy meteorytów podatnych na spalanie i jest prawie pewne, że zanim trafił w ziemską atmosferę został poddany procesowi topnienia lub uległ kolizji z innym ciałem niebieskim.

  Meteoryt, który spadł na ziemię miał 17 metrów średnicy i ważył 10 ton.

  Źródło: Polskie Radio, tvn24[/more]

Viewing 1 post (of 1 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.
searchclosebars linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram